Tak rozpocznie się wiosna. Znamy pogodę długoterminową

W ostatnim czasie w wielu miejscach pojawiła się wiosenna pogoda. Wbrew pozorom nie zagościła ona na dobre, a temperatura wciąż pozostawia wiele do życzenia. IMGW opublikował pogodę długoterminową, z której można wywnioskować, jak zakończy się zima. Jakich temperatur można się spodziewać?

IMGW opublikował pogodę długoterminową. Kiedy przyjdzie wiosna?
IMGW opublikował pogodę długoterminową. Kiedy przyjdzie wiosna? 123RF/PICSEL

Jakie będzie zakończenie zimy?

Synoptycy podzielili się prognozą długoterminową i podkreślili, że nadchodzące dwa tygodnie będą stały pod znakiem średniej temperatury powietrza w normie i powyżej normy. Zmian należy się jednak spodziewać od 11 tygodnia roku, czyli od 11 marca. Okazuje się, że okres ten będzie się odznaczać średnią temperaturą w normie i poniżej normy.

Opublikowane modele wskazują, że pod koniec lutego i na początku marca termometry, zwłaszcza na wschodzie Polski pokażą nawet o pięć st. C. więcej, niż wskazuje średnia.

Od 11 do 24 marca temperatury nie będą mocno odbiegać od normy z poprzednich lat. Modele średniej temperatury maksymalnej wskazują, że w 12 tygodniu roku, czyli od 18 do 24 marca w przeważającej części kraju termometry wskażą 7-8 st. C.

Kiedy wiosenna pogoda zawita do Polski?
Kiedy wiosenna pogoda zawita do Polski?ARKADIUSZ ZIOLEK/East NewsEast News

Nadchodzi wiosna. Co z opadami?

Prognoza długoterminowa IMGW dotyczy okresu od dziewiątego do 13 tygodnia roku. Jest to termin od 26 lutego do 31 marca. Synoptycy podają, że w analizowanym okresie prognozowane są opady deszczu oraz śniegu i znajdują się one w przedziale 80 - 315 proc. normy wieloletniej.

Prognozy wskazują 12-22 mm opadu atmosferycznego na terenie całego kraju w dziewiątym tygodniu roku (26.02-03.03). "W tym okresie prognozowane są opady zawierające się w przedziale 142 - 315 proc. normy określonej na podstawie pomiarów w latach 1991 - 2020" - czytamy w facebookowym poście.

***

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas