Reklama

Reklama

Wybrano Słowo Roku 2021. Co nim zostało?

Uniwersytet Warszawski corocznie organizuje plebiscyt na Słowo Roku. 12 miesięcy temu był to "koronawirus". Właśnie ogłoszono wyniki tegorocznej edycji konkursu. Jakie słowo zostało wybrane przez internautów, a jakie przez kapitułę?

Słowo Roku 2021. Internauci

Propozycje organizatorów plebiscytu z Uniwersytetu Warszawskiego na Słowo Roku 2021 były w tym roku zdominowane przez dwa tematy - pandemię koronawirusa oraz sytuację na granicy polsko-białoruskiej. Internauci mogli także zgłaszać własne propozycje.

W głosowaniu internetowym zwyciężyło słowo "szczepienie", które znajdowało się na liście jako jedno hasło wraz ze "szczepionką" oraz "(za/wy)szczepić się". W sumie oddano na te hasła 15 procent wszystkich głosów.

Na drugim miejscu internauci uplasowali "cnotę" (13 procent) - często używane słowo przez ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. Podium zamknął natomiast przymiotnik "zdalny" (11 procent), łączony z pracą czy nauką.

Reklama

Słowo Roku 2021. Kapituła

Słowo "szczepienie" wygrało również w głosowaniu kapituły plebiscytu, tym razem jednak ex aequo z "granicą". Językoznawcy podkreślają dwuznaczność tego słowa, które kojarzy się zarówno z sytuacją przy Białorusi, jak i abstrakcyjnym znaczeniem.

W ubiegłym roku internauci oraz eksperci także byli zgodni - w obu głosowaniach na Słowo Roku 2020 zwyciężyło słowo "koronawirus". Dodatkowo, rok temu wybrano Słowo Dekady, którym zostało wyrażenie "pięćset plus".

Analogiczny plebiscyt jest organizowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN na Młodzieżowe Słowo Roku. Tym razem zwyciężył "śpiulkolot", na drugim miejscu znalazło się słowo "naura", a na trzecim - wyrażenie "twoja stara".

Czytaj więcej:

"Śpiulkolot" wygrał plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku 2021

IMO, boomer i zodiakara: Jak zrozumieć nastolatka w 2021?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: szczepienia | słowo roku

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje