Reklama

Reklama

Za co Polacy najczęściej tracą prawo jazdy? Lista wstydu

Z danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców wynika, że w ubiegłym roku po raz pierwszy wydano w Polsce 372 443 prawa jazdy. Niestety, wiele osób posiadających uprawnienia do kierowania pojazdem straciło je z powodu nieprzestrzegania zasad ruchu drogowego i stwarzania niebezpiecznych sytuacji na ulicach. Jakie wykroczenia najczęściej popełniali Polacy na drogach w 2021 roku?

Za co można stracić prawo jazdy?

W Polsce kierowca, który nie dostosował się do zasad ruchu drogowego, może stracić prawo jazdy minimum na 3 miesiące i maksimum na 10 lat. W niektórych, szczególnych przypadkach kierowca może otrzymać także dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. To najsurowsza kara, przeznaczona głównie dla recydywistów.

Najczęściej w Polsce kierowcy tracą prawo jazdy na 3 miesiące. Taka kara grozi za:

Reklama

  • przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym o więcej niż 50 km/h,
  • przewożenie w samochodzie  większej liczby osób niż wynosi wartość podana w dowodzie rejestracyjnym.

W przypadku bardziej znaczących przewinień kierowca może stracić prawo jazdy na dłużej. Osoba uprawniona do kierowania pojazdem może pożegnać się z uprawnieniami na minimum 12 miesięcy, jeśli:

  • prowadziła pojazd pod wpływem alkoholu,
  • spowodowania wypadek i uciekła z miejsca zdarzenia.

To przewinienia, za które prawo jazdy odbierane jest automatycznie - bez względu na to, jaka jest historia kierowcy. Jednak nie należy zapominać, że drobne wykroczenia karane mandatami i punktami karnymi w dłuższej perspektywie również mogą prowadzić do utraty prawa jazdy.

Zobacz również: Zbliża się termin obowiązkowej wymiany praw jazdy. Coraz mniej czasu

Najczęstszy powód utraty prawa jazdy. To zdarza się nagminnie

Zdecydowanie najczęstszym powodem utraty prawa jazdy przez polskich kierowców jest przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym o więcej niż 50 km/h. Przepis, o którym mowa obowiązuje w Polsce od 18 maja 2015 roku. Co istotne - jeśli kierowca przekroczy prędkość o 50 km/h poza terenem zabudowanym, zazwyczaj otrzymuje jedynie mandat.

Zgodnie z danymi Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców w 2021 roku prawo jazdy na trzy miesiące z powodu przekroczenia prędkości na terenie zabudowanym o ponad 50 km/h straciło aż 50 tysięcy kierowców. Zdecydowanie najwięcej tego typu wykroczeń zarejestrowano w  marcu. Wówczas w Polsce z  tego powodu odebrano aż 5625 praw jazdy. Z kolei najspokojniejszy (pod tym względem) był grudzień. W ostatni miesiąc 2021 roku odnotowano "tylko" 2057 takich sytuacji.

Zobacz również: Trzy mandaty w jeden dzień. Tak się traci prawo jazdy

Za co jeszcze Polacy tracą prawo jazdy?

Z jakiego powodu jeszcze Polacy tracą prawo jazdy? Kolejną istotną przyczyną zatrzymania uprawnień jest nagminne łamanie przepisów drogowych. Polscy kierowcy jeżdżą brawurowo i "kolekcjonują" punkty karne.

Po przekroczeniu 24 punktów karnych w przypadku kierowców posiadających prawo jazdy dłużej niż rok (lub 20 punktów karnych w przypadku kierowców posiadających prawo jazdy krócej niż rok) Policja wysyła do wydziału komunikacji stosowną informację. Wówczas kierowcy odbierane jest prawo jazdy. Jeśli taka osoba chce powrócić do kierowania pojazdem musi jeszcze raz zdać egzaminy: teoretyczny oraz praktyczny. 

Niestety, polscy kierowcy tracą prawo jazdy także przez jazdę pod wpływem alkoholu lub innych używek. Tylko w 2021 roku liczba wypadków, w których brali udział pijani kierowcy  wyniosła 2488. W wyniku tych wypadków śmierć poniosło 331 osób. 2805 osób zostało rannych.

Niestety mimo kampanii świadomościowych, ostrzeżeń i apeli osoby pod wpływem alkoholu nadal wsiadają za kierownicę. Z policyjnych statystyk wynika, że tylko w grudniu 2022 roku zatrzymano 5869 pijanych kierowców.

Zobacz również: Za znakiem D-42 kierowcy masowo tracą prawa jazdy. Nie ma odwołania

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: utrata prawa jazdy | prawo jazdy | zatrzymanie prawa jazdy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy