Seniorzy mogą tylko o tym pomarzyć. Oto gigantyczna emerytura polskiego posła

Łukasz Piątek

Opracowanie Łukasz Piątek

Przeciętna, polska emerytura wypłacona w marcu br. wyniosła 3 482,63 zł brutto, czyli ok. 2910 zł na rękę. I choć seniorzy mogą od niedawna liczyć na dodatkowe świadczenie w postaci tzw. „czternastki”, która będzie już wypłacana na stałe, to i tak sytuacja finansowa milionów emerytów jest nie do pozazdroszczenia. Tym bardziej, gdy pod lupę weźmiemy emeryturę jednego z posłów. Ta kwota potrafi zwalić z nóg.

Jeden z posłów pobiera co miesiąc zawrotną kwotę z tytułu świadczenia emerytalnego
Jeden z posłów pobiera co miesiąc zawrotną kwotę z tytułu świadczenia emerytalnego123RF/PICSEL

Emerytury wzrosły, ale seniorom nadal brakuje na życie

"Wesołe jest życie staruszka" - śpiewał legendarny Wiesław Michnikowski. Niestety wielu emerytom w kraju nad Wisłą nie jest do śmiechu, gdyż wysokość ich świadczeń nadal jest na niskim poziomie.

Rzecz jasna, kwota średniej emerytury w Polsce wzrosła o 578,78 zł brutto w porównaniu do zeszłego roku, ale mimo to spora grupa seniorów nadal musi stawać przed dylematem, na co wydać pieniądze ze świadczenia - na jedzenie, czy leki.

Takiego problemu nie ma prawdopodobnie jeden z posłów, który z tytułu świadczeń emerytalnych pobiera zawrotną kwotę. Użyta liczba mnoga nie jest w tym przypadku pomyłką, gdyż rekordzista poseł-emeryt, może liczyć na emeryturę ZUS, oraz tę za pracę wykonaną w Parlamencie Europejskim.

Seniorzy będą otrzymywać stałe, czternaste emerytury
Seniorzy będą otrzymywać stałe, czternaste emerytury123RF/PICSEL

Rekordowa emerytura posła

W sumie miesięczne świadczenia posła wynoszą ponad 34 tys. zł. Kim zatem jest ten szczęściarz?

Otóż posłem, który pobiera tak ogromną emeryturę, jest Czesław Siekierski, poseł Koalicji Polskiej, a w latach 2001-2003 wiceminister rolnictwa. Siekierski jest doktorem nauk ekonomicznych i w Europarlamencie zasiadał już czterokrotnie.

Czesław Siekierski nie może narzekać na niską emeryturę
Czesław Siekierski nie może narzekać na niską emeryturęJacek DomińskiEast News

"To poseł-rekordzista, bo pobiera emeryturę nie z dwóch, a trzech źródeł. W ramach emerytury z PE otrzymał w zeszłym roku 183 tys. 875 zł (średnio 15 tys. 300 zł miesięcznie). Siekierski otrzymuje też polską emeryturę - ZUS wypłacił mu w zeszłym roku 130 tys. 190 zł (średnio 10 tys. 850 zł miesięcznie), a w ramach dobrowolnego ubezpieczenia poseł otrzymał jeszcze 96 tys. zł świadczenia (średnio 8 tys. zł miesięcznie). Do tego dochodzi uposażenie - 168 tys. zł rocznie i dieta - 45 tys. zł rocznie" - informował na swoich łamach "Fakt".

Kwota najniższej emerytury w Polsce jest szokująca
Kwota najniższej emerytury w Polsce jest szokująca123RF/PICSEL

Dla porównania - najniższa emerytura w Polsce wynosi obecnie 2 grosze. Świadczenie w takiej wysokości otrzymuje wrocławianin,który w swoim życiu zapłacił tylko jedną składkę do ZUS w wysokości 1,01 zł

Kurdej-Szatan o boreliozie: Leczyłam się ziołamiINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas