Reklama

Rząd podjął decyzję w sprawie 800 plus

Podwyżka 500 plus. Od stycznia 2024 roku świadczenie zamieni się w 800 plus - tak zakłada przyjęty przez rząd projekt nowelizacji ustawy.

Rząd zdecydował w sprawie 800 plus. Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy dotyczącej wzrostu popularnego świadczenia z kwoty 500 zł do 800 zł.

800 plus. Jest decyzja rządu

Premier Mateusz Morawiecki i minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg symbolicznie podpisali w tej sprawie umowę podczas "Pikniku 800+". Było to wydarzenie towarzyszące przyjęciu nowelizacji projektu.

Reklama

Szef rządu podkreślał, że cały program jest "programem podnoszenia szacunku wobec rodzin, zwiększania szans dla wszystkich dzieci tak, by mogły sobie pozwolić na zajęcia pozalekcyjne, sportowe i wyjazd na wakacje". Premier wskazał również, że program ma za zadanie zmniejszać ubóstwo wśród dzieci.

W 2024 roku uprawnionych do skorzystania ze świadczenia będzie 6 mln 668 tys. dzieci. Koszt zmiany to wzrost wydatków budżetu państwa o 24 mld zł w 2024 roku. W przyszłych latach zakłada się spadek wydatków - powodem jest coraz mniejsza liczba urodzeń i wchodzenie w dorosłość liczniejszych roczników. Takie informacje zostały podane w założeniach do projektu.

Zobacz też: 800 plus nie od stycznia? Możliwe, że na pieniądze trzeba będzie poczekać

800 plus. Od kiedy będzie wypłacane?

800 zł na każde dziecko będzie wypłacane od 1 stycznia 2024 roku. Pieniądze miałyby zostać wypłacone do 29 lutego 2024 roku z wyrównaniem od 1 stycznia 2024. Skąd takie terminy? Wynika to z konieczności wprowadzenia przez ZUS regulacji technicznych, które mają pomóc w sprawnym obsłużeniu wszystkich spraw, czytamy w uzasadnieniu projektu. Nie jest jednak wykluczone, że rodzice otrzymają świadczenie jeszcze w styczniu, a wyrównanie nie będzie potrzebne.

Rodzice nie muszą składać żadnego wniosku - zmiana wysokości świadczenia nastąpi z urzędu.

Zobacz też: Ustawa o 800 plus przyjęta przez rząd. Waloryzacja coraz bliżej

800 plus od nowego roku. Pomysł PiS

Zwiększenie wysokości 500 plus ogłosił w maju prezes PiS Jarosław Kaczyński. Była to jedna z nowości "programowego ula" PiS. Na liście znalazły się również zapowiedzi bezpłatnych leków dla osób 65+ i młodzieży do 18. roku życia oraz zniesienie opłat za przejazd dla samochodów osobowych na państwowych autostradach.

Obecnie z "500 plus" korzysta ponad 6,5 mln dzieci. Od lipca 2019 roku świadczenie przysługuje wszystkim dzieciom do ukończenia 18. roku życia, bez względu na osiągany przez rodzinę dochód.  W ciągu 7 lat funkcjonowania programu "Rodzina 500 plus" do rodzin trafiło ponad 223 mld złotych. Z programu korzysta obecnie ponad 6,5 mld dzieci, czego koszt w 2023 roku wynosi 40,2 mld zł.

Zobacz też: 800 plus. Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: świadczenie 800 plus | świadczenie 500 plus
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy