Uwaga na żmije zygzakowate! Pojawiły się pierwsze w tym roku przypadki ukąszeń

Żmije zygzakowate obudziły się już ze snu zimowego i niestety mamy pierwsze przypadki ukąszeń. Na tego jadowitego węża natrafiła ostatnio ratowniczka GOPR - kobieta wylądowała w szpitalu. Co zrobić, gdy ukąsi żmija? Podpowiadamy.

Żmija zygzakowata to jadowity gatunek węża. W Polsce można spotkać ją w wielu miejscach
Żmija zygzakowata to jadowity gatunek węża. W Polsce można spotkać ją w wielu miejscach123RF/PICSEL

Żmija zygzakowata to jedyny jadowity gatunek węża w Polsce. Jej ukąszenie bywa niebezpieczne dla człowieka - w niektórych przypadkach nawet śmiertelne. Na żmiję zygzakowatą można natknąć się w różnych miejscach - w górach, lasach, parkach czy skwerach miejskich. Najbardziej lubi te nasłonecznione, często znajdujące się nieopodal ścieżek turystycznych kryjówki.  Często więc słyszy się o ukąszeniach turystów na szlakach, czy jak w ostatnim przypadku - ratowniczki GOPR, która w minioną niedzielę uczestniczyła w szkoleniu topograficznym w Beskidach, a konkretnie w rej. Magurki Wilkowickiej. Kobieta musiała trafić do szpitala, podano jej leki i pozostawiono na kilkudniową obserwację. Jej życiu na szczęście nic nie zagraża.

Jak postępować w przypadku ukąszenia żmii? Wyjaśniamy

Żmija zygzakowata sama w sobie nie jest agresywna, może jednak zaatakować, gdy poczuje zagrożenie - np. w przypadku nadepnięcia, dotknięcia kijem czy podczas próby jej sfotografowania.

Żmije pojawiają się często w pobliżu szlaków turystycznych oraz ścieżek leśnych
Żmije pojawiają się często w pobliżu szlaków turystycznych oraz ścieżek leśnych123RF/PICSEL

Eksperci ds. toksykologii klinicznej ostrzegają, aby spacerując w miejscach, gdzie może występować żmija zygzakowata - szczególne na obszarach leśnych, pamiętać o odpowiednim ubiorze, które pozwoli zabezpieczyć ciało przed ukąszeniem.

W naszym kraju zdarza się, że żmije atakują bez wstrzykiwania jadu (na sucho) - chcąc tym samym ostrzec i odstraszyć. Jednak w każdym przypadku należy postępować tak samo:

  • W pierwszej kolejności należy obejrzeć miejsce ukąszenia - będą to dwa charakterystyczne ślady po zębach jadowych - a między nimi około centymetr odległości. Może pojawić się też zaczerwienienie, zasinienie, ból i szybko narastający obrzęk (należy szybko zdjąć ewentualną biżuterię).
  • Dobrze jest w takiej sytuacji zachować spokój - stres i panika przyspiesza obieg krwi w organizmie, przez co jad szybciej się przemieszcza
  • Należy niezwłocznie zadzwonić pod numer alarmowy 112 i zawiadomić służby, podając dokładną lokalizację oraz stan ukąszonej osoby .
  • Czekając na karetkę lub jadąc do lekarza, należy zastosować działania, które sprawią, że jad będzie wolniej rozchodził się w krwioobiegu. Można osiągnąć to poprzez unieruchomienie zainfekowanej kończyny i ułożenie jej poniżej poziomu serca.

Czego nie należy robić po ukąszeniu przez żmiję zygzakowatą?

W przypadku ukąszenia przez żmiję należy unieruchomić kończynę i nie popadać w panikę
W przypadku ukąszenia przez żmiję należy unieruchomić kończynę i nie popadać w panikę 123RF/PICSEL

Nie poleca się zakładania opasek uciskowych, wyciskania czy też wysysania jadu z rany - może być to niebezpieczne dla ratownika. Jeśli jest taka możliwość, miejsce po ugryzieniu dobrze przemyć wodą z mydłem i założyć jałowy opatrunek.

Po zajściu chory musi przez przynajmniej dobę pozostać w szpitalu na obserwacji, w razie konieczności podawana jest surowica.

Objawy po ukąszeniu żmii zygzakowatej?

Poza zaczerwienieniem i obrzękiem skóry oraz bólem, po ukąszeniu przez żmiję zygzakowatą mogą też wystąpić inne niepokojące objawy. Należą do nich:

  • biegunka
  • spadek ciśnienia krwi
  • duszności

U osób uczulonych na jad może wystąpić wstrząs anafilaktyczny i wówczas konieczne jest natychmiastowe podanie surowicy. Zdarza się, że w wyniku ukąszenia przez żmiję zygzakowatą występuje reakcja ogólnoustrojowa ze wstrząsem włącznie - na szczęście to bardzo rzadkie przypadki.

Oto co warto zobaczyć w Bardejowie. To miejsce, w którym odpoczniesz.Karolina Burda, Karolina BurdaINTERIA.PL