Ważne zmiany dla emerytów. Chodzi o wypłatę czerwcowych emerytur. Kogo dotyczą?

Emeryci, którzy czekają na wypłatę czerwcowych świadczeń, muszą być przygotowani na zmianę terminu, w którym otrzymają swoje pieniądze z ZUS. Dlaczego tak się dzieje, kiedy można spodziewać się emerytur i kogo dotyczy całe "zamieszanie"?

W jakich terminach emeryci otrzymają swoje czerwcowe świadczenia?
W jakich terminach emeryci otrzymają swoje czerwcowe świadczenia?Canva ProINTERIA.PL

Jakie warunki należy spełnić, by otrzymać emeryturę?

Prawo do emerytury przysługuje wszystkim osobom, które osiągnęły wymagany wiek oraz odprowadzały składki ubezpieczeniowe. Od 1 października 2017 r. wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Ponadto chcąc ubiegać się o tzw. pełną emeryturę, należy spełnić warunek dotyczący stażu pracy. W przypadku kobiet pełna emerytura może zostać przyznana po udokumentowaniu co najmniej 20 lat stażu pracy. Mężczyźni muszą posiadać co najmniej 25 lat pracy. Co istotne - w tym czasie regularnie muszą być odprowadzane składki ubezpieczeniowe.

Minimalna emerytura w Polsce wynosi 1780,96 zł brutto, co oznacza, że seniorzy otrzymują "na rękę"  około 1620,65 zł. Takie świadczenie otrzymują seniorzy po waloryzacji, która miała miejsce w marcu br.

Emerytury w Polsce podlegają corocznej waloryzacji, co ma zawsze miejsce 1 marca. Waloryzacja emerytur w 2024 roku wyniosła 12,12 proc., co oznacza, że emerytury wzrosły o 192,52 zł brutto. Dla porównania - waloryzacja emerytur w 2023 r. wyniosła 14,8 proc., co gwarantowało podwyżkę świadczeń o 250 zł brutto.

W czerwu dojdzie do dwóch zmian terminów, kiedy mowa o wypłatach emerytur
W czerwu dojdzie do dwóch zmian terminów, kiedy mowa o wypłatach emerytur123RF/PICSEL

W czerwcu zmiana terminu wypłat emerytur. Kogo dotyczy?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych emerytury wypłaca seniorom w 7 terminach w każdym miesiącu. Zazwyczaj świadczenia trafiają do beneficjentów w konkretnych terminach: 1., 5., 6., 10., 15., 20. i 25. dnia każdego miesiąca.

W czerwcu będzie miała miejsce pewna zmiana terminu wypłat emerytur, a to z uwagi na dni wolne od pracy, które pokrywają się z terminem wypłat.

Seniorzy, którzy otrzymują swoje świadczenia 1. dnia każdego miesiąca, z pieniędzy będą się cieszyć już w piątek 31 maja, ponieważ 1 czerwca wypada w sobotę. Osoby, które pobierają emerytury 5., 6., 10. dnia każdego miesiąca, otrzymają je właśnie w tych terminach.

Druga zmiana dotyczy terminu wypłat emerytur 15 czerwca. Jest to sobota, dlatego świadczenia muszą trafić do seniorów dzień wcześniej, a więc 14 czerwca. Pozostałe terminy wypłat, czyli 20 i 25 czerwca nie ulegną przesunięciu.

„Zbliżenia”. Anna Dymna. O wspomnieniach i spotkaniach dających siłęINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas