Szykuje się rewolucja w emeryturach. Rząd pracuje nad nowym prawem!

Rząd ogłosił, że pracuje nad wprowadzeniem nowego prawa, które pozwoli obywatelom oszczędzać na emeryturę nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach Unii Europejskiej! Za jakiś czas część Polaków będzie więc mogła otrzymywać swoje świadczenia w euro. Co wiemy o tym nowym projekcie?

Rząd pracuje nad ustawą dotyczącą europejskiej emerytury
Rząd pracuje nad ustawą dotyczącą europejskiej emeryturyJEAN-SEBASTIEN EVRARDAFP

Rząd ogłosił niedawno projekt nowej ustawy o ogólnoeuropejskim indywidualnym produkcie emerytalnym (OIPE), czyli tzw. emeryturze europejskiej. Nie jest to jednak pomysł polskich ministrów, ponieważ wprowadzenie takiego rozwiązania to obowiązek wszystkich krajów członkowskich.

Polska długo opierała się tym zmianom, bo ustawa miała być przyjęta już w 2021 roku, a później także wiosną 2022 roku. Jeśli wszystko dobrze pójdzie, to rząd zajmie się tą sprawą tej zimy.

Emerytura europejska uratuje finanse Polaków? Rząd ma plan

Pierwsze kraje Unii Europejskiej przyjęły już te zmiany - OIPE obowiązuje już np. w Słowacji, choć póki co korzystać z niego mogą tylko Słowacy.

Emerytalne rozwiązanie słowackiego fintechu Finax zakłada inwestowanie zgodne ze strategią cyklu życia. W zależności od wybranego wariantu, na początku oszczędzania 80 proc. lub 100 proc. środków inwestowanych jest w ETF-y odwzorowujące rynek akcji. 10 lat przed emeryturą, część portfela jest przesuwana do ETF-ów bazujących na obligacjach, aby ograniczyć wpływ rynkowych wahań na wartość portfela. W obu wariantach, w momencie przejścia na emeryturę, 60 proc. portfela mają stanowić ETF-y oparte o akcje, a 40 proc. ETF-y obligacyjne

- pisało niedawno o tym projekcie Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Unia Europejska przekonuje, że emerytura europejska jest koniecznością, szczególnie wobec nadchodzącego kryzysu demograficznego. Wprowadzenie OIPE ma też "zwiększyć świadomość obywateli EU, że emerytura, którą otrzymają z państwowych systemów zabezpieczenia emerytalnego, będzie niewystarczająca do podtrzymania dotychczasowego standardu życia".

Polski Rząd dodaje, że emerytura europejska zwiększy konkurencję między podmiotami oferującymi programy emerytalne i przyniesie korzyści oszczędzającym, dając im dostęp do lepszych i tańszych produktów.

Z przeprowadzonych na przestrzeni ostatnich lat badań wynika, że Polacy wciąż nie myślą o oszczędzaniu na emeryturę. Dane przedstawione przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych mówią o tym, że priorytetem co do celów oszczędzania jest wypoczynek (38,7 proc.), remont domu lub mieszkania (36,5 proc.), zakup dóbr trwałych (26,1 proc.) czy zakup samochodu (25,0 proc.).

Polacy myślą więc krótkoterminowo, a wiele wskazuje na to, że emerytury dzisiejszych 30-latków mogą wynieść zaledwie 25 proc. ich ostatniej wypłaty. Doradcy finansowi przekonują więc, że każdy pracujący obywatel powinien już dziś samodzielnie odkładać na emeryturę.

Zobacz również:

"Zdanowicz pomiędzy wersami". Oto prawdziwa cena emigracji INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas