Ten rocznik może dożyć nawet 130 lat. Naukowcy nie mają wątpliwości

Maksymalna długość życia człowieka wciąż pozostaje tematem niewyjaśnionym. Niektórzy naukowcy są zdania, że górny pułap nie został do tej pory osiągnięty i twierdzą, że rekordem może być nawet 130 lat. Okazuje się iż tego wieku mogą dożyć konkretne roczniki.

Eksperci podają że na wydłużającą się długość życia człowieka ma wpływ zaawansowana medycyna
Eksperci podają że na wydłużającą się długość życia człowieka ma wpływ zaawansowana medycyna 123RF/PICSEL

Najdłużej żyjący ludzie na Ziemi. Czy ich rekordy mogą zostać pobite?

Najdłużej żyjącym człowiekiem na Ziemi jak dotąd była mieszkanka Brazylii - Jeanne Calment, która zmarła w 1997 roku mając dokładnie 122 lat i 164 dni. Najstarszym mężczyzną był natomiast Japończyk Jiroemon Kimura - żył 116 lat i 54 dni, zmarł w 2013 r.

Zdaniem wielu badaczy progi te w przyszłości mogą zostać przekroczone o co najmniej kilka lat. Ich zdaniem pobicie tychże rekordów jest prawdopodobne, bo długość życia ludzi się wydłuża - a przynajmniej było tak do niedawna.

Kiedy padną rekordy długowieczności człowieka?

Na pobicie rekordów długowieczności największe szanse mają osoby urodzone na początku XX wieku
Na pobicie rekordów długowieczności największe szanse mają osoby urodzone na początku XX wieku123RF/PICSEL

Wszystko zmieniła pandemia Covid-19, która w tych najbardziej rozwiniętych krajach skróciła przeciętną długość życia - w Polsce o ponad dwa lata.

Gdy koronawirus zaczął wygasać, statystyki określające to, jak długo żyją ludzie na świecie zaczęły się nieco poprawiać - co wyraźnie było widać w krajach wysoko uprzemysłowionych. Zaczęło wtedy jeszcze baczniej zastanawiać się nad tym, jakiego wieku człowiek może maksymalnie dożyć.  Ostatnio badacze coraz częściej sugerują, że granica ludzkiego życia nie została jeszcze osiągnięta, a w niedalekiej przyszłości możemy spodziewać się kolejnych rekordów. Ich zdaniem jest to najbardziej realne, jeśli tylko nie dotknie nas kolejna pandemia.

Jakie roczniki mogą osiągnąć rekordy długowieczności?

Jednym z ekspertów, którzy badają te kwestie jest prof. David McCarthy. Wraz ze swymi współpracownikami odkrył, że najprawdopodobniej nowe rekordy długowieczności będą mogły wkrótce pobić osoby urodzone na początku XX wieku - szczególnie rocznik 1910.

Osoby urodzone w 1910 obecnie mają 113 lat. To, czy wśród nich znajdą się rekordziście dowiemy się już w najbliższej dekadzie. Prof. McCarthy uważa, że mogą oni dożyć nawet 130 lat.

Zdanowicz pomiędzy wersami. Odc. 53: Magdalena AtkinsINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas