W lipcu kończę 60 lat, kiedy mogę przejść na emeryturę? Ten moment jest najlepszy

Andrzej Zasadni

Oprac.: Andrzej Zasadni

Przejście na emeryturę to znaczący krok w życiu, jednak, jak większość istotnych jego części, także ten moment należy dobrze zaplanować. Wysokość świadczenia zależy bowiem od kilku zmiennych. Liczy się nie tylko osiągnięcie 60. roku życia, istotne są bowiem także miesiąc czy dzień złożenia wniosku. Kiedy najlepiej przejść na emeryturę i czy lipiec to opłacalny czas? Wyjaśniamy.

Kiedy złożyć wniosek o emeryturę w lipcu? Nie warto czekać z tym na ostatni dzień miesiąca
Kiedy złożyć wniosek o emeryturę w lipcu? Nie warto czekać z tym na ostatni dzień miesiąca123RF/PICSEL

Czy korzystniej jest przejść na emeryturę w lipcu?

Pierwsza waloryzacja emerytur miała miejsce w marcu 2024 roku i była bardzo wysoka. Osiągnęła bowiem poziom 12,3 proc. Dlatego też marzec był jednym z lepszych miesięcy na złożenie wniosku o emeryturę, a tym samym zagwarantowanie sobie wyższego świadczenia. Oczywiście nie każdy mógł sobie pozwolić na przejście na emeryturę w tym czasie. Ale dobra informacja jest taka, że roczna waloryzacja miała miejsce 1 czerwca. Ta była rekordowo wysoka. Wyniosła bowiem 114,87 proc. dla składek emerytalnych oraz kapitału początkowego, oraz 109,91 proc. dla środków na subkoncie. Dzięki temu na przykład osobie, która zgromadziła na koncie w ZUS 450 tys. zł, dopisano aż 66,9 tys. zł.

Jak widać, najlepiej na emeryturę przejść po rocznej waloryzacji. Nie opłaca się tego robić w czerwcu i znacznie lepiej z finansowego punktu widzenia poczekać do drugiej połowy roku. Przejście na emeryturę w lipcu oznacza, że nasze świadczenie będzie się liczyć już od zwaloryzowanej kwoty, czyli będzie po prostu dużo większe. W zależności od tego ile środków zgromadziliśmy przez swoje zawodowe życie, przejście na emeryturę w lipcu to nawet kilkaset złotych więcej.

Kiedy złożyć wniosek o emeryturę w lipcu?

Odłożenie momentu złożenia wniosku o emeryturę do lipca bądź późniejszych miesięcy nie jest jedyną szansą na wyższą kwotę świadczenia. Przy odpowiednim czasie senior wchodzący w "jesień życia" może liczyć na dwie wypłaty. Kiedy złożyć wniosek o emeryturę w lipcu? Rozwiązanie umowy o pracę nie powinno mieć miejsca ostatniego dnia miesiąca. Na pewno nie opłaca się czekać z tym tak długo. To dlatego, że w takim przypadku wypłata emerytury nastąpi dopiero od następnego dnia po rozwiązaniu umowy o pracę, a więc od kolejnego miesiąca.

Najlepiej umowę o pracę rozwiązać dzień lub dwa przed końcem lipca i wtedy złożyć wniosek o wypłatę emerytury oraz świadectwo pracy do ZUS. Dzięki temu emerytura będzie wypłacana od miesiąca, w którym składamy wniosek.

Kiedy złożyć wniosek o emeryturę w lipcu? Najlepiej z finansowego punktu widzenia zrobić na dwa lub trzy dni przed końcem miesiąca, wtedy senior otrzyma dwie wypłaty.
Kiedy złożyć wniosek o emeryturę w lipcu? Najlepiej z finansowego punktu widzenia zrobić na dwa lub trzy dni przed końcem miesiąca, wtedy senior otrzyma dwie wypłaty. Canva ProINTERIA.PL

Przejście na emeryturę w lipcu, ale nie ostatniego dnia miesiąca oznacza, że senior otrzyma wynagrodzenie należne mu za przepracowany okres (na przykład od 1 do 28 lipca). Jednocześnie emerytura będzie mu przysługiwała od lipca 2024 roku, stąd mowa o dwóch wypłatach. Oczywiście nie należy również zapominać o tym, że pracownik otrzyma także odprawę emerytalną oraz ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Warto więc dobrze zaplanować to, kiedy złożyć wniosek o emeryturę w lipcu.

Waloryzacja emerytur w lipcu 2024. Ile wynosi?

Lipcowa waloryzacja emerytur nie dotyczy pobierających świadczenia. Co istotne, wzrost dotyczy tylko świadczeń jeszcze niewypłacanych. W 2024 roku dotyczy ona 300 tysięcy osób, które mają prawo uzyskać prawo do wypłaty świadczenia. Jeżeli ci złożą wniosek o emeryturę w lipcu, mogą liczyć na kilkaset złotych więcej. Jak wspomnieliśmy, lipcowa waloryzacja jest rekordowa, wynosi bowiem 14,87 proc. wartości i w niektórych przypadkach to nawet 500 zł więcej do przyszłego świadczenia.

Jak lipcowa waloryzacja wpływa na wysokość emerytury? Jeden z przykładów takich wyliczeń podaje Interia Biznes - 60-latka zebrała na koncie ZUS 500 tys. zł składek. Gdyby przeszła na emeryturę w pierwszej połowie 2024 roku, dostałaby 1893 zł świadczenia. O ile wzrośnie jej emerytura, jeżeli przejdzie na nią w lipcu? Na przeczekaniu do lipca ma szansę na 2174 zł emerytury, czyli prawie 200 zł więcej niż w sytuacji złożenia wniosku w czerwcu. Oczywiście im więcej zgromadzonych środków, tym korzystniejsza jest waloryzacja kapitału zgromadzonego w ZUS.

"Zbliżenia". Chris Cugowski o swojej muzycznej drodze i o tym jak trafił do serialu „Bridgertonowie”INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas
{CMS: 0}