Rusza nabór do wojska. Kogo dotyczy?

Już 21 maja br. rozpocznie się nabór do nowego rodzaju służby w wojsku – dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Ministerstwo Obrony Narodowej informuje, na jakie zarobki i przywileje mogą liczyć żołnierze.

Nabór do służby rozpocznie się w sobotę 21 maja.
Nabór do służby rozpocznie się w sobotę 21 maja.123RF/PICSEL

Jak zostać żołnierzem?

Zgłoszenia do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej będzie można składać 21 maja w 102 lokalizacjach w całym kraju. Z tej okazji, w 32 miejscowościach w całej Polsce, odbędą się pikniki wojskowe ze stoiskami rekrutacyjnymi. Zgłoszenie można także wysłać przez internet, wchodząc na stronę wojsko-polskie.pl.

Podczas wojskowych pikników, które otwarte będą w godz. 11-18, każdy zainteresowany dobrowolną, zasadniczą służbą wojskową uzyska niezbędne informacje, ile trwa służba, kto może do niej przystąpić i jakie należy spełnić wymogi. Na miejscu można będzie także wypełnić wniosek o powołanie, dlatego warto zabrać ze sobą dowód osobisty. Wzór wniosku można pobrać bezpośrednio ze strony internetowej wojsko-polskie.pl.

Aby starać się o przyjęcie do służby, kandydat musi do wniosku dołączyć:

  • kopię dokumentu tożsamości;
  • kopię dokumentu potwierdzającego posiadane wykształcenie;
  • kopie innych dokumentów, w szczególności: certyfikaty językowe, świadectwa ukończenia szkół, kursów lub uzyskania specjalizacji zawodowych, zaświadczenia o prawie wykonywania zawodu, a także posiadane uprawnienia do kierowania pojazdami.                                                   
Każdy kandydat przejdzie przez dwa etapy służby
Każdy kandydat przejdzie przez dwa etapy służby123RF/PICSEL

Jakie warunki należy spełnić, by ubiegać się o dołączenie do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej?

  • skończone 18 lat
  • polskie obywatelstwo
  • niekaralność za przestępstwo umyślne
  • zdolność psychiczna i fizyczna do pełnienia służby wojskowej
  • wykształcenie co najmniej podstawowe
  • nieposzlakowana opinia

Na co można liczyć?

Kandydat do wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego, który wybierze zasadniczą służbę wojskową, przejdzie przez dwa etapy służby - 28-dniowe szkolenie podstawowe w jednostce wojskowej lub centrum szkolenia, zakończone przysięgą oraz 11-miesięczne szkolenie specjalistyczne w jednostce wojskowej (w tym czasie będzie miał wybór - nie musi być skoszarowany).

Ponadto będzie mu przysługiwało wynagrodzenie w okresie szkolenia, identyczne jak w przypadku pensji żołnierza zawodowego - 4560 zł, ale także prawo do urlopu wypoczynkowego, możliwość wstąpienia do rezerwy aktywnej lub Wojsk Obrony Terytorialnej (po ukończeniu 28-dniowego szkolenia), prawo ubiegania się o powołanie do zawodowej służby wojskowej i pierwszeństwo w naborze (po 11-miesięcznym szkoleniu specjalistycznym, pierwszeństwo w zatrudnieniu w administracji publicznej (po spełnieniu wymagań określonych dla danego stanowiska).

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa to nowość w polskim wojsku
Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa to nowość w polskim wojsku123RF/PICSEL

Każdy kandydat na czas służby będzie miał zapewnione zakwaterowanie, wyżywienie, mundur, ekwipunek oraz ubezpieczenie. Czas szkolenia można wliczyć do okresu odbywania służby wojskowej lub do okresu zatrudnienia. Służbę można przerwać w dowolnym momencie.

Zgłoszenia do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej będzie można składać 21 maja w 102 lokalizacjach w całym kraju
Zgłoszenia do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej będzie można składać 21 maja w 102 lokalizacjach w całym kraju123RF/PICSEL

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa została wprowadzona przełomowym dokumentem dla obronności RP i polskich sił zbrojnych - Ustawą o Obronie Ojczyzny.  Ustawa zawiera  dostosowany do współczesnych wyzwań całokształt prawa wojskowego oraz proponuje  mechanizmy finansowania jego modernizacji, jak również wskazuje model do osiągnięcia 300 tys. żołnierzy w polskich siłach zbrojnych (250 tys. w jednostkach operacyjnych oraz 50 tys. terytorialsów). Nowy rodzaj służby będzie skutecznym mechanizmem zwiększania liczebności Wojska Polskiego oraz budowania jego rezerw.

„Ewa gotuje”: Naleśniki z sosem bolońskimPolsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas