Trzy znaki, że w twoim domu mieszkają myszy. Zapach jest nie do zniesienia
Kiedy nadchodzi okres jesienno-zimowy, a za oknem zaczyna robić się chłodno, nie tylko my wolimy zaszyć się w ciepłym domu. To także czas, w którym myszy szukają schronienia. Jak rozpoznać, że w naszym mieszkaniu zagościł nowy lokator? Oto najczęstsze sygnały, po których rozpoznasz obecność gryzoni.
Spis treści:
Jak gryzoń dostaje się do domu i jak to rozpoznać? Zapach będzie nie do zniesienia
Chłodniejsze dni sprzyjają pojawianiu się myszy w domach. Zwłaszcza jeżeli warunki są ku temu sprzyjające. Najczęściej gryzonie będą wybierać mieszkania, w których nie brakuje pożywienia, zarówno w kuchniach, jak i w spiżarniach. Dlatego jeśli żywność jest niezabezpieczona, może to być słodką zachętą i zaproszeniem dla myszy. Małe gryzonie łatwo znajdują schronienie w budynkach z licznymi otworami, kanałami czy systemami grzewczymi. Jeszcze szybciej dostają się do zaniedbanych, starszych budynków pełnych szczelin. Jednak jak rozpoznać, że mysz już się zadomowiła?
Pierwszym i bardzo nieprzyjemnym sygnałem będzie zapach moczu. Jest on szczególnie wyczuwalny w miejscach, w których myszy lubią harcować. Najczęściej będą to przestrzenie za szafkami lub spiżarnie. Charakterystyczna woń może przypominać amoniak, a w miejscach ich aktywności zapach ten staje się bardziej intensywny. Woń może być jednym z sygnałów obecności gryzoni w domu.
Zobacz również: Czy wtyk amerykański jest groźny? Jesienią wdziera się do domów
Zwróć uwagę na drobny szczegół. Tak znajdziesz mysz w domu
Myszy mają naturalną potrzebę gryzienia różnych materiałów, ponieważ ich zęby nieustannie rosną. Taka czynność pomaga im ścierać zęby, aby nie były zbyt długie. Jeśli zauważymy zniszczone przewody elektryczne, możemy podejrzewać, że w naszym mieszkaniu znajduje się gryzoń. Myszy mogą przegryzać drewno, plastik, a nawet tynk, aby dostać się do jedzenia lub schronienia. Charakterystyczne dla myszy będą małe otwory w ścianach, szafkach czy pudełkach. Nie szczędzą także żywności, nadgryzając różne produkty, które znajdują na swojej drodze.
Słyszysz w nocy dźwięki? To nie duchy, a myszy
Małe gryzonie wydają subtelne, lecz charakterystyczne dźwięki. Mówi się, że myszy "piszczą", jednak będzie to głos słyszany głównie nocą. Jeśli dochodzą do nas podobne dźwięki późniejszymi godzinami, możemy zacząć podejrzewać, że nie mieszkamy sami. Myszy zazwyczaj unikają ludzi, więc najczęściej działają w godzinach, gdy wszyscy śpią. Dodatkowo naszą uwagę powinny zwrócić odgłosy szurania lub skrzypienia. Może to być znak, że gryzonie przemieszczają się po domu i szukają pożywienia lub schronienia. Takie dźwięki szczególnie powinny być niepokojące, gdy zlokalizowane są pod podłogą lub wewnątrz ścian.