Reklama

Statutowy Absurd Roku 2021 wybrany. Zakazali seksu w szkole i poza nią

Krakowskie, katolickie liceum zostało laureatem w konkursie na Statutowy Absurd Roku 2021. Placówka zabrania uczniom podejmowania aktywności seksualnej w tym odbywania stosunków seksualnych - zarówno w szkole, jak i poza nią.

Krakowskie liceum zakazało uczniom "podejmowania aktywności seksualnej". To niezgodne z konstytucją

Plebiscyt na Statutowy Absurd Roku to inicjatywa Stowarzyszenia Umarłych Statutów - polskiej organizacji bezpośrednio broniącej interesów uczniów.  Głównym celem stowarzyszenia jest - jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie - "rozpowszechnianie wśród polskiej braci uczniowskiej wiedzy o jej prawach i sposobach ich ochrony". Konkurs na Statutowy Absurd Roku - jak wskazuje jego nazwa - ma za zadanie ukazywać absurdy obowiązujące w niektórych polskich placówkach.

Kilka dni temu Stowarzyszenie Umarłych Statutów ogłosiło wyniki plebiscytu. Tytuł Statutowego Absurdu Roku 2021 głosami internautów zdobyło Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny z Nazaretu w Krakowie.  Jakiego absurdu doszukali się przedstawiciele SUS w statucie tejże placówki? Szkoła zabroniła uczniom odbywania stosunków seksualnych. Co ciekawe zasady miały obowiązywać zarówno na terenie liceum, jak i poza nim.

Reklama

Przedstawiciele SUS zaznaczają, że statutowa zasada jest nie tylko absurdalna, ale również niezgodna z prawem. "Zakaz podejmowania aktywności seksualnej (poza szkołą) narusza prawo do wolności (art. 31 ust. 1 Konstytucji RP) oraz prawo do ochrony prawnej życia prywatnego oraz do decydowania o swoim życiu osobistym (art. 47 Konstytucji)" - przytacza przepisy SUS.

Dlaczego powyższa zasada została  wprowadzona? "Naszym zdaniem mogła być tutaj zastosowana furtka do usuwania ze szkoły uczennic, które zaszły w ciążę" - zaznacza wiceprezes stowarzyszenia Daniel Sjargi w rozmowie z portalem Noizz. Dodaje również,  że sytuacja ta napawa niepokojem, ponieważ "szkoła powinna być miejscem, w którym młodzi ludzie mogą szukać pomocy nawet w tak trudnych sytuacjach".

Jak donosi SUS, mimo interwencji organizacji problem nie został rozwiązany. 

Statutowy Absurd Roku 2021: Oto podium

Jakie jeszcze absurdy brały udział w plebiscycie na Statutowy Absurd Roku 2021? Drugie miejsce w konkursie przyznano ex aequo dwóm szkołom artystycznym: Liceum Sztuk Plastycznych im. Stanisława Kopystyńskiego w Zespole Szkół Plastycznych we Wrocławiu oraz Państwowemu Liceum Sztuk Plastycznych im. Piotra Potworowskiego w Poznaniu. W obu szkołach powszechna była ta sama praktyka: placówki odbierały uczniom prawa autorskie do ich prac i rościły sobie prawo do ich odsprzedaży.

Trzecie miejsce w konkursie na  Statutowy Absurd Roku 2021 zajęła Szkoła Podstawowa nr 45 im. Jana Matejki w Łodzi.  W statucie tejże placówki widniała zasada zakazująca dziewczynkom noszenia spodni w trakcie uroczystości szkolnych. 

***

Zobacz również:

Średnio 4 osoby dziennie mają aborcję za granicą. Raport Aborcji Bez Granic

Posiadanie narkotyków w Polsce. Czy jest dopuszczalne?


 

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy