Reklama

Reklama

Zastanów się zanim pojedziesz na urlop. Najgorsze kąpieliska są w Polsce

Europejska Agencja Środowiska (EEA) zbadała jakość wody w niemal 22 tys. kąpielisk w krajach Unii Europejskiej oraz Albanii i Szwajcarii. Ranking, który powstał na podstawie analiz jest szczególnie przykry dla Polaków. Na szczycie zastawienia znalazła się Austria. Aż 97,7 proc. tamtejszych wód zostało uznanych za doskonałe. Polska uplasowała się na ostatnim, 30. miejscu. W naszym kraju ledwo ponad 44 proc. kąpielisk uzyskało najwyższą notę.

Europejska Agencja Środowiska (EEA) postanoiła zbadać jakość wody w kąpieliskach w Europie oraz Albanii i Szwajcarii. Wyniki mogą zadziwić.

Jak przebiegało badanie?

Aby dowiedzieć się, które kraje oferują najlepsze i najbardziej bezpieczne miejsca do rekreacji i wypoczynku nad wodą, do badań pobrano próbki z 21 859 kąpielisk w 30 krajach. Każda z nich została przebadana pod kątem obecności bakterii mogących wskazywać na zanieczyszczenie. Następnie wody zostały ocenione jako "doskonałe", "dobre", "dostateczne" lub "słabe", zgodnie ze standardami Unii Europejskiej. 

Wyniki badań zaskakują. Polska na niechlubnym, ostatnim miejscu

Jak prezentują się wyniki eksperymentu? Kąpieliska w czterech krajach otrzymały ocenę "doskonałą". Należy przez to rozmieć, że jakość wody utrzymywała  się na stałym poziomie ponad 95 proc. Do krajów posiadających najczystsze kąpieliska należą: Austria (znalazła się na szczycie rankingu), Malta (96,6 proc.), Grecja (95,8 proc.) i Chorwacja (95,7 proc.).

Reklama

Na przyjemny i bezpieczny wypoczynek nad wodą można również liczyć na Cyprze - 93,3 proc. kąpielisk oferuje "doskonałą" jakość wody. Tuż za nim znalazły się: Dania (91,9 proc.), Niemcy (90,4 proc.), Bułgaria (89,8 proc.), Litwa (89,2 proc.) i Portugalia (88,5 proc.).

Poza pierwszą dziesiątką ulokowały się jedne z najpopularniejszych wakacyjnych kierunków, czyli Włochy i Hiszpania. Zajęły kolejno 12. i 13. miejsce.

W tegorocznym zestawieniu na najniższej pozycji uplasowała się zaś Polska. Nasz kraj zajął ostatnie, 30. miejsce. Zaledwie 44,5 proc. kąpielisk zostało ocenionych jako "doskonałe". 

***
Zobacz również:

Wypoczynek na plaży to też ryzyko. Czym można się zarazić na kąpielisku?

Turyści masowo planują urlopy. Miejsc w hotelach może zabraknąć

Bałtyk się dusi? Martwe strefy rosną w oczach

INTERIA.PL/ PAP Life
Dowiedz się więcej na temat: wakacje 2022 | Kąpieliska

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy