Te imiona nadaje się w Polsce najczęściej. Zmiana na pozycji lidera

Aleksandra Tokarz

Opracowanie Aleksandra Tokarz

Na przestrzeni lat popularność pewnych imion nie zmienia się. Świeżo upieczeni rodzice często decydują się na podążanie za modą, nadając swoim pociechom imiona, na punkcie których szaleje obecnie cała rzesza innych Polaków. Które z nich jest aktualnie najpopularniejsze? Jak się okazuje, dotychczasowy, wieloletni lider zestawień ustąpił miejsca innemu.

Jakie imiona są popularne w Polsce? Zmiany na podium
Jakie imiona są popularne w Polsce? Zmiany na podium123RF/PICSEL

Jakie imiona są popularne? Te nadawano najczęściej

Od kilku lat prawdziwe triumfy wśród imion nadawanych nowonarodzonym dzieciom święciły Zofia oraz Antoni. To właśnie je okrzyknięto najpopularniejszymi imionami dla dzieci w Polsce w 2022 roku.

Jak wynikało wówczas z zestawienia opublikowanego na portalu dane.gov.pl, imię Antoni otrzymało 6670 chłopców, zaś imię Zofia 5714 dziewczynek. Na kolejnych miejscach znalazł się Jan (6341 urodzeń) i Aleksander (6201 urodzeń), a także Zuzanna (5558 urodzeń) i Hanna (5261 urodzeń). Jak się okazuje, rok 2023 przyniósł spore zmiany.

Zmiana na pozycji lidera. Polacy oszaleli na punkcie tego imienia

Antoni nie jest już najpopularniejszym imieniem nadawanym chłopcom w Polsce. Dotychczasowy, wieloletni lider ustąpił miejsca swojemu koledze.

Jak wynika z najnowszego zestawienia, opiewającego pierwszą połowę 2023 roku, nowonarodzeni chłopcy najczęściej otrzymywali imię Nikodem. W pierwszych sześciu miesiącach tego roku na świat przyszło aż 3317 dzieci o takim imieniu. Na kolejnych miejscach znaleźli się, zepchnięty z pozycji lidera, Antoni (2930 urodzeń) i Jan (2848 urodzeń).

Jakie imiona są popularne? Te nadaje się w Polsce najczęściej. Lider ustąpił miejsca
Jakie imiona są popularne? Te nadaje się w Polsce najczęściej. Lider ustąpił miejsca123RF/PICSEL

Zmiany widać również na liście imion dla dziewczynek. W pierwszej połowie 2023 roku świeżo upieczeni rodzice wciąż mocno szaleją na punkcie imienia Zofia, które nadano w przypadku aż 2626 urodzeń. Kolejne miejsce, niezmiennie, zajmuje Zuzanna (2489 urodzeń), zaś na trzecie awansowała Laura (2450 urodzeń), spychając z tej pozycji Hannę.

Jakie jest najpopularniejsze imię w 2023 roku? Lista TOP 10

Zofia, Zuzanna i Laura to niedoścignione faworytki dotychczasowego zestawienia najpopularniejszych imion dla dziewczynek, nadawanych w Polsce w pierwszej połowie 2023 roku. Za nimi plasują się kolejno Hanna - 2389 urodzeń, Maja - 2255 urodzeń, Julia - 2138 urodzeń, Oliwia - 1983 urodzeń, Pola - 1844 urodzeń, Alicja - 1798 urodzeń i Maria - 1586 urodzeń.

W przypadku chłopców, za najpopularniejszym Nikodemem, Antonim i Janem, znajdują się kolejno Aleksander - 2824 urodzeń, Franciszek - 2525 urodzeń, Leon - 2430 urodzeń, Jakub - 2366 urodzeń, Mikołaj - 2056 urodzeń, Ignacy - 1994 urodzeń i Stanisław - 1975 urodzeń.

Jedni podążają za modą, inni eksperymentują. Jakich imion jest najmniej?

Obok rodziców, którzy nie chcą zbyt mocno szaleć z imionami dla swoich pociech znajdują się również tacy, którzy nie boją się eksperymentów. Na liście imion zdarzają się więc również te nieco bardziej oryginalne. Od początku 2023 roku w Polsce na świat przyszły między innymi dwie Filomeny i Stephanie, a także dwóch Dajanów i George’ów.

W przypadku wyboru imion dla swoich pociech weźmy jednak pod uwagę odgórne wskazania. Jak przypomina serwis gov.pl, w Polsce nie ma sformalizowanej listy imion, które można nadać dziecku, jednak należy pamiętać o obowiązujących ograniczeniach. Mowa między innymi o tym, że swojej pociesze nie można nadać więcej niż dwóch imion. Co więcej, imię nie może być ośmieszające ani nieprzyzwoite, a także nie może zostać zgłoszone w formie zdrobniałej.

"Możesz wybrać imię lub imiona obce - na przykład Mercedes, Andrea - niezależnie od obywatelstwa i narodowości rodziców dziecka. Może to być imię, które nie wskazuje jednoznacznie na płeć, ale powszechnie przypisuje się je do danej płci" - wskazuje serwis gov.pl.

Pamiętajmy również, że kierownik urzędu stanu cywilnego może odmówić przyjęcia wybranego przez nas imienia dla dziecka, jeśli uzna, że nie spełnia ono koniecznych wymagań.

Tak działa mechanizm "zajadania" stresu. Nowe ustalenia australijskich naukowców Newseria Lifestyle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas