Reklama

Reklama

Piękne imię dla dziewczynki, coraz chętniej nadawane w Polsce. Nosi je obecnie 22020 kobiet

Anastazja to piękne imię żeńskie, coraz bardziej popularne w Polsce. Ma niezwykłe znaczenie, pochodzenie i wiele ładnie brzmiących zdrobnień. Ile dziewczynek otrzymało w Polsce w tym roku imię Anastazja? Dlaczego jest tak wyjątkowe?

Anastazja - pochodzenie imienia

Anastazja jest imieniem żeńskim pochodzenia greckiego. Wywodzi się od słowa anastasis, co oznacza powstanie, zmartwychwstanie, odrodzenie.

Popularność imienia Anastazja w Polsce

Jak podaje portal gov.pl, w Polsce imię Anastazja nosi obecnie 22020 kobiet (dane ze stycznia 2022 roku). W ubiegłym - 2021 roku imię to nadano 1421 razy, natomiast w pierwszej połowie br. otrzymało je 705 dziewczynek.

Anastazja - znaczenie imienia, numerologia

Imię Anastazja to numerologiczna trójka - liczba ta charakteryzuje się optymizmem, zamiłowaniem do natury, a także szerokimi horyzontami myślowymi.

Reklama

Zobacz także: Kiedyś biło rekordy popularności. To imię oznacza "należącą do Chrystusa"

Anastazja - cechy osobowości

Anastazja określa kobietę o niezwykłej sile wewnętrznej i ogromnym temperamencie. Jest tak uparta i zawzięta, że chętnie zmieniłaby cały świat na lepsze. Imię Anastazja opisuje kobietę bardzo żywiołową, gwałtowną, ale i kapryśną. Ciężko za nią nadążyć, bywa nieprzewidywalna. Aby czuć się szczęśliwa, potrzebuje ciągłych zmian i nowych wyzwań. Dąży do tego, aby być w stałym rozwoju osobistym, uczy się, dokształca, rozwija swój intelekt. Ponadto Anastazja bardzo ceni sobie zdanie innych i zawiera coraz to nowe przyjaźnie. Jest osobą bardzo lubianą, otwartą, życzliwą i pomocną. Chętnie służy radą i wyciąga dłoń w potrzebie, nie podejrzewając nikogo o złe intencje. Aby czuć się dobrze, potrzebuje u boku bardzo wyrozumiałego i spokojnego partnera.

Kiedy Anastazja obchodzi imieniny?

Anastazja imieniny obchodzi 27 lutego, 15 kwietnia, 17 sierpnia, 28 października oraz 25 grudnia. W Polsce najczęściej świętuje się je 11 listopada.

Zobacz też: Imię żeńskie, które nie kończy się na "a". W Polsce coraz bardziej popularne!

Znane Polki o imieniu Anastazja

  • Anastazja Dzieduszycka - polska nauczycielka, autorka książek o wychowaniu dzieci
  • Anastazja Siczek - polska działaczka społeczna i nauczycielka
  • Anastazja Soszyna - polska tenisistka
  • Anastazja Maciąg - polska piosenkarka, zwyciężczyni pierwszej edycji konkursu "Rising Star", organizowanego przez TikTok Polska i Universal Music Polska.
  • Anastazja Pustelnik (a właściwie Krystyna Pustelnik) - polska zakonnica ze Zgromadzenia Córek Bożej Miłości, autorka popularnych w Polsce książek kulinarnych, znana jako siostra Anastazja.

Patronki imienia Anastazja

Św. Anastazja - była uczennicą apostołów Piotra i Pawła, męczennica, poniosła śmierć podczas prześladowania chrześcijan przez cesarza Nerona.

Św. Anastazja z Sirmium, żyła w III - IV w. - niosła pomoc chrześcijanom, została skazana przez cesarza Dioklecjana na tortury i spalona na stosie. Jest patronką cenzorów i tkaczy.

Imię Anastazja - zdrobnienia

Najpopularniejsze zdrobnienia imienia Anastazja to: Ana, Anastusia, Anaszka, Nadzia, Nadziula, Nadziulka, Nastka, Nasteczka, Nasti.

Czytaj także: Imię, które oznacza "jaśniejącego szlachetnością". W Polsce nadal mało popularne

Czy imię Anastasia jest dopuszczalne w Polsce?

Na pytanie, czy Anastasia jest imieniem dopuszczalnym w Polsce i może być nadane dziecku w naszym kraju odpowiedziała sekretarz Rady Języka Polskiego, dr Katarzyna Kłosińska. Wypowiedź zamieszczono na stronie rjp.pan.pl, a brzmi ona:

Ekspertka zaznaczyła też, że nadanie w Polsce imienia Anastasia byłoby sprzeczne z zasadą, która mówi o zakazie nadawania mion w postaci przyswojonej przez język polski. Przykładami są np. Jan, nie John lub Johann; Katarzyna, nie Catherine; Klara, nie łacińskie Clara ani włoskie Chiara; Małgorzata, nie Margareta; Marcin, nie Martin; Piotr, nie Peter itp.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Anastazja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy