Reklama

Wycieczka na jeden dzień. Świetny pomysł na majówkę?

Przed nami majówka, a wraz z nią dodatkowy dzień wolny. Ponieważ pogoda wydaje się, póki co, temu sprzyjać, warto zaplanować krótką wycieczkę w poszukiwaniu ładnych widoków i relaksu. Podpowiadamy kilka miejsc, w których można spędzić miło czas w czasie jednodniowego wypadu.

"Jak dobrze jest wiosną podumać nad Prosną. Lub snuć myśli w kółko nad inną rzeczułką. Nad jakąkolwiek rzeczułką"

Mieszkańcy wschodniej Polski blisko mają do terenów pięknego Roztocza i meandrującej przez niewielkie miejscowości rzeki Wieprz. Wraz z nadejściem wiosny coraz więcej osób decyduje się na kajakowy spływ, w którego czasie można podziwiać otaczającą koryto rzeki przyrodę. Trasa najczęściej rozpoczyna się w Obroczu i przez Zwierzyniec, Bagno, Żurawnicę czy Brody, wiedzie aż do Szczebrzeszyna. Pokonanie takiej trasy zajmuje około sześciu godzin.

Fani pojezierza mazurskiego mogą natomiast poznać się bliżej z dziką i niezbyt znaną rzeką Krutynią. Ta rzeka o długości 99 km. płynie w większości przez rezerwat krajobrazowo-wodno-leśny. Kajakarze ceniący sobie spokojne, relaksujące spływy znajdą tu wyśmienite warunki, nurt jest spokojny, a woda nie jest głęboka. Najpiękniejszy odcinek Krutyni rozciąga się między miejscowościami Sorkwity i Iznota. W okresie letnim ta okolica cieszy się sporym zainteresowaniem, ale udając się tutaj wiosną, możemy liczyć na znalezienie spokoju i samotności. 

Reklama

Tajemnice Słupska

W Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku znajduje się największa na świecie kolekcja dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza. Można tutaj zobaczyć ponad setkę obrazów autorstwa Witkacego, a prezentowany zbiór zmienia się co kilka miesięcy. Będąc na miejscu warto poznać również historię powstania tego niepowtarzalnego zbioru - jest ona bowiem zaskakująca.

Kosmiczny Toruń

Toruń, jak na rodzinne miasto wielkiego astronoma Mikołaja Kopernika przystało, ma wiele do zaoferowania fanom i entuzjastom nauki o gwiazdach. Wolny dzień idealnie wystarczy, by udać się do Centrum Popularyzacji Kosmosu “Planetarium Toruń". W sali projekcyjnej pod kopułą oglądać możemy seanse astronomiczne, znajdziemy tam też interaktywną ekspozycję, a także wykonać kilka własnych eksperymentów.

Majówka mistyczna

W 1877 dwie dziewczynki zobaczyły w Gietrzwałdzie Matkę Boską, która po polsku poprosiła je o modlitwę. Później powstało tu światowe sanktuarium maryjne -  jedno z 12 zatwierdzonych przez Watykan. Rokrocznie trafiają tu setki pielgrzymów z całego świata. Otoczenie sanktuarium zapiera dech w piersiach pięknem przyrody, a niedaleko znajduje się źródełko, o którym mówi się, że posiada cudowną moc uzdrawiania.

Dzień z gadami

Duzi i mali fani dinozaurów mogą wybrać się do jednego z wielu miejsc, gdzie można oglądać ich modele. Jurapark Krasiejów to miejsce, gdzie rzeczywiście odkryto kości tych pradawnych gadów i miejsce gdzie pod patronatem Zakładu Paleobiologii Uniwersytetu Opolskiego wciąż prowadzone są wykopaliska. Modele dinozaurów w Krasiejowie robią wrażenie swoim rozmiarem i realizmem, znajdziemy tu też przemyślany i ciekawy plac zabaw i park rozrywki z karuzelami, a także dino-kolejkę podróżującą przez “tunel czasu".

Zobacz również:

Seborga: Włoska wieś, która marzy o niepodległości

Najlepsze miasta na długi weekend. Będziesz zaskoczony!

Prognoza pogody na 2022 rok. Synoptycy zdradzają, co nas czeka

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Podróże | majówka 2022 | zwiedzanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy