Reklama

Reklama

Ta, która nosi w sobie światło. 13 grudnia są jej imieniny

Łucja - imię, które otrzymały w pierwszej połowie 2022 r. 933 dziewczynki. To numerologiczna 11, która świętuje m.in. 13 grudnia. Łucje to silne kobiety, które charakteryzują się przede wszystkim zaradnością. Jak nikt potrafią słuchać i udzielać skutecznych rad. To o nich mówi się, że "noszą w sobie światło". Co jeszcze wiemy o imieniu Łucja?

Łucja - znaczenie i pochodzenie imienia

Łucja to imię, które jest odpowiednikiem męskiego imienia Lucjusz lub Łukasz. W Polsce notowane jest od XIII wieku w formie Łucyja. Oznacza osobę urodzoną o wschodzie słońca, "świetlistą" kogoś, kto nosi w sobie światło. Imię to jest pochodzenia łacińskiego, a za podstawę jego powstania uznaje się łacińskie słowo lux, czyli światło. 

Jego patronką jest święta Łucja z Syrakuz, której relikwie znajdują się w Wenecji. Święta swój majątek rozdała ubogim. Wydana przez narzeczonego, poniosła śmierć męczeńską około 304 roku. W Szwecji do dziś świętą Łucję symbolizują dziewczęta ze świecami, idące w korowodzie organizowanym 13 grudnia. We Włoszech natomiast Santa Lucia obdarowuje dzieci. To patronka ociemniałych, poetów, rolników, szwaczek i krawców. 

  • ZDROBNIENIA: Lucia, Łuca, Łucka
  • INNE FORMY: Lucyna, Lucylla, Lucjola, Łucia, Łucjana, Łucjanna, Łucyna

Popularność imienia Łucja w Polsce 

Reklama

Imię Łucja zaczęło być popularne w różnych krajach i przyjęło inne formy np. w języku angielskim jest Lucy, w czeskim Lucie, we francuskim Lucie lub Lucienne. W Polsce po raz pierwszy imię Łucja (Łucyja) odnotowano w XIII wieku.  Wybierane jest przez nielicznych. Z danych dostępnych na stronie gov.pl wynika, że w pierwszej połowie 2022 r. imię Łucja otrzymały 933 dziewczynki. To znacznie mniej niż rok temu. W pierwszej połowie 2021 roku na świat przyszło 1887 Łucji. W 2021 roku największą popularnością cieszyło się w woj. mazowieckim (363), śląskim (207) i małopolskim (201). Najmniej Łucji (35) urodziło się rok temu w województwie lubuskim.

Czytaj równieżPiękne imię dla dziewczynki, coraz chętniej nadawane w Polsce. Nosi je obecnie 22020 kobiet

Imieniny Łucji

Imieniny Łucji w kalendarzu pojawiają się kilka razy. Najczęściej Łucje obchodzą imieniny: 

  • 25 czerwca
  • 6 lipca
  • 13 grudnia

Posiadaczki tego pięknego imienia mogą także obchodzić imieniny także:  19 lutego, 25 marca, 16 września czy 16 listopada.

Łucja - silna kobieta 

Jaka jest Łucja? Kobiety, które noszą to imię, są silne i zazwyczaj nie potrzebują wsparcia innych osób. To zmotywowane i pewne siebie osoby, które wymagają nie tylko od innych, ale przede wszystkim od siebie. W związku bywają despotyczne i tylko nieliczni wytrzymają ich specyficzne odbieranie świata, żelazne zasady, konkretne granice. Nie ma co liczyć na namiętność, czy spontaniczne wybuchy radości. Łucje są stonowane, opanowane i okazują uczucia tylko wtedy, kiedy chcą - a bywa to niestety bardzo rzadko. 

Łucje świetnie sprawdzają na menadżerskich posadach. Nie mają problemu w zarządzaniu zespołem. Wykonują zadania i realizują cele bez zarzutów. Za wielki atut Łucji uznaje się również to, że jak nikt potrafią słuchać. Często mówi się, że są świetnymi psycholożkami. A ich cenne rady pomogły już wielu osobom. 

Łucja - numerologiczna 11 

Łucja to numerologiczna 11, czyli liczba z grupy mistrzowskich. To tylko wzmacnia ich siłę. 11 doskonale rodzi sobie nawet z największymi problemami. Główną cechą jest zaradność, którą zauważymy już na pierwszym spotkaniu. Liczba ta podkreśla również życie zgodnie z zasadami moralnymi, przestrzeganie granic oraz wysoki poziom rozwoju duchowego. Imię przypisane do 11 lubi żyć w luksusie. Często wybiera właśnie taką ścieżkę rozwoju, która związana jest z dobrami materialnymi. 

Sprawdź też: Rzadka i nietypowa - numerologiczna 33 to po prostu czysta miłość

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: znaczenie imion

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy