Rośnie na łąkach, przydrożach i w lasach. Lasy Państwowe: Należy się wystrzegać
Rośnie najczęściej na łąkach, przydrożach, brzegach pól i lasów oraz w rowach. Z chęcią pojawia się jednak również w parkach, a nawet przydomowych ogródkach, zachwycając oko wyglądem bez żadnej opieki. Nie posiada bowiem większych wymagań, a jej kwiaty są niemałą, żółtą ozdobą. Jest tylko jeden problem – uważa się ją za mocno niebezpieczną. Lasy Państwowe ostrzegają.
Ma niewysoką, sięgają 120 cm wysokości łodygę, która rozgałęzia się, tworząc nagie lub wełnisto owłosione długie pędy. Liście, odstając od łodyg niemal pod kątem prostym, iż wyżej, tym zmniejszają swoją powierzchnię. Na szczycie łodygi znajduje się zaś okazały, luźny, rozpierzchły kwiatostan. Starzec jakubek może zachwycić. Ale z daleka.
Trująca roślina na polskich łąkach. Lasy Państwowe ostrzegają
Swoją nazwą, według ludowych podań, nawiązuje do pory swojego pełnego kwitnienia - 25 lipca, czyli dnia poświęconemu świętemu Jakubowi Apostołowi. A chociaż dziś zachwyca wyglądem, przed laty był prawdziwym, leczniczym cudem. Do momentu.
Od wieków starzec jakubek stosowany był przez ludowych znachorów do leczenia wielu chorób. Powstające na jego bazie nalewki i napary miały działać nie tylko jako środek rozkurczowy czy znoszący kolki, ale również remedium na skurcze jelit czy zbyt wysokie ciśnienie krwi. Przypisywano mu także właściwości moczopędne i pobudzające czynności wątroby.
To jednak dopiero początek. Ziele jakubka polecane było również do stosowania zewnętrznego - w leczeniu wyprysków i trudno gojących się ran, a nawet nowotworów. Wkrótce jednak starca jakubka pod lupę wzięła nowoczesna medycyna konwencjonalna. A zachwyt szybko minął.
Kiedyś stosowany w ziołolecznictwie, dziś uważany za trujący. Podziwiaj z daleka
"Okazało się, że cała rodzina starców zawiera alkaloidy pirolizydynowe, które działają mutagennie, kancerogennie i hepatotoksycznie. Stwierdzono to doświadczalnie na zwierzętach, używając czystych form alkaloidów" - wskazują Lasy Państwowe.
Starca jakubka warto więc podziwiać z oddali. Jest bowiem trujący. "Starzec jakubek to pospolita roślina, której należy się wystrzegać" - dodają Lasy Państwowe.
Roślina jest niebezpieczna również dla zwierząt - szczególnie dla koni i kuców. Nawet niewielka ilość, świeżego, zwiędłego lub wysuszonego kwiatu, może mocno zaszkodzić, niszcząc wątrobę i prowadząc do uszkodzeń neurologicznych. Wyciąg ze starca jakubka dodatkowo niebezpieczny jest również dla małych zwierząt domowych - psów czy kotów. Może stanowić dla nich śmiertelne zagrożenie.