Wybierasz się w podróż samochodem podczas upału? Nigdy nie popełniaj tych błędów
Nad Polską przechodzi fala potężnych upałów, które w wielu przypadkach mogą być groźne dla naszego zdrowia. W związku z tym policja apeluje i zarazem przypomina, by podczas gorących dni nawet na chwilę nie zostawiać w samochodzie dzieci i zwierząt, ponieważ może to doprowadzić do ogromnej tragedii. Funkcjonariusze podpowiadają również, jak odpowiednio przygotować się do jazdy samochodem, gdy żar leje się z nieba.
Policja apeluje do kierowców - podczas upałów pamiętaj o dziecku w samochodzie
Od kilku dni termometry w całej Polsce wskazują ponad 30 st. Celsjusza, a na domiar złego mamy do czynienia z tzw. nocami tropikalnymi, o których mowa w momencie, gdy nocą temperatura powietrza nie spada poniżej 20 st. C.
"Upały są szczególnie niebezpieczne osób starszych i dzieci, dlatego nie zapominajmy o tym szczególnie w trakcie podróży" - czytamy w komunikacie policji.
Funkcjonariusze apelują, by nigdy nie zostawiać ani dzieci, ani zwierząt w rozgrzanych samochodach, nawet jeśli wydaje nam się, że wychodzimy tylko na chwilę.
"W samochodzie stojącym w pełnym słońcu panuje tak wysoka temperatura, że dziecko czy zwierzę narażone jest na utratę zdrowia, a nawet życia. Przy upałach we wnętrzu pojazdu tworzy się swego rodzaju szklarnia, w której temperatura jest znacznie wyższa od tej na zewnątrz" - czytamy na stronie mazowieckiej policji.
Wybierasz się w podróż podczas upału? Uważnie obserwuj swój organizm
Policjanci dzielą się również wskazówkami, jak zaplanować podróż i co zrobić, by nie była ona męcząca, gdy mamy do czynienia z falą upałów.
Do każdej podróży, bez względu na liczbę kilometrów, które mamy do pokonania, powinniśmy przystępować wypoczęci, co ma niebagatelny wpływ na koncentrację podczas kierowania pojazdem.
Kiedy temperatura powietrza na zewnątrz jest wysoka, należy odpowiednio schłodzić wnętrze samochodu, korzystając z klimatyzacji lub nawiewu zimnego powietrza. Optymalna temperatura w środku pojazdu, która zapewnia komfortową jazdę, to ok. 21-22 stopni Celsjusza.
Podczas podróży w upalne dni warto mieć pod ręką wodę i regularnie nawadniać organizm. Pamiętajmy również o wcześniejszym zaplanowaniu trasy, starając się omijać korki, które nie tylko wydłużają czas podróżowania, ale mogą również wpływać na nasze samopoczucie.
Niezwykle istotne jest także robienie regularnych, kilkunastominutowych przerw na odpoczynek, wyprostowanie nóg i złapanie świeżego powietrza. Policja apeluje, by kierowcy podczas upałów obserwowali reakcje swojego organizmu. Drżenie, potliwość, zawroty głowy - w przypadku złego samopoczucia przerwij jazdę i w miarę potrzeby zwróć się o pomoc do lekarza - radzą funkcjonariusze.
Warto wiedzieć: Do czego służy guzik na pasach bezpieczeństwa w samochodzie?