Szczelnie zamknij okna i drzwi. Żywioł uderzy w Nowy Rok
Oprac.: Aleksandra Tokarz
Spokój w pogodzie nie potrwa długo. Do Polski zbliża się bowiem niż Bodo, który mocno namiesza, dzieląc Polskę na pół. Zima da o sobie zapomnieć, jednak aura wciąż nie będzie rozpieszczać. Najbardziej dynamiczna zmiana pogody, według zapowiedzi, czeka nas tuż przed Nowym Rokiem.
Prognoza pogody na najbliższe dni. Aura nie będzie rozpieszczać
Zima zdaje się, przynajmniej chwilowo, na dobre porzucić plany o kolejnym białym ataku. Tuż przed nadejściem Nowego Roku do Polski wkroczy jednak niż Bodo, który mocno namiesza w prognozach. Nowy rok powitamy z iście jesienną aurą za oknem.
Nadejście niżu Bodo odczujemy już w piątek, 29 grudnia. Na południu i południowym wschodzie kraju niebo spowiją chmury, zaś na północy pojawią się opady deszczu. Temperatura wyniesie od 5 st. C na wschodzie, do 8 st. C w centrum i 12 st. C na zachodzie. Wtedy też zacznie wiać. Na silne porywy wiatru do nawet 70 km/h przygotować powinni się szczególnie mieszkańcy południowej Polski.
Wiatr nie odpuści również w sobotę i niedzielę. Na południu Polski, w województwach lubelskim, łódzkim, mazowieckim, świętokrzyskim, śląskim, małopolskim i podkarpackim, obowiązywać będą, wydane przez IMGW, alerty pierwszego stopnia związane z silnym wiatrem.
Pogoda na sylwestra 2023/2024. Polska podzielona na pół
30 grudnia w wielu rejonach kraju przywita nas sporym zachmurzeniem i przelotnymi opadami deszczu, a nawet deszczu ze śniegiem.
"W noc sylwestrową nad Polską będzie przemieszczała się oś klina ciepła. W niedzielę będzie występowała adwekcja ciepła. W poniedziałek od zachodu wystąpi adwekcja chłodu. Jednak nasuwająca się za frontem atmosferycznym chłodniejsza masa powietrza nie będzie znacząco różnić się termicznie" - informują eksperci Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Temperatura w nocy, w najchłodniejszym momencie, wynosić będzie od 1 st. C w Suwałkach i Zielonej Górze do 4 st. C w Warszawie. Jak donosi IMGW, temperatura w sylwestrową noc nie osiągnie tak wysokich wartości, jak miało to miejsce podczas zeszłorocznego sylwestra.
"Przyczyną będzie zwiększona prędkość wiatru. Temperatura odczuwalna będzie się wahała od 2 st. C w Krakowie do -2 st. C w woj. łódzkim, świętokrzyskim, opolskim, lubuskim, kujawsko-pomorskim oraz na północy kraju. Wiatr południowy i południowo zachodni na zachodzie kraju oraz w woj. łódzkim, południowy i SSE na pozostałym obszarze kraju, o prędkości 2-32 km/h. W porywach wiatr osiągać będzie prędkość do 50-60 km/h na południu i na zachodzie kraju" - informuje IMGW.
Spodziewać należy się również opadów deszczu, a w obszarze Zakopanego także deszczu ze śniegiem.
Jeszcze silniejszych porywów wiatru możemy spodziewać się w pierwszym dniu nowego roku. 1 stycznia będzie wiało w całym kraju, najmocniej, bo w okolicach 100 km/h we wschodniej i północnej Polsce.