Rzęsorek rzeczek - niepozorny ssak o zabójczym jadzie

Rzęsorek rzeczek to niepozorny z wyglądu ssak. Mylony jest często z myszami, kratami czy nornicami. Okazuje się, że niewielkie, pokryte aksamitnym futerkiem i na pierwszy rzut oka bezbronne zwierzę posiada śmiercionośny jad, za sprawą którego potrafi uśmiercić większe od siebie osobniki.

Rzęsorek rzeczek to jadowity ssak
Rzęsorek rzeczek to jadowity ssakEast News

Rzęsorek rzeczek rodziny ryjówkowatych jeszcze do niedawna uznawany był za jedynego jadowitego ssaka, występującego w Polsce. Naukowcy - Krzysztof Kowalski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Paweł Marciniak i Leszek Rychlik z Uniwersytetu Adama Mickiewicza odkryli jednak, że podobnie jak rzęsorek - ryjówka aksamitna posiada w ślinie jad uszkadzający czerwone krwinki.

Rzęsorek rzeczek osiąga długość ciała od 7 do 10 cm, a jego masa to maksymalnie 28 g. Na ogół zamieszkuje mokradła oraz brzegi jezior i stawów. Można go również spotkać przy rzekach, potokach oraz bardzo wilgotnych lasach. Aktywny jest głównie nocą, nie zapada w sen zimowy. Ssak ten stroni od towarzystwa, jest typem samotnika. Doskonale radzi sobie w wodzie, gdzie poluje na swoje ofiary, lecz konsumuje je dopiero po wyjściu na brzeg w swojej norze.

Dzięki jadowi zawartemu w ślinie budzi postrach wśród wszystkich wodnych bezkręgowców, ale zajada się również niewielkimi rybami i płazami. Jad rzęsorka ma niezwykle silne działanie paraliżujące, dzięki czemu błyskawicznie unieruchamia on swoją ofiarę.

Okres godowy rzęsorka trwa od kwietnia do września, zaś ciąża trwa około 3 tygodni. Jedna samica może wydać na świat od 4 do 8 młodych ssaków, które usamodzielniają się po sześciu tygodniach. Żywot rzęsorka nie jest długi. Zwierzę żyje maksymalnie 19 miesięcy.

Majeranek - warto mieć go w kuchni i domowej apteczceInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas