Wylęgarnia kleszczy w domu. Zwróć uwagę na te miejsca

Oprac.: Anna Gburek

Kleszcze co roku stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia zarówno ludzi, jak i zwierząt. Te małe pajęczaki przenoszą groźne wirusy i bakterie m.in. boreliozy czy kleszczowego zapalenia mózgu. Z roku na rok wraz z ociepleniem klimatu ich populacja rośnie a wraz z nią ryzyko zachorowania. Przyjmuje się, że co trzeci kleszcz może być nosicielem groźnych wirusów. Jak się okazuje, te pajęczaki stanowią zagrożenie nie tylko podczas wycieczek do lasu czy wypoczynku w ogrodzie, ale także w domu. Jak się do niego przedostają i gdzie najczęściej składają jaja? Koniecznie sprawdź te miejsca i szybko pozbądź się kleszczy z domu.

Kleszcze mogą założyć gniazdo także w domu
Kleszcze mogą założyć gniazdo także w domu123RF/PICSEL

Czy kleszcze mogą być w domu i złożyć jaja?

Najwięcej kleszczy można spotkać w lesie w zacienionych i wilgotnych miejscach. Coraz częściej są także obecne w miejskich parkach czy przydomowych ogrodach, gdzie na czubkach wysokich traw czekają na swoich żywicieli. Domy i mieszkania raczej nie są dla nich atrakcyjną lokalizacją, jednak także tam mogą się znajdować. Skąd biorą się kleszcze w domu? 

Kleszcze do domu zazwyczaj zostają przyniesione przez człowieka lub pupila. Siadają na ubraniach, włosach czy sierści, dlatego tak ważne jest każdorazowe sprawdzanie ciała i ubrań po spacerze. Kleszcze do domu mogą zostać także wprowadzone przez dzikich lokatorów i szkodniki np. szczury czy kuny. Istnieje także ryzyko, że przedostaną się wraz z praniem suszonym w ogrodzie, o ile dotyka ono trawnika czy gałęzi drzew.

Jeśli w domu znajdzie się samiec i samica kleszcza istnieje ryzyko, że złożą jaja, zakładając tym samym gniazdo i rozprzestrzeniając się na cały dom. Czy kleszcze mogą przeżyć w domu? Jak się okazuje, ich inwazja może trwać nawet kilka miesięcy, szczególnie gdy mają dostęp do pożywienia.

Gniazdo kleszczy w domu. Sprawdź te miejsca

Kleszcze są niewielkimi pajęczakami, które nie potrafią latać ani skakać. Nie przepadają także za zbytnim wspinaniem się, dlatego najczęściej można je znaleźć w trawie. Znając te zwyczaje, można także szybko odnaleźć gniazdo kleszczy w domu. Zakładają je najczęściej w najniżej położonych miejscach, gdzie jest cień, wilgoć i spokój.

Gdzie szukać gniazda kleszczy w domu? W pierwszej kolejności sprawdź listwy przypodłogowe i końcówki zasłon. Gniazdo kleszczy rozpoznasz po dużej liczbie jajeczek w kolorze przezroczystym, brązowym lub czarnym przypominających kawior.

Sprzątając podłogę, sprawdź listwy przypodłogowe
Sprzątając podłogę, sprawdź listwy przypodłogowe123RF/PICSEL

Jak pozbyć się kleszczy z domu?

Kiedy znajdziesz u siebie gniazdo kleszczy, najlepiej szybko zebrać jajeczka, wyklute nimfy i je zneutralizować. Następnie spryskaj najbardziej narażone miejsca w mieszkaniu preparatami odstraszającymi te pajęczaki. Jak pozbyć się kleszczy z domu? Kleszcze są głuche i ślepe, a swoich żywicieli rozpoznają po zapachu, dlatego są wrażliwe na wiele intensywnych zapachów ziół np. rozmarynu, wrotyczu czy olejków eterycznych.

W domu listwy przypodłogowe, zasłony, sofy i fotele możesz spryskać olejkiem z lawendy, cytrusów czy geranium rozcieńczonym z olejem bazowym np. oliwą. Podobne domowe sposoby możesz stosować bezpośrednio na skórę w celu ochrony przed kleszczami podczas spaceru.

Przeczytaj także:

Dietetyk: W Polsce jest tolerowanie słodyczy i zachęcanie do ich jedzeniaINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas