Reklama

Reklama

To imię wywołało kontrowersje. Ksiądz „był zniesmaczony”

Bierzmowanie, będące jednym z najważniejszych sakramentów świętych, poprzedzone jest wyborem patrona, którego imię przyjmuje dana osoba. Pozornie bierzmowany ma dowolność, jeśli chodzi o wybór imienia, które przyjmie podczas święcenia. Czasami jednak księża mają odmienne zdanie. Tak było tym razem.

Bierzmowanie jest jednym z siedmiu sakramentów w Kościele katolickim. Jego istotą jest przekazanie Ducha Świętego oraz umocnienie wiary i postępowania katolika. Tradycja nakazuje, iż przyjęcie tego sakramentu poprzedzone jest wyborem patrona, którego imię będzie nosić bierzmowany.

Zobacz również: Hebrajskie imiona w Polsce. Poznaj znaczenie najpopularniejszych

Jakie imię można wybrać na bierzmowanie?

Bierzmowany powinien zdecydować się na imię świętego, którego uznaje się za wzór do naśladowania. Nie powinien więc kierować się atrakcyjnością danego imienia, a życiem osoby, która je nosiła.

Reklama

Pozornie w tym obszarze panuje dowolność. Swój wybór przedstawia się jednak księdzu, który przygotowuje do przyjęcia sakramentu. Ten może niekiedy zanegować wybrane imię. Tak było tym razem.

Zobacz również: Kryształy z PRL-u biją rekordy. Sprawdź, czy masz w domu skarb

Takie imię do bierzmowania wybrał ministrant

Sytuację opisuje portal edziecko.pl, który przytacza słowa swojej czytelniczki, pani Wiktorii.

Kolega pani Wiktorii zdecydował się na imię Dyzma. Jak wynika z tradycji Kościoła katolickiego św. Dyzma był tzw. dobrym łotrem, a więc złoczyńcą ukrzyżowanym po prawej stronie Jezusa na Golgocie. Tuż przed śmiercią nawrócił się, a Chrystus miał skierować do niego słowa: "Zaprawdę, powiadam ci: dziś ze mną będziesz w raju".

Zobacz również: Katarzyna Zdanowicz, dziennikarka Polsatu: "Każdy z nas ma coś, co z różnych powodów skrywa pomiędzy wersami"

Ksiądz "był zniesmaczony wyborem"

Jak wspomina kobieta, finalnie Antek zgodził się na propozycję księdza, zmieniając imię wybrane na bierzmowanie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bierzmowanie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL