Ten smaczny, zimowy grzyb to skarbnica zdrowia. Szukaj go na pniach
Mimo że zima zazwyczaj nie kojarzy nam się z grzybobraniem, to w tym chłodnym okresie w lasach możemy spotkać gatunek, który doskonale przystosował się do niskich temperatur. Płomiennica zimowa to wyjątkowy grzyb, który potrafi przetrwać nawet silne mrozy. Chociaż w Polsce jest powszechnie spotykany, wciąż nie cieszy się szczególną popularnością wśród grzybiarzy. Warto jednak go poznać - nie tylko ze względu na walory smakowe, ale także prozdrowotne właściwości.
Spis treści:
Zimowy grzyb w polskich lasach. Czym wyróżnia się płomiennica zimowa?
Płomiennica zimowa występuje przede wszystkim na półkuli północnej. W Polsce została oficjalnie sklasyfikowana dopiero w 1987 roku. Jej niezwykłą cechą jest zdolność przetrwania w ekstremalnych warunkach, a wszystko za sprawą produkcji specjalnego białka, które chroni ją przed uszkodzeniami wywołanymi przez niskie temperatury.
W okresie mrozów płomiennica nie rośnie, ale również nie gnije, co pozwala jej na wznowienie rozwoju, gdy temperatura przekroczy zero stopni Celsjusza. Najczęściej możemy znaleźć ją od października do grudnia, jednak coraz łagodniejsze zimy sprawiają, że spotkać ją możemy również w lutym czy marcu.
Gdzie szukać płomiennicy zimowej? Znajdziesz ją na pniach
Płomiennica zimowa lubi wilgotne środowiska i rośnie głównie na martwym lub żywym drewnie. Najczęściej znajdziemy ją na pniach drzew liściastych, takich jak dęby, buki, lipy, głogi, czy orzechy włoskie. Występuje także w lasach mieszanych, choć rzadziej pojawia się na drzewach iglastych.
Poszukiwania tego grzyba najlepiej prowadzić w pobliżu strumieni, w wilgotnych lasach liściastych lub parkach. Charakterystyczny wygląd płomiennicy - złocistożółte kapelusze i aksamitnie brązowe trzonki - ułatwia jej rozpoznanie, nawet na wysoko położonych pniach.
Zastosowanie w kuchni i nie tylko. Dlaczego warto jeść płomiennicę zimową?
Kapelusze płomiennicy zimowej są jadalne i cenione za subtelny, delikatny smak. Najczęściej wykorzystuje się je w zupach, sosach lub marynatach. Ze względu na łykowatość i twardość trzonu, tylko kapelusze nadają się do spożycia. Ich delikatna struktura i neutralny smak czynią je idealnym dodatkiem do wielu potraw.
Oprócz kulinarnego zastosowania płomiennica zimowa jest także znana ze swoich właściwości leczniczych. Badania naukowe wykazały, że grzyb ten wykazuje działanie przeciwnowotworowe, przeciwzapalne oraz przeciwgrzybicze. Ponadto wspiera układ odpornościowy i przyspiesza regenerację organizmu. Dzięki temu może być cennym elementem diety, szczególnie w okresie zimowym.
Azjatycki krewny płomiennicy. Doceniany w kuchni wschodu
Płomiennica zimowa ma bliskiego kuzyna, który od wieków cieszy się dużą popularnością w Azji. Flammulina filiformis, znana szerzej jako enoki, jest powszechnie stosowana w kuchni japońskiej, chińskiej i koreańskiej. Enoki stanowi kluczowy składnik tradycyjnych jednogarnkowych potraw, takich jak nabe-mono, w których łączy się mięso, warzywa, tofu i przyprawy.
Chociaż enoki różni się wyglądem od płomiennicy zimowej - jest bardziej smukły i jasny - oba gatunki należą do tej samej rodziny. Co ciekawe, w krajach anglojęzycznych płomiennica zimowa bywa nazywana "dzikim enoki".