Reklama

Ta grupa seniorów nie otrzyma czternastej emerytury. Sprawdź, czy jesteś wśród nich

Rząd przyjął ustawę o dodatkowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów, która weszła już w życie, a to oznacza, że czternasta emerytura będzie wypłacana na stałe tak jak w przypadku „trzynastki”. Jednak nie wszyscy seniorzy mogą liczyć na dodatkowe świadczenie.

Ustawa o kolejnym, dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów została podpisana przez prezydenta 19 lipca br. i kilka dni później opublikowana w "Dzienniku Ustaw". Czternasta emerytura ma przysługiwać seniorom na stałe. Jednak nie wszystkim.

Czy trzeba złożyć wniosek o czternastą emeryturę?

Aby otrzymać "czternastkę", nie trzeba składać żadnych wniosków. ZUS i inne organy rentowe będą przyznawać i wypłacać to świadczenie z urzędu. "Czternastka" zostanie wypłacona wraz z emeryturą i rentą w taki sam sposób jak świadczenie główne - przelewem lub przekazem gotówkowym - czytamy w komunikacie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Reklama

Kto otrzyma czternastą emeryturę?

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej szacuje, że ponad 8 milionów seniorów będzie uprawnionych w tym roku do pobierania czternastej emerytury. Pełna kwota "czternastki" trafi do rąk 6,8 mln osób, z kolei 1,5 mln seniorów otrzyma ją w mniejszej wysokości.

Zasady przyznawania "czternastki" różnią się od kryteriów wypłacania trzynastej emerytury, którą wszyscy emeryci otrzymują w pełnej wysokości.

Czytaj także: Co z emeryturą po 40 latach pracy? Ile wyniesie?

Czternastą emeryturę w pełnej wysokości otrzymają te osoby, których wysokość comiesięcznego świadczenia brutto nie przekracza 2,9 tys. zł. Do tych, którzy otrzymują wyższe świadczenie, "czternastka" trafi pomniejszona na zasadzie "złotówka za złotówkę". Tegoroczna 14. emerytura ma być wypłacana na przełomie sierpnia i września - czytamy na stronie ministerstwa.

Świadczenie nie przysługuje m.in. sędziom i prokuratorom w stanie spoczynku oraz emerytom z zawieszonymi świadczeniami. Pieniędzy nie otrzymają również osoby, którym prawo do emerytury lub renty zostało zawieszone na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc wypłaty tego dodatkowego świadczenia.

Czternastka w pełnej wysokości wyniesie co najmniej 1588,44 zł brutto, czyli tyle, ile wynosi obecnie minimalna emerytura.

"W przypadku osób ze świadczeniem głównym między 2900 zł a 4438,44 zł czternastka zostanie zmniejszona zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę. Na przykład do renty w wysokości 3200 zł będzie przysługiwać czternastka wynosząca 1288,44 zł" - wyjaśnia prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. Aby czternastka przysługiwała, jej minimalna wysokość musi wynosić co najmniej 50 zł.

Ponadto ZUS informuje, że czternasta emerytura będzie wolna od potrąceń, np. zajęć komorniczych. Nie będzie wliczać się do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty czy świadczenie 500+ osób dla niesamodzielnych. Ze świadczenia zostanie pobrana jedynie składka zdrowotna oraz zaliczka na podatek dochodowy.

Warto wiedzieć: Najniższe i najwyższe emerytury w Polsce. W tym województwie padł smutny rekord

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: 14. emerytura | emerytura | świadczenia | ZUS | seniorzy | emeryci i renciści

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy