Zajączki wielkanocne siostry Anastazji. Słodki przysmak na świąteczny stół
Pierwszą potrawę przygotowała w wieku 17 lat. Jeden chleb spaliła, a drugi wyszedł wręcz niedopieczony. Brak wprawy w gotowaniu siostra Anastazja przekuła w prawdziwe kulinarne mistrzostwo. Opracowywane przez nią przepisy nie wymagają wielu lat doświadczenia w gotowaniu. Wystarczy odrobina chęci i zaangażowania. Najbliższa okazja do kuchennych popisów nadarza się podczas przygotowań do Wielkanocy. Sprawdź, jak upiec zajączki wielkanocne – idealne na słodką przekąskę w trakcie świętowania.
Spis treści:
Wielkanocne specjały Siostry Anastazji
Przepisy siostry Anastazji Pustelnik są doskonale znane nie tylko miłośnikom tradycyjnych książek kucharskich w wydaniu papierowym, ale także internautom. W przygotowanie oraz wymyślanie nowych, smacznych, a zarazem prostych przepisów, wkłada całe serce. Każdy, kto choć raz wypróbował jedną z jej receptur, wie, że w efekcie końcowym dania smakują jak z babcinej kuchni.
Na uroczyście przystrojonym stole wielkanocnym, w towarzystwie aromatycznych wędlin, kuszących zapachem sałatek, kolorowych jajek, żurku oraz dań mięsnych nie może zabraknąć także odrobiny słodyczy. Choć od wielu lat w tej kategorii prym wiodą baby, mazurki oraz serniki, zajączki wielkanocne z przepisu siostry Anastazji mają szansę zrzucić je z piedestału.
Zajączki wielkanocne - niezbędne produkty
Ciasta w kształcie zajączków wielkanocnych to prosty przepis, który daje masę radości całej rodzinie - nie tylko dzieciom, ale również dorosłym. Do przygotowania słodkiego wypieku z przepisu siostry Anastazji, pochodzącego z książki Wielkanoc według Siostry Anastazji (wyd. WAM), potrzebujemy jedynie kilku podstawowych składników, które na ogół znajdziemy w lodówce. W ten sposób uzyskamy nie tylko ciekawą ozdobę świątecznego stołu, ale także słodki deser po uroczystym obiedzie.
Składniki na ciasto:
- 15 dag margaryny
- 20 dag cukru kryształu
- 35 dag mąki pszennej
- 4 jajka
- 8 łyżek słodkiego mleka
- 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
Składniki na lukier z białek:
- 6 białek
- 60 dag cukru pudru
- sok z cytryny
- kakao bez cukru
Sprawdź: Pachnące wanilią małgorzatki - ciastka z przepisu siostry Anastazji. Ekspresowe w wykonaniu
Ciasto Siostry Anastazji - przepis krok po kroku
- Zaczynamy od utarcia w misce margaryny z cukrem na puszystą masę, a następnie dodajemy po jednym żółtku i dalej dokładnie mieszamy.
- Do miski dodajemy mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia oraz wlewamy mleko. W kolejnym kroku ubijamy pozostałe białka na sztywną pianę. Gotowe delikatnie mieszamy z ciastem.
- Formę w kształcie zajączka smarujemy tłuszczem i obficie posypujemy bułką tartą. Wykładamy ciasto do połowy formy przypominającej przód zająca i wyrównujemy powierzchnię.
- Przykrywamy drugą formą, która stanowi tył, a następnie pieczemy w piekarniku nagrzanym do ok. 180 st. C przez 45 minut.
- Po upieczeniu wyjmujemy z piekarnika, pozostawiamy do ostygnięcia, a następnie delikatnie wyjmujemy ciasto z formy. Po dwóch dniach oczyszczamy z nadmiaru bułki tartej i ozdabiamy.
Lukier z białek do ozdoby
- Do kamiennej miski wrzucamy białka, a następnie ucieramy z cukrem pudrem za pomocą specjalnego wałka. Robimy tak do momentu otrzymania gęstej masy.
- Dodajemy sok z cytryny i całość mieszamy. Jeżeli w trakcie ucieranie zauważymy, że lukier jest za rzadko, należy dosypać więcej cukru pudru.
- Przygotowujemy taki lukier, by po rozsmarowaniu pierwszej warstwy nie spływał. Tak ozdobione ciasto pozostawiamy do wyschnięcia.
- W kolejnym kroku przechodzimy do wykonania gęstego lukru z dodatkiem suchego kakao. Smarujemy nim wierzch zajączka.
- Pozostałym białym lukrem zarysowujemy oczy, wąsy, uszy, łapki i ogon.
Uwaga: Ciemniejszy kolor lukru uzyskujemy, zwiększając ilość kakao.
Sprawdź również: