Wielki remont w słynnym uzdrowisku. Dawna wizytówka Krynicy-Zdroju znów zyska blask?

"Miejsce wstydu". To jedno z określeń padających pod adresem budynku dworca kolejowego w Krynicy-Zdroju. Czy dawna wizytówka Krynicy-Zdroju zyska dawny blask? Wiele wskazuje na to, że tak. Projekt już jest, teraz czas na kolejne kroki.

Krynica-Zdrój. Czy dawna wizytówka uzdrowiska zyska dawny blask?
Krynica-Zdrój. Czy dawna wizytówka uzdrowiska zyska dawny blask?Marek BAZAK/East NewsEast News

Krynica-Zdrój. Uzdrowisko, którego raczej nikomu przedstawiać nie trzeba. 2023 rok był dla malowniczej miejscowości w Małopolsce rekordowy - sprzedano ponad 1,5 mln noclegów, a do gminnego budżetu wpłynęło z tytułu opłaty uzdrowiskowej ponad 8 mln zł. Liczby mówią same za siebie: Krynica-Zdrój staje się coraz popularniejszym miejscem wśród turystów.

Krynica-Zdrój. "Miejsce wstydu" przestanie straszyć?

W mediach co jakiś czas pojawia się temat remontu jednej z dawnych wizytówek słynnego uzdrowiska. Chodzi o budynek dworca kolejowego, który obecnie nie wygląda zbyt reprezentacyjnie. "Miejsce wstydu" - to tylko jeden z komentarzy, jaki pada pod jego adresem. Dworzec, który (zgodnie z klasyfikacją PKP) ma status turystycznego, od lat popada w ruinę.

Gmina już od jakiegoś czasu informuje o chęci zakupu obiektu. Póki co, do transakcji jeszcze nie doszło. Powód? Procedury na linii samorząd - Polskie Koleje Państwowe. Teraz sytuacja może ulec zmianie, o czym informuje "Gazeta Krakowska". Jeżeli transakcja dojdzie do skutku, obiekt w końcu doczeka się remontu.

- Na wrześniowej sesji będziemy nowelizować obowiązującą uchwałę, żeby wydłużyć termin na dokonanie transakcji z PKP. Wysłaliśmy też już mam nadzieję ostateczne protokoły i czekamy na ruch ze strony PKP - mówi w rozmowie z "Gazetą Krakowską" Piotr Ryba, burmistrz Krynicy-Zdroju.

Jak informuje, remont może kosztować nawet kilkanaście milionów złotych.

Remont budynku dworca w Krynicy-Zdroju może pochłonąć nawet kilkanaście milionów złotych
Remont budynku dworca w Krynicy-Zdroju może pochłonąć nawet kilkanaście milionów złotychMarek BAZAK/East NewsEast News

Dworzec w znanym uzdrowisku przejdzie metamorfozę

Jak w przyszłości będzie wyglądał dworzec kolejowy w Krynicy-Zdroju? Budynek znajduje się w rejestrze zabytków, dlatego też jego wygląd - zgodnie z obowiązującymi wytycznymi - zostanie zachowany. W planach jest również zagospodarowanie terenu wokół budynku.

Zwycięska koncepcja została wyłoniona w 2022 roku. Realizacji ma doczekać się projekt Pracowni Projektowej "PIK" z Żor. Wiele zawartych w nim elementów zostało wykorzystanych w projekcie budowlanym. Głównym założeniem koncepcji jest "podejście z należytym szacunkiem do przedwojennej architektury modernistycznej dworca".

"Ze względu na dziedzictwo Krynicy-Zdrój, silnie bazujące na historii miasta, niezbędnym było odniesienie się do otaczającego kontekstu. Jeden ze szczytowych okresów rozwoju uzdrowiska przypada na czas, który ubogacił je w wiele ikon architektury modernizmu, z pensjonatem Patria Bohdana Pniewskiego na czele. Stąd też decyzja o zachowaniu budynku w kształcie i formie jak najmniej odbiegającej od tej, z którą mamy do czynienia dzisiaj. Wszelkie zabiegi służą odzyskaniu dawnego blasku, podkreśleniu niewątpliwego charakteru i nadaniu nowej funkcji odpowiadającej oczekiwaniom dzisiejszej Krynicy-Zdrój w duchu współczesnych wartości" - czytamy w opisie projektu.

Otoczenie obiektu zostało zaaranżowane tak, by nadal pełniło niezbędne funkcje komunikacyjne. Autorzy projektu chcą też, by wokół dworca powstały również zielone przestrzenie, w których będzie można spędzać czas. Dlatego też koncepcja zakłada wykorzystanie niektórych terenów nad Kryniczanką.

Architektura uzdrowiskowa

Małopolskie uzdrowisko słynie z charakterystycznej architektury. Drewniana zabudowa to jeden z jej znaków rozpoznawczych. Okazałe wille nawiązują do architektury alpejskich uzdrowisk, mają obszerne ganki frontowe wsparte na słupach oraz jeden lub dwa poziomy balkonów. Kolejne znaki szczególne to również wieżyczki, werandy czy wykusze. Sporo takich obiektów można oglądać przy Bulwarach Dietla. To m.in. willa Biała Róża z 1856 roku czy willa Biały Orzeł z 1857 roku.

Pensjonat Wisła, który pochodzi z drugiej połowy XIX wieku, do dziś zachował swój pierwotny wygląd. Niegdyś zatrzymywali się w nim Gabriela Zapolska, Helena Modrzejewska czy Tadeusz Boy Żeleński. Jednym z najbardziej znanych obiektów jest willa Romanówka, w której znajduje się Muzeum Nikifora. Najstarszy zdrojowy obiekt można zobaczyć w parku Słotwińskim - to drewniana pijalnia Słotwinka z 1806 roku.

Krynica-Zdrój to jedno z najpopularniejszych uzdrowisk w Polsce
Krynica-Zdrój to jedno z najpopularniejszych uzdrowisk w PolsceAlbin Marciniak/East NewsEast News

Krynica-Zdrój, czyli "Perła Polskich Uzdrowisk"

Krynica-Zdrój to jedno z najbardziej znanych uzdrowisk, które jest określane mianem "Perły Polskich Uzdrowisk". Miasto położone w Beskidzie Sądeckim co roku przyciąga tłumy kuracjuszy i turystów spragnionych wypoczynku w pięknych okolicznościach przyrody.

Krynica-Zdrój słynie z wód leczniczych, wśród których znajduje się Zuber. To unikalna w skali Europy woda o wysokiej mineralizacji. W mieście działają liczne ośrodki sanatoryjne, w których kuracjusze mogą skorzystać z bogatej oferty zabiegów. Oprócz tego Krynica-Zdrój jest również znanym ośrodkiem turystycznym, rekreacyjnym czy sportowym.

Źródło: gazetakrakowska.pl, architekturaibiznes.pl, visitmalopolska.pl

Historyczne chorwackie miasto Vodnjan sprzedaje domy. Trzeba spełnić jeden warunek© 2024 Associated Press
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas