Ustalono, ile słodyczy można zjeść w ciągu tygodnia. Eksperci zabrali głos

O tym, że zarówno słodycze, jak i słone przekąski szkodzą zdrowiu, wie każdy z nas, jednak całkowite usunięcie ich z diety jest niekiedy bardzo trudne. Jak jednak tłumaczą duńscy eksperci, wykluczenie ich z diety wcale nie jest konieczne - wystarczy, że zachowamy umiar w ich spożywaniu. Skąd jednak wiedzieć, jaka ilość przekąsek i słodyczy jest rozsądna i nie zaszkodzi szczególnie naszemu zdrowiu?

Ile przekąsek i słodyczy w tygodniu nie zaszkodzi?
Ile przekąsek i słodyczy w tygodniu nie zaszkodzi?123RF/PICSEL

To właśnie w Danii je się najwięcej cukierków. Eksperci zabrali głos w tej sprawie

Duński Urząd ds. Weterynarii i Żywności zauważył, że przeciętny Duńczyk spożywa nawet do 20 garści przekąsek tygodniowo. Taka ilość znacznie przekracza oficjalne wytyczne żywieniowe.

Jeppe Matthiessen, starszy doradca w Narodowym Instytucie Żywności, podkreślił, że w Danii szczególnie dzieci i młodzież spożywają zbyt dużo przekąsek. Wielu rodziców jest zaskoczonych ilością pustych kalorii, które codziennie trafiają do diety ich dzieci.

Matthiessen zaznaczył, że wyrabianie zdrowych nawyków od najmłodszych lat jest kluczowe, aby unikać problemów zdrowotnych w przyszłości.

Nowa rekomendacja dotycząca spożywania słodyczy i przekąsek. Nie przekraczaj tej ilości

Zaniepokojeni statystykami duńscy eksperci wydali nowe zalecenie, według którego bezpieczna ilość przekąsek to maksymalnie pięć garści tygodniowo. Co to oznacza w praktyce?

Zalecenie obejmuje wszelkie słodycze, chipsy, ciasta, ciasteczka, lody, soki oraz słodkie napoje. Według ekspertki Charlotte Kølln z Urzędu Weterynarii i Żywności ilość jednej porcji tych produktów powinna mieścić się w naszej dłoni.

Oczywiście w zasadzie "5 garści" nie chodzi o to, aby mierzyć garściami wszystko, co jemy — przecież w przypadku lodów, czy też ciasta jest to niemożliwe. Ta praktyczna zasada ma nam jedynie pomóc oszacować, jaką ilość przekąsek możemy naraz spożyć.

Dlaczego należy ograniczyć podjadanie?

Puste kalorie, pochodzące głównie z przekąsek i słodyczy, powinny stanowić maksymalnie 5 proc. całej diety. To dlatego, że zawierają duże ilości cukru, soli oraz tłuszczy nasyconych, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie. Ich regularne spożywanie prowadzi do problemów takich jak otyłość, miażdżyca, czy też cukrzyca typu 2.

Prosty sposób na odchudzanie - domowa woda owsianaInteria Kulinaria
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas
{CMS: 0}