Wysyp grzybów w polskich lasach. Leśnicy zwracają uwagę na jeden szczegół
W polskich lasach zaczęły się pojawiać pierwsze grzyby. Leśnicy zwracają uwagę, że ich tradycyjne i dobrze znane nazwy powoli odchodzą do lamusa. Jakie nazwy mają teraz najpopularniejsze grzyby? Wiele z nich może być naprawdę zaskakująca!
Grzybiarze informują, że w niektórych rejonach Polski można trafić na prawdziwy wysyp grzybów. Chociaż wyprawy na grzybobranie kojarzą nam się raczej z końcem lata lub początkiem jesieni, lipiec również może okazać się owocny. Bo wbrew pozorom, czerwiec i lipiec są jeszcze dość wilgotnymi miesiącami. Jeśli nawet nie wystąpiłyby opady deszczu, już od połowy czerwca możemy nadal liczyć na udane zbiory! W lipcu możemy trafić m.in. na prawdziwki, maślaki, borowiki, koźlarze i kurki.
Zobacz również: Zdrowotne właściwości bursztynu. Na co pomaga "bałtyckie złoto"?
Gdzie na grzyby w lipcu?
Jak informuje portal grzyby.pl, na prawdziwy wysyp grzybów mogą obecnie liczyć mieszkańcy centralnej części województwa łódzkiego i mazowieckiego, południowej części pomorskiego, północnej kujawsko-pomorskiego oraz w rejonach położonych na południu województwa śląskiego i podkarpackiego.
Zobacz również:
Tutaj można sprawdzić specjalnie przygotowaną mapę - znajdziemy tu miejsca, w których obecnie występuje najwięcej grzybów czy cenne wskazówki od grzybiarzy. Sami również możemy się podzielić swoimi spostrzeżeniami.
Nowe nazwy znanych grzybów
Leśnicy zaznaczają jednak, że "dzisiaj nic nie jest takie proste jak dawniej". Powód? Chodzi o zmiany w nazewnictwie grzybów - teraz zastąpiły je nowe i dość zaskakujące nazwy.
- Każdy kojarzy "prawdziwka, kozaka, podgrzybka i maślaka", ale systematyka grzybów zmienną jest i choć zmiany nazewnictwa najczęściej przeprowadzane były w obrębie łacińskich nazw naukowych, to ostatecznie dosięgnęły też nazw polskich. I tak powstały nam wspomniane na wstępie m.in.: parkogrzybki, suchogrzybki, podgrzyby, borowikowce, koźlarki, gorzkoborowiki, krasnoborowiki itd. - poinformowały na Facebooku Lasy Państwowe.
Leśnicy opublikowali również zdjęcie parkogrzybka czerwonawego, który dawniej był znany jako podgrzybek. - W swojej karierze systematycznej, w zależności od ujęcia, na przestrzeni lat zdążył być już także borowikiem czy maślakiem - zaznaczają leśnicy.
***
Zobacz również: