Reklama

Reklama

Wysyp grzybów w polskich lasach. Leśnicy zwracają uwagę na jeden szczegół

W polskich lasach zaczęły się pojawiać pierwsze grzyby. Leśnicy zwracają uwagę, że ich tradycyjne i dobrze znane nazwy powoli odchodzą do lamusa. Jakie nazwy mają teraz najpopularniejsze grzyby? Wiele z nich może być naprawdę zaskakująca!

Grzybiarze informują, że w niektórych rejonach Polski można trafić na prawdziwy wysyp grzybów. Chociaż wyprawy na grzybobranie kojarzą nam się raczej z końcem lata lub początkiem jesieni, lipiec również może okazać się owocny. Bo wbrew pozorom, czerwiec i lipiec są jeszcze dość wilgotnymi miesiącami. Jeśli nawet nie wystąpiłyby opady deszczu, już od połowy czerwca możemy nadal liczyć na udane zbiory! W lipcu możemy trafić m.in. na prawdziwki, maślaki, borowiki, koźlarze i kurki.

Zobacz również: Zdrowotne właściwości bursztynu. Na co pomaga "bałtyckie złoto"?

Reklama

Gdzie na grzyby w lipcu?

Jak informuje portal grzyby.pl, na prawdziwy wysyp grzybów mogą obecnie liczyć mieszkańcy centralnej części województwa łódzkiego i mazowieckiego, południowej części pomorskiego, północnej kujawsko-pomorskiego oraz w rejonach położonych na południu województwa śląskiego i podkarpackiego.

Tutaj można sprawdzić specjalnie przygotowaną mapę - znajdziemy tu miejsca, w których obecnie występuje najwięcej grzybów czy cenne wskazówki od grzybiarzy. Sami również możemy się podzielić swoimi spostrzeżeniami.

Zobacz również: Podlej drożdżami, a efekty cię zaskoczą! Trik nie tylko na storczyki

Nowe nazwy znanych grzybów

Leśnicy zaznaczają jednak, że "dzisiaj nic nie jest takie proste jak dawniej". Powód? Chodzi o zmiany w nazewnictwie grzybów - teraz zastąpiły je nowe i dość zaskakujące nazwy.

- Każdy kojarzy "prawdziwka, kozaka, podgrzybka i maślaka", ale systematyka grzybów zmienną jest i choć zmiany nazewnictwa najczęściej przeprowadzane były w obrębie łacińskich nazw naukowych, to ostatecznie dosięgnęły też nazw polskich. I tak powstały nam wspomniane na wstępie m.in.: parkogrzybki, suchogrzybki, podgrzyby, borowikowce, koźlarki, gorzkoborowiki, krasnoborowiki itd. - poinformowały na Facebooku Lasy Państwowe.

Leśnicy opublikowali również zdjęcie parkogrzybka czerwonawego, który dawniej był znany jako podgrzybek. - W swojej karierze systematycznej, w zależności od ujęcia, na przestrzeni lat zdążył być już także borowikiem czy maślakiem - zaznaczają leśnicy.

***

Zobacz również: 

Polska na własne oczy: Palą ogromne ogniska, nazywane hudami. Tajemniczy obrzęd ujsolskich górali

 Polska na własne oczy. Unikalna w skali świata budowla na Podkarpaciu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: grzyby | grzybobranie | polskie lasy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy