Regularne picie kawy hamuje rozwój groźnej choroby. To jednak nie wszystko
Kawa posiada prozdrowotne właściwości, dlatego picie jej z rozsądkiem nie powinno budzić naszych obaw. Jednak jak podkreślają eksperci, zdecydowanie więcej korzyści ze spożywania „małej czarnej” osiągniemy, gdy będziemy po nią sięgać w określonych godzinach.

Dlaczego warto pić kawę do południa?
Dr Bartek Kulczyński, który stopień doktora uzyskał z technologii żywności i żywienia, prowadzi na platformie YouTube popularny kanał, dzieląc się z internautami spostrzeżeniami na temat zdrowego odżywiania.
Tym razem mężczyzna wziął na tapet temat kawy, a właściwie optymalnych dla organizmu godzin, kiedy to ten napój powinien być wypijany. Dr Kulczyński przytacza najnowsze badania z br., które wskazują, że picie kawy o konkretnych godzinach ma ogromne znaczenie dla kondycji naszego organizmu.
Jak tłumaczy dietetyk, eksperci przeanalizowali różne nawyki żywieniowe aż 40 tys. osób dorosłych i połączyli je z ich stanem zdrowia. Zauważono, że osoby pijące kawę pomiędzy godziną 4 rano a południem, miały aż o 31 proc. mniejsze ryzyko przedwczesnej śmierci z powodu chorób układu krążenia i o 10 proc. w kontekście innych przyczyn.
„Jest to o tyle ciekawe, że taki efekt nie wystąpił w przypadku osób sięgających po kawę w godzinach popołudniowych i wieczornych, dlatego dla zdrowia warto zapamiętać tę jedną, prostą zasadę, czyli że najlepiej pić kawę do południa” - wyjaśnia dietetyk na swoim kanale youtubowym o nazwie „Dr Bartek Kulczyński”.
Ponadto jedno z badań z 2017 r. wskazuje, że osoby pijące kawę, znacznie mniej, bo o 29 proc., narażone są na ryzyko stłuszczenia wątroby i zwłóknienia wątroby. I jak dodaje dr Kulczyński - u osób, które borykają się już ze stłuszczoną wątrobą, picie kawy może hamować dalszy rozwój tej choroby.

Ile pić kawy, by działała na organizm prozdrowotnie?
Kawa to napój pobudzający, a to za sprawą znajdującej się w niej kofeiny. Choć kawa uznawana jest za zdrowy napój, to należy pamiętać o zachowaniu pewnego umiaru.
Zbyt duża ilość wypitej kawy może m.in. podrażniać jelita i zaburzać rytm okołodobowy, co oznacza, że będziemy się zmagać z problemami z zasypianiem. Z kolei brak zdrowego, dobrej jakości snu, może znacząco i negatywnie wpływać na nasze zdrowie.
Dr Bartek Kulczyński wyjaśnia, że optymalne walory zdrowotne zapewni nam wypijanie maksymalnie trzech szklanek kawy dziennie.