Reklama

Reklama

Wkrótce ruszy wypłata 14. emerytury. Ktoś podszywa się pod ZUS. „Ostrzegajmy swoich bliskich”

Pierwsze wypłaty 14. emerytury mają rozpocząć się dokładnie 25 sierpnia. Do końca września zdecydowana większość emerytów i rencistów otrzyma wypłatę dodatkowego świadczenia. Wraz z wypłatą „czternastek” do gry znów wkroczyli oszuści. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przestrzega, aby nie dać się nabrać. „Ostrzegajmy swoich bliskich” – apeluje minister Marlena Maląg.

Czternasta emerytura jest kolejnym dodatkowym świadczeniem pieniężnym, które, zgodnie z wyliczeniami MRiPS, trafi do 9 mln emerytów, rencistów oraz innych osób pobierających świadczenia długoterminowe.

Wraz z powolnym nadejściem terminu jej wypłaty wzrasta aktywność oszustów. Szefowa resortu ostrzega przed ich kolejnym sposobem działania.

Zobacz również: Ile będzie wynosić emerytura po waloryzacji w 2023 roku? Są wstępne wyliczenia

Reklama

14. emerytura: ile wynosi, kiedy zostanie wypłacona?

"Czternastka" - dodatkowe jednorazowe świadczenie emerytalne - zostanie w tym roku wypłacona 25 sierpnia oraz 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września.

Na wypłatę pełnej czternastej emerytury liczyć mogą ci emeryci, którzy otrzymują świadczenie do 2,9 tys. zł. Wyższa kwota emerytury równa jest zmniejszeniu kwoty "czternastki". Pomniejszona zostanie zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę. To oznacza, iż emeryci, którzy otrzymują 4188,44 zł, nie otrzymają "czternastki" w ogóle. Minimalna wartość dodatkowego świadczenia wynosi 50 zł brutto.

Czternastka będzie zwolniona z podatku dochodowego i wyniesie "na rękę" 1217,98 zł.

Zobacz również: 500 plus dla seniora po zmianach. Kto jeszcze może liczyć na dodatkowe pieniądze?

Uwaga, seniorzy! Oszuści podszywają się pod ZUS

ZUS apeluje do seniorów, aby nie dali się nabrać oszustom. Ci mają bowiem kolejny sposób. Podając się za pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych proponują pomoc w załatwieniu 14. emerytury. Szczegół tkwi w tym, iż o dodatkowe świadczenie nie trzeba wnioskować, gdyż jest ono wypłacane z urzędu. W ten sposób oszuści mogą wyłudzić od seniorów nie tylko gotówkę, ale również dane z dowodu osobistego bądź numer rachunku bankowego.

"Ostrzegajmy swoich bliskich seniorów. Pieniądze w ramach 14. emerytury wypłacane będą razem z emeryturą lub rentą, tą samą drogą" - dodaje.

Zobacz również: Podwójna emerytura co miesiąc nie dla każdego. Chodzi o dwa wnioski

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: 14. emerytura | czternasta pensja | oszuści

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy