W sylwestrową noc pogoda będzie niebezpieczna. W styczniu cieplej niż zazwyczaj?
Tegoroczne święta Bożego Narodzenia to już historia. Niestety tylko w niektórych regionach Polski, zwłaszcza w górach, spadł śnieg, a nad resztą kraju przeważała raczej jesienna aura. Kolejna okazja do świętowania już za kilka dni, w związku z tym, warto sprawdzić, jaka pogoda czeka nas w sylwestrową noc i w pierwszych dniach 2025 roku.
Jaka pogoda czeka nas w najbliższych dniach?
W pierwszy, poświąteczny dzień, czyli 27 grudnia nad Polską bardzo duże zachmurzenie z lokalnymi przejaśnieniami. W wielu miejscach przelotne opady deszczu, a na Podkarpaciu opady marznące, powodujące gołoledź, o czym informuje IMGW.
Temperatura maksymalna od 0 st. C na Podkarpaciu, około 4 st. C w centrum, do 7 st. C na północnym zachodzie.
W nocy z piątku na sobotę nadal utrzyma się całkowite zachmurzenie, ponadto należy spodziewać się mżawki, a na południu opady będą marznące, dlatego na drogach i chodnikach zrobi się ślisko. Temperatura minimalna od -2 st. C na południowym zachodzie, około 2 st. C w centrum, do 5 st. C nad morzem, chłodniej w kotlinach górskich do -5 st. C - informują specjaliści z IMGW.
W sobotę na południowym zachodzie i w górach zachmurzenie małe i umiarkowane - tam również nie powinno padać. Nad resztą kraju zachmurzenie duże i przelotne opady deszczu, czasami mżawki.
"Temperatura maksymalna od -1 st. C w regionach podgórskich na Podkarpaciu i ok. 1 st. C na południowym wschodzie, około 4 st. C w centrum do 6 st. C na północnym zachodzie i nad morzem" - czytamy w serwisie imgw.pl.
W nocy z soboty na niedzielę na większe przejaśnienia tylko południowym zachodzie. Na południu kraju miejscami mgły ograniczające widzialność do 200 metrów, ponadto wstąpią marznące opady powodujące gołoledź.
Sylwester i Nowy Rok z silnym wiatrem
Niewykluczone, że w sylwestrową noc nad odczujemy silne porywy wiatru, a to za sprawą niżu, który przywędruje do Polski ze Skandynawii. "Różnica ciśnienia w stosunku do wyżu znad południowej Europy będzie na tyle duża, aby w większości regionów kraju porywy zachodniego wiatru dochodziły do 70-80 km/h, a miejscami nawet do 90 km/h" - informuje serwis TwojaPogoda.pl.
Na wybrzeżu wiatr może wiać z prędkością powyżej 100 km/h, w dodatku prognozowane są opady deszczu ze śniegiem i śniegu.
Obfite opady śniegu w Polsce prognozowane są na 4 stycznia. Obicie sypnie w górach, gdzie pokrywa śnieżna może wynosić nawet 30 cm. "Mimo całodobowego mrozu, temperatury nie będą ekstremalne, spadając w nocy do -5 st. C, a w dzień zbliżając się do 0 st. C. To oznacza, że zima będzie łagodna, ale wystarczająca dla miłośników sportów zimowych.
Z kolei z eksperymentalnej prognozy długoterminowej przygotowanej przez IMGW wynika, że na przeważającym obszarze Polski średnia miesięczna temperatura powietrza powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Na południu i zachodzie możliwa temperatura w zakresie normy. Jeśli chodzi o opady, to niewykluczone, że ich miesięczna suma w styczniu będzie się zawierać w zakresie normy wieloletniej. Na północy kraju suma prawdopodobnie powyżej normy.