Seniorze, jak najczęściej sięgaj po tę rybę. Zadba o serce i mózg
Jest lekkostrawna, posiada niewiele ości, świetnie smakuje i zawiera mnóstwo wartości odżywczych. Dorada królewska, bo o niej właśnie mowa, to ryba będąca doskonałym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, dlatego powinni po nią sięgać m.in. seniorzy borykający się z chorobami układu krążenia.
Dorada królewska - charakterystyka
Dorada królewska, nazywana również sparusem złotogłowym, to ryba morska, występująca w rejonach Morza Śródziemnego i Oceanu Atlantyckiego. Frazy "złotogłowy" i "królewska" nawiązują do charakterystycznej kreski w kolorze złotym, która umieszczona jest pomiędzy oczami dorady i przypomina koronę.
Długość ciała ryby może osiągać do 70 cm, a dorada potrafi ważyć nawet do 2,5 kg. Jest ona koloru srebrzystego z ciemniejszym odcieniem na grzbiecie i jaśniejszym na brzuchu.
Pół żartem, pół serio można powiedzieć, że dorada to charakterna ryba, ponieważ za sprawą bardzo mocnych siekaczy i zębów trzonowych, bez problemu rozłupuje pancerze skorupiaków i je neutralizuje.
Dorada królewska - dlaczego warto jeść?
Dorada królewska to ryba ze stosunkowo chudym mięsem i niską kalorycznością, ale zawierająca skarbnicę witamin i minerałów. Dorada to przede wszystkim świetne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych - omega-3 i omega-6, które pomagają zachować serce w dobrej kondycji, wspomagają pracę mózgu, biorą udział w procesach hamujących rozwój miażdżycy, zmniejszają ryzyko wystąpienia zawału, charakteryzują się działaniem przeciwzapalnym i przeciwzakrzepowym.
Dorada bogata jest również w witaminy z grupy B, w tym B12, witaminę D, ponadto znajdziemy w niej sporą zawartość selenu, potasu, fosforu, żelaza i magnezu, a więc minerałów, które mają niebagatelny wpływ na m.in. wzmocnienie kości i zębów, utrzymanie tarczycy w odpowiedniej kondycji i utrzymanie właściwego poziomu ciśnienia krwi.
Regularne spożywanie dorady królewskiej poprawia koncentrację, pamięć i zdolności poznawcze, a z uwag na jej właściwości przeciwzapalne, ryba powinna znaleźć się w menu osób cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów.
Dorada królewska jest doskonałym wyborem m.in. dla seniorów, którzy często zmagają się z chorobami układu krążenia, niedokrwistością i niedostateczną koncentracją.
Warto wiedzieć: Dietetyczka wskazała najzdrowsze ryby. Zmniejszają ryzyko chorób serca i wspomagają funkcjonowanie mózgu
Dorada królewska - jak wybrać świeżą rybę i jak przygotować?
Decydując się na zakup dorady królewskiej, zawsze zwracajmy uwagę, czy ryba jest świeża. Przede wszystkim świeża dorada charakteryzuje się naturalnym, wodno-rybim zapachem, który nie powinien być odrzucający. Ponadto skrzela świeżej ryby są zazwyczaj koloru czerwonego lub różowego i nie zawierają śluzu oraz plam. Oczy świeżej ryby powinny być przejrzyste, a nie mętne, z kolei źrenice wyraziste.
Doradę królewską z powodzeniem możemy przyrządzać na różne sposoby, poddając rybę obróbce termicznej w postaci smażenia, pieczenia czy gotowania - serwując ją np. w zupie.