Zwierzęce sposoby na zimę. Oto jak dzikie zwierzęta radzą sobie podczas mrozów

Agata Zaremba

Opracowanie Agata Zaremba

Zima to trudny czas nie tylko dla ludzi, ale i dla zwierząt, które muszą zmierzyć się z surowymi warunkami atmosferycznymi. Natura wyposażyła je w różnorodne mechanizmy przetrwania, które pozwalają im skutecznie przeciwstawiać się niesprzyjającym warunkom. Leśnicy z Lasów Państwowych postanowili opowiedzieć o tym, jak zwierzęta przygotowują się do zimy.

Jak zwierzęta radzą sobie zimą?
Jak zwierzęta radzą sobie zimą? Albin Marciniak/East NewsEast News

Na internetowej stronie Lasów Państwowych pojawił się ciekawy artykuł o tym, w jaki sposób różne zwierzęta radzą sobie z trudnymi warunkami, jakie niesie ze sobą zima. Leśnicy zapewniają, że w tej kwestii zwierzęta przypominają nieco ludzi. Niektóre z nich "zmieniają szatę z letniej na zimową", inne chętnie wybierają się w tropiki. Jak więc zwierzęta radzą sobie zimą?

Zmiana garderoby. Zimowe futro zapewnia nie tylko izolację termiczną

Podobnie jak ludzie sięgający zimą po ciepłe ubrania, zwierzęta leśne także zmieniają swoją szatę z letniej na zimową. Taki mechanizm wykorzystują m.in. sarny, jelenie, czy też dziki.

Ich pokryte tłuszczem futro, działa jak naturalny impregnat, chroniąc przed mrozem i wilgocią. Struktura włosów na grzbiecie skierowana ku dołowi sprawia, że woda spływa ku ziemi, nie przemaczając ich futra. To skuteczna izolacja termiczna, która pozwala zwierzętom czuć się komfortowo nawet podczas srogich mrozów.

Poza ochroną przed zimnem zmiana futra pozwala zwierzętom skuteczniej kamuflować się w warunkach zimowych. 

Sen zimowy i hibernacja. Tego zazdrości zwierzętom niejeden z nas!

Fascynującą strategią przetrwania zimy, której niekiedy, w szare i mroźne dni i my zazdrościmy zwierzętom, jest zapadanie w sen zimowy. Dotyczy to części ssaków, gadów, a także płazów. Na zimę zasypiają też bezkręgowce. 

Zanim jednak zwierzęta zapadną w sen zimowy, muszą zgromadzić duże rezerwy energetyczne w postaci tkanki tłuszczowej. Niektóre gatunki zwierząt mogą nawet podwoić masę swojego ciała. Ich organizmy obniżają tempo metaboliczne, pracę serca i oddech. To właśnie przez spadek temperatury ciała mogą one przetrwać w okresie, gdy pożywienie jest trudno dostępne.

Hibernacja to inna forma snu zimowego, charakteryzująca się znacznymi zmianami w całym organizmie. Metabolizm, praca serca i oddech zwalniają, a temperatura ciała niektórych gatunków może spaść nawet do 2 stopni Celsjusza. Zwierzęta hibernujące budzą się tylko sporadycznie, głównie w celu uzupełnienia zapasów wody lub zmiany schronienia.

Gromadzenie zapasów. Z tego znane są przede wszystkim wiewiórki

Niektóre zwierzęta, takie jak gryzonie i zwierzęta owadożerne, pozostają aktywne także zimą. Muszą jednak utrzymywać stałą temperaturę ciała, co wiąże się z wysokim wydatkiem energetycznym. Z tego powodu przed nadejściem chłodniejszych dni gromadzą pożywienie, tworząc zapasy, które pozwolą im przetrwać trudne okresy.

Do takich zwierząt należą m.in. wiewiórki. 

Wiewiórki gromadzą zapasy jesienią, aby przetrwać zimę
Wiewiórki gromadzą zapasy jesienią, aby przetrwać zimęArdea Picture LibraryEast News

Zmiana diety. Mięsożercy coraz częściej interesują się padliną

Zwierzęta, które pozostają aktywne zimą, jednak nie gromadzą zapasów, muszą dostosować swoją dietę do panujących warunków. Z tego powodu zwierzęta mięsożerne zaczynają zwracać większą uwagę na padlinę, która jest nieco łatwiej dostępna dla nich w okresie zimowym. Z kolei ptaki, które latem polują na owady, zimą bardziej interesują się nasionami.

Emigracja w poszukiwaniu ciepła. Tak jak my, ptaki chętnie wybierają się do ciepłych krajów

Wiele polskich ptaków, takich jak bociany czy jaskółki, emigruje z kraju w poszukiwaniu cieplejszych miejsc życia. Z kolei inne gatunki, takie jak jemiołuszki, gile czy sikorki, przylatują do Polski. Migracje wymagają od nich dużo energii, dlatego ptaki intensywnie żerują przed wyruszeniem w długą podróż.

Bociany aby przetrwać zimę odlatują do Afryki, gdzie mają dostatecznie dużo pokarmu
Bociany aby przetrwać zimę odlatują do Afryki, gdzie mają dostatecznie dużo pokarmuMAREK DYBAS/REPORTEREast News

***

Źródło: lasy.gov.pl

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas