Toksyczna substancja w niedojrzałych paprykach, ziemniakach i w pieprzu
Solanina to trująca substancja wytwarzana przez rośliny dla ochrony. Pomaga stawiać czoła szkodnikom i chorobom, zwłaszcza grzybowym. O ile jednak pomaga roślinom przetrwać, dla człowieka może być groźna. Powoduje zatrucia z bardzo poważnymi objawami, które mogą prowadzić nawet do śmierci.
W jakich warzywach jest solanina?
Solanina występuje głównie w roślinach psiankowatych, a należy do nich wiele warzyw. Ziemniaki, bakłażany, karczochy i papryka zawierają solaninę, ale znajdziemy ją nie tylko w warzywach. Występuje również w przyprawach takich jak pieprz, papryka czy pieprz cayenne. Owoce również nie są wolne od tej trującej substancji, produkują ją jabłka, jagody i wiśnie.
Wbrew powszechnemu przekonaniu solanina nie występuje w pomidorach. Zawierają one inną, podobnie działającą substancję - tomatinę. Solanina znajduje się zwłaszcza w warzywach i owocach niedojrzałych. Stąd mówi się, że po zielonych jabłkach boli brzuch. W przypadku ziemniaków niepokoić powinny nie tylko warzywa niedojrzałe, ale również te, które zaczęły wypuszczać kiełki. Ziemniaki zawierają najwięcej solaniny.
Jakie są objawy zatrucia solaniną?
Objawy zatrucia solaniną następują zwykle po 7-20 godzinach od zjedzenia. Początkowo przypominają grypę żołądkową, chory ma:
- mdłości
- biegunkę
- wymioty
- gorączkę
W ostrych atakach może dojść do kołatania serca, problemów z oddychaniem i zaburzeń świadomości. Pojawić się mogą halucynacje, a nawet śpiączka.
Nawet jeśli nie dojdzie do pełnoobjawowego zatrucia, to solanina odkłada się w naszym organizmie. Te gromadzące się małe dawki trucizny fatalnie wpływają na wątrobę, nerki czy serce. Może to skutkować chorobami takimi jak zapalenie błony śluzowej żołądka i jamy ustnej, zapalenia wątroby czy nerek oraz woreczka żółciowego.
Czy można zneutralizować solaninę? Jak jej unikać?
Zneutralizowanie solaniny jest bardzo trudne. Ta substancja nie rozpuszcza się w wodzie i jest odporna na wysokie temperatury. Najszybciej można pozbyć się jej w wyniku smażenia, bo przy temperaturze ok 170 stopni jej poziom w warzywach zaczyna spadać. Co ciekawe, nie dotyczy to pieczenia w piekarniku, w tym przypadku poziom solaniny spada dopiero przy temperaturze powyżej 210 stopni Celsjusza. Gotowanie warzyw również nie pozbawia ich tej trującej substancji.
W przypadku solaniny najlepiej po prostu jej unikać. Nie występuje w dojrzałych warzywach i owocach. Warto dokładnie oglądać przed spożyciem zwłaszcza ziemniaki. Nie powinny mieć zielonych plamek ani kiełków. Obierając ziemniaki, należy dokładnie i głęboko wycinać wszystkie plamki i niedoskonałości. Najwięcej solaniny występuje tuż przy skórce warzyw.
Czytaj też: