Sprawdź dziś konto. ZUS wysyła 11 mld zł do 6,6 miliona Polaków

W piątek, 19 kwietnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeleje kolejną transzę trzynastych emerytur. Jak poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski, dodatkowe świadczenie trafi łącznie do 6,6 mln osób, a kwota wypłat wyniesie aż 11 mld złotych!

ZUS wypłaca właśnie kolejną transzę trzynastych emerytur
ZUS wypłaca właśnie kolejną transzę trzynastych emerytur 123RF/PICSEL

Trzynaste emerytury wypłacane są zawsze wraz ze świadczeniem podstawowym, w terminie jego wypłaty czyli 1., 6., 10., 15., 20. i 25. dnia każdego miesiąca. Ponieważ 20 kwietnia wypada w sobotę, to emeryci otrzymają swoje dodatkowe świadczenie już w piątek, 19 kwietnia.

WAŻNE: 13. emerytura jest opodatkowana i oskładkowana, a to oznacza, że nie wszyscy świadczeniobiorcy otrzymają taką samą kwotę netto.

Trzynasta emerytura: Co warto wiedzieć?

Trzynasta emerytura to dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, które otrzymują wszyscy emeryci i renciści, niezależnie od wysokości zasadniczego świadczenia. Trzynastka wypłacana jest seniorom od 2019 roku, tuż po waloryzacji marcowej. Wypłatą trzynastki zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Trzynasta emerytura wypłacana jest automatycznie, więc nie trzeba składać żadnego wniosku. Wysokość trzynastki uzależniona jest od inflacji, więc w 2024 roku wyniesie dla wszystkich 1780,96 zł brutto.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!.
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas