Woda święcona: To dlatego warto mieć ją w domu

Woda święcona w Kościele katolickim jest znana i używana już od pierwszych wieków. To jedno z sakramentaliów, które – zgodnie z założeniami wiary – mają "uświęcić różne okoliczności życia". Wodę święconą warto mieć w domu. Przydaje się nie tylko podczas corocznej kolędy. Według niektórych wiernych może także być pomocna w chorobie.

Kiedy możemy sięgnąć po wodę święconą?
Kiedy możemy sięgnąć po wodę święconą?123RF/PICSEL

Zgodnie z wiarą Kościoła katolickiego woda święcona należy do sakramentaliów. To przedmioty pobłogosławione przez osobę do tego upoważnioną, a więc przez biskupa, diakona, prezbitera. To właśnie wody święconej używa kapłan do symbolicznego polania główki dziecka, podczas chrztu. Służy ona również do błogosławieństwa zarówno osób,  jak i miejsc czy przedmiotów - samochodów w dniu wspomnienia św. Krzysztofa, bukietów ziół przynoszonych przez wiernych do kościoła 15 sierpnia, czy opłatków na wigilijny stół.

Tak woda staje się święta. Dzieje się to w czasie Wigilii Paschalnej

Skąd się bierze woda święcona? Uroczyste poświęcenie wody odbywa się co roku w czasie Wigilii Paschalnej, która stanowi integralną i najważniejszą część Triduum Paschalnego. Wówczas kapłan razem z wiernymi zgromadzonymi w kościele odśpiewuje Litanię do Wszystkich Świętych, wypowiada formuły błogosławieństwa i umieszcza paschał w naczyniu z wodą. To właśnie ten gest w połączeniu z modlitwą sprawiają, że woda, jak wierzą członkowie Kościoła, nabiera mocy i staje się święta.

Warto zaznaczyć, że kapłan ma prawo poświęcić wodę nie tylko w czasie Wigilii Paschalnej. Jeśli jest taka potrzeba, może zrobić to w dowolnym miejscu i o każdej porze. Kluczową  kwestią jest wypowiedzenie wspomnianej formuły błogosławieństwa oraz szczerość intencji.

Kiedy możemy sięgnąć po wodę święconą?

Wierni wierzą, że sakramentalia - w tym również  woda święcona - mają wyjątkową  moc. Sięganie po nie regularnie ma przyczyniać się do umocnienia wiary oraz większej otwartości na łaskę Boga.

Każdy chrześcijanin powinien mieć w domu wodę święconą. Jest ona niezbędna podczas wizyty duszpasterskiej. Kapłan odwiedzający domostwo używa jej bowiem do poświęcenia pomieszczeń i pobłogosławienia domowników.

Jednak wody święconej możemy używać nie tylko podczas corocznej kolędy. Służy ona także do błogosławieństwa w innych życiowych sytuacjach. To właśnie po nią sięgają rodzice, błogosławiąc przyszłym małżonkom tuż przed ślubem. Wierni uważają także, że wodą święconą dobrze jest też "pokropić"  nowe  przedmioty - szczególnie pojazdy. W ten sposób ofiarują je opiece Boga i liczą na jego ochronę, gdy będą z nich korzystać.

Niektórzy używają wody święconej także w czasie choroby - czyniąc nią  symboliczny znak krzyża na czole chorego, zwilżając ciało w miejscach najbardziej bolesnych, poranionych lub nawet pijąc ją. Zgodnie z wiarą Kościoła katolickiego woda święta w momentach trudnych i sytuacjach kryzysowych ma przynieść wiernemu ukojenie, podnieść go na duchu i sprawić, że  odzyska nadzieję.

Skąd się bierze woda święcona? Uroczyste poświęcenie wody odbywa się co roku w czasie Wigilii Paschalnej
Skąd się bierze woda święcona? Uroczyste poświęcenie wody odbywa się co roku w czasie Wigilii PaschalnejAdam STASKIEWICZ/East NewsEast News

Woda święcona chroni przed złem?

Niektórzy wierzą, że woda święta może stanowić również ochronę przed złymi duchami i właśnie z tego powodu zawsze uzupełniają jej domowy zapas. Przekonanie dotyczącego tego, że sakramentalia chronią przed nieczystymi mocami mają potwierdzać świadectwa niektórych świętych i błogosławionych Kościoła katolickiego. Hiszpańska mistyczka i karmelitanka nazywana Teresą od Jezusa w jednej ze swoich wizji miała dostąpić widzenia szatana.

"Pewnego razu w kaplicy ukazał mi się w odrażającej postaci, stojąc tuż przy mnie z lewej strony. Wtedy nie wiedząc już, co robić, wodą święconą, którą miałam pod ręką, pokropiłam w jego stronę, a on po raz trzeci znikł i więcej już się nie pokazał" - podkreśliła we wspomnieniu Teresa od dzieciątka Jezus. I dodała:

Wielka jest więc moc wody święconej. Co do mnie, szczególną i bardzo żywą czuję w głębi duszy pociechę, ile razy jej użyję.
Kolęda to polska tradycja. Na stole zawsze powinna zleźć się woda święcona
Kolęda to polska tradycja. Na stole zawsze powinna zleźć się woda święconaMONKPRESS/East NewsEast News

Woda święcona to nie lekarstwo

Wierni przypisują wodzie święconej cudowne właściwości. Zgodnie z przesłaniem Kościoła katolickiego rzeczywiście może ona pomóc otworzyć zatwardziałe serca i wpłynąć na pogłębienie wiary. Należy jednak używać jej z szacunkiem.

Wody święconej nie należy traktować jak antidotum. Nie jest ona też lekarstwem (zwłaszcza w przypadku choroby). Zastosowanie je nie sprawi,  że ból czy inny dyskomfort od razu zniknie. Stosowanie wody święconej nie powinno także zastępować sakramentu pokuty czy regularnej modlitwy.

Dumne konie o bogatej historii. Są dziedzictwem Europy© 2022 Associated Press
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas