Wyciągasz w nocy stopę spod kołdry? Twój organizm daje ci poważny znak. Naukowcy wyjaśniają

Zastanawiałeś się kiedykolwiek, dlaczego podczas snu wyciągasz stopę spod kołdry? To nieprzypadkowe zjawisko, które postanowili zbadać naukowcy. Sprawdź, jaki wpływ ma ta czynność na sen. Możesz się zdziwić.

Naukowcy nie mają żadnych wątpliwości
Naukowcy nie mają żadnych wątpliwości 123rf.com123RF/PICSEL

Dlaczego odkrywamy stopę w nocy?

Każdy czasem wyciąga stopę lub obie stopy spod kołdry podczas snu. Jednak mało kto wie, w jakim celu to robi. Większość osób zapewne nawet się nad tym nie zastanawia, tylko wykonuje to odruchowo. Okazuje się, że ta czynność w żaden sposób nie jest przypadkowa i jest bardzo ważnym sygnałem ze strony organizmu. Otóż wystawienie stopy poza kołdrę ma za zadanie częściowe schłodzenie organizmu. A więc dlaczego nie odkrywamy całego ciała? Wszystko to za sprawą tego, że stopy posiadają struktury krwionośne, które odpowiadają za odprowadzanie ciepła z organizmu.

Twój organizm daje ci w ten sposób znać, że temperatura w pokoju jest zbyt wysoka
Twój organizm daje ci w ten sposób znać, że temperatura w pokoju jest zbyt wysoka123RF/PICSEL

Naukowcy wyjaśniają, jaki wpływ ma temperatura na sen

Naukowcy z University of Pittsburgh School of Medicine postanowili przyjrzeć się bliżej temu zjawisku. Z ich dokładnych badań wynika, że temperatura podczas snu odgrywa ogromną rolę. Okazuje się, że organizm po obniżeniu temperatury ciała może poradzić sobie nawet z bezsennością. Naukowcy zalecają, aby temperatura w pokoju wahała się między 18 a 20 ℃. Zwiększy to prawdopodobieństwo przespania całej nocy.

Przed snem warto wywietrzyć pokój
Przed snem warto wywietrzyć pokójGetty Images

Zbyt krótki sen może przyczyniać się do powstawania wielu chorób

Warto mieć na uwadze, że prawidłowy sen w dużym stopniu wpływa na jakość życia. Odpowiada za utrzymanie prawidłowej masy ciała, pamięć i koncentrację, energię w ciągu dnia oraz nastrój. Zbyt krótki sen może zwiększać ryzyko występowania wielu chorób. Krótki sen u dorosłych to zazwyczaj 5-6 godzin snu na noc, co może prowadzić do zaburzeń rytmu dobowego i równowagi układu autonomicznego, a także potencjalnie do wystąpienia nadciśnienia tętniczego.

Bezsenność może nieść ze sobą przykre konsekwencje
Bezsenność może nieść ze sobą przykre konsekwencjeGetty Images
Tak działa mechanizm "zajadania" stresu. Nowe ustalenia australijskich naukowców Newseria Lifestyle/informacja prasowa
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas