Tak nieświadomie skracasz życie zwierząt domowych. Tych błędów nie popełniaj

Opieka nad pupilem to zadanie bardzo odpowiedzialne, do którego należy podejść z rozwagą oraz zaangażowaniem. Często, chcąc zrobić zwierzęciu przyjemność, nieświadomie wpływamy na pogorszenie jego zdrowia, a tym samym skracamy liczbę wspólnie spędzonych lat. Czego lepiej unikać, by nasz zwierzak cieszył się długim i szczęśliwym życiem? Dowiedz się już teraz.

Właściwa opieka zapewnia pupilom długie życie
Właściwa opieka zapewnia pupilom długie życie123RF/PICSEL

  • Posiadanie zwierzaka wiąże się z utrzymywaniem stałego kontaktu z weterynarzem, czyli lekarzem specjalistą. Tylko taka osoba będzie w stanie prawidłowo ocenić jego stan zdrowia.
  • Dokładnie sprawdzajmy składy kupowanej żywności. Niezdrowe i kaloryczne smaczki podawane w zbyt dużej ilości mogą przyczynić się do wystąpienia licznych chorób.
  • Zadbaj o to, by pupil miał stały dostęp do świeżej wody i odpowiednio dobranego pokarmu oraz przebywał w czystym pomieszczeniu.

Podstawowe zasady dbania o pupila

Osoby świadomie decydujące się na włączenie do rodziny zwierzaka zazwyczaj chcą dla niego jak najlepiej. Niestety, brak doświadczenia, niewłaściwe decyzje oraz nieumiejętna opieka mogą przyczynić się do pogorszenia jego stanu zdrowia. Każdy opiekun czworonoga oraz każdego innego domowego zwierzątka powinien skupić się na czterech podstawowych zasadach opieki:

  • prawidłowej diecie,
  • trosce o zdrowie,
  • poświęceniu czasu na wychowanie,
  • regularnej pielęgnacji.

Do odpowiedniego rozwoju zwierzaka niezbędny jest czas oraz zaangażowanie ze strony właściciela oraz wszystkich domowników. Jest jednak kilka aspektów, które nadal mogą negatywnie wpływać na jego funkcjonowanie. Które czynniki najbardziej szkodzą pupilowi?

Niewłaściwie dobrana dieta

Źle dobrana dieta wywołuje problemy ze zdrowiem
Źle dobrana dieta wywołuje problemy ze zdrowiem123RF/PICSEL

Niedostosowany do potrzeb zwierzęcia pokarm oraz zbyt kaloryczna dieta są głównymi przyczynami nadwagi oraz otyłości u domowych pupili. Oba problemy wiążą się z nadmiernym nagromadzeniem tkanki tłuszczowej. Otyłość jest jednak chorobą, która może spowodować nieprzyjemnie konsekwencje, w tym:

  • nowotwory,
  • kamicę moczową,
  • cukrzycę,
  • osłabienie odporności,
  • schorzenia układu kostno-stawowego.

Choć często serce wygrywa nad rozumem i chcemy jak najlepiej dokarmić naszego pupila, postarajmy się unikać jego przejedzenia. Najnowsze badania wykazały, że życie zwierząt zmagających się z otyłością jest średnio o dwa lata krótsze od w pełni zdrowych i właściwie żywionych. Pamiętajmy, by dietę dostosować przede wszystkim do wieku, wagi, kondycji oraz aktywności.

Zapominanie o wizytach u weterynarza

Regularne wizyty u lekarza specjalisty są niezwykle ważne dla zdrowia i życia domowego pupila. Wielu właścicieli zapomina o tym, odwiedzając weterynarza jedynie w kryzysowych sytuacjach. Zazwyczaj niepokojące symptomy chorób jesteśmy w stanie dostrzec dużo wcześniej. Pozostawianie ich na ostatni moment obniża szanse na skuteczne wyleczenie.

Weterynarze sugerują, by wybrać się na badania kontrolne przynajmniej dwa razy w roku. Dzięki temu będziemy mieli stan zdrowia zwierzaka pod kontrolą, a w przypadku postępujących infekcji oraz innych problemów zapewnimy mu szansę na szybsze i skuteczniejsze wyleczenie, a tym samym dłuższe życie.

Niewielka aktywność fizyczna

Utrzymanie odpowiedniej kondycji przedłuża życie pupila
Utrzymanie odpowiedniej kondycji przedłuża życie pupila123RF/PICSEL

Aktywność w życiu zwierząt domowych jest niezwykle ważna - nie tylko podczas odchudzania, ale także dla zachowania właściwej kondycji. Dzięki temu pupil nie będzie miał problemu z magazynowaniem tłuszczu. Jest to szczególnie ważne w przypadku kotów kanapowców oraz psów, które potrzebują doświadczać nowych bodźców.

Zbyt mała dawka ruchu spowoduje, że zwierzak nie będzie mógł odpowiednio wykorzystać nagromadzonej energii, a to prowadzi do popadnięcia w marazm, otępienie, a nawet depresję. Jeśli chcesz zachęcić pupila do wspólnej zabawy, zainwestuj w stymulujące zabawki. W sklepach zoologicznych znajdziesz szeroki wybór piłeczek, wędek, gumowych kości oraz innych akcesoriów. Wspólna zabawa odciągnie zwierzę od nudy.

Zaniedbana higiena jamy ustnej

Niewyleczone zęby mają wpływ na pogorszenie funkcjonowania całego organizmu. Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami zwierzątka domowego, nie zapominajmy o częstym kontrolowaniu jego uzębienia. Choroby jamy ustnej to jedne z najczęstszych przypadłości futrzanych domowników. Rozpoznamy je zazwyczaj po nieprzyjemnym zapachu z pyszczka, którego nie da się niczym zniwelować.

Doprowadzenie do zaniedbania zębów przekłada się na obciążenie różnych organów, a w efekcie prowadzi do niewydolności nerek lub chorób serca. W utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej pomogą nam specjalne szczoteczki, pasty oraz płyny dedykowane zwierzętom.

Narażenie na dym papierosowy

Nikotyna szkodzi nie tylko ludziom, ale także zwierzętom domowym
Nikotyna szkodzi nie tylko ludziom, ale także zwierzętom domowym123RF/PICSEL

Palenie papierosów jest groźne dla samego palacza, ale także całego jego otoczenia. Szkodzi nie tylko ludziom, ale także zwierzętom domowym, które towarzyszą nam każdego dnia. Gryzący dym papierosowy wpływa na pogorszenie stanu zdrowia naszego pupila.

Zwierzę przebywające w tym samym pomieszczeniu z osobą palącą jest narażone na rozwój chorób nowotworowych, choroby płuc, a także problemy z prawidłowym oddychaniem. Okazuje się, że nikotyna szkodzi nie tylko futrzastym towarzyszom. Równie mocno narażone na problemy są ryby w akwarium, ponieważ ten chemiczny związek z powodzeniem rozpuszcza się w wodzie.

Niewłaściwie zabezpieczone pomieszczenia

Pozostawienie otwartych drzwi lub okien stanowi zagrożenie dla zwierząt. Mogą nagle uciec, przestraszone nieznanym dźwiękiem lub zanęcone apetycznym zapachem. Jeśli mieszkamy przy dość ruchliwej ulicy, ryzykujemy wpadnięcie pupila pod samochód, a także ataki oraz pogryzienia ze strony obcych zwierząt.

Na dokładne zamykanie okien powinni zwrócić uwagę zwłaszcza właściciele kotów. Próba wyjścia czworonoga przez uchylone okno może zakończyć się urazem lub wypadkiem. Zdarza się również, że dojdzie do zaklinowania pupila. Podczas naszej nieobecności taka sytuacja może stać się śmiertelną pułapką. Zwierzę nie będzie umiało samo wydostać się z trudnego położenia. Brak szybkiej pomocy może spowodować ból, zagrozić zdrowiu, a nawet doprowadzić od śmierci.

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas