Zastanów się zanim pojedziesz na urlop. Najgorsze kąpieliska są w Polsce

Europejska Agencja Środowiska (EEA) zbadała jakość wody w niemal 22 tys. kąpielisk w krajach Unii Europejskiej oraz Albanii i Szwajcarii. Ranking, który powstał na podstawie analiz jest szczególnie przykry dla Polaków. Na szczycie zastawienia znalazła się Austria. Aż 97,7 proc. tamtejszych wód zostało uznanych za doskonałe. Polska uplasowała się na ostatnim, 30. miejscu. W naszym kraju ledwo ponad 44 proc. kąpielisk uzyskało najwyższą notę.

Polskie kąpieliska najgorszymi w Europie?
Polskie kąpieliska najgorszymi w Europie? 123RF/PICSEL

Europejska Agencja Środowiska (EEA) postanowiła zbadać jakość wody w kąpieliskach w Europie oraz Albanii i Szwajcarii. Wyniki mogą zadziwić.

Jak przebiegało badanie?

Aby dowiedzieć się, które kraje oferują najlepsze i najbardziej bezpieczne miejsca do rekreacji i wypoczynku nad wodą, do badań pobrano próbki z 21 859 kąpielisk w 30 krajach. Każda z nich została przebadana pod kątem obecności bakterii mogących wskazywać na zanieczyszczenie. Następnie wody zostały ocenione jako "doskonałe", "dobre", "dostateczne" lub "słabe", zgodnie ze standardami Unii Europejskiej.

Wyniki badań zaskakują. Polska na niechlubnym, ostatnim miejscu

Jak prezentują się wyniki eksperymentu? Kąpieliska w czterech krajach otrzymały ocenę "doskonałą". Należy przez to rozmieć, że jakość wody utrzymywała  się na stałym poziomie ponad 95 proc. Do krajów posiadających najczystsze kąpieliska należą: Austria (znalazła się na szczycie rankingu), Malta (96,6 proc.), Grecja (95,8 proc.) i Chorwacja (95,7 proc.).

Na przyjemny i bezpieczny wypoczynek nad wodą można również liczyć na Cyprze - 93,3 proc. kąpielisk oferuje "doskonałą" jakość wody. Tuż za nim znalazły się: Dania (91,9 proc.), Niemcy (90,4 proc.), Bułgaria (89,8 proc.), Litwa (89,2 proc.) i Portugalia (88,5 proc.).

Poza pierwszą dziesiątką ulokowały się jedne z najpopularniejszych wakacyjnych kierunków, czyli Włochy i Hiszpania. Zajęły kolejno 12. i 13. miejsce.

W tegorocznym zestawieniu na najniższej pozycji uplasowała się zaś Polska. Nasz kraj zajął ostatnie, 30. miejsce. Zaledwie 44,5 proc. kąpielisk zostało ocenionych jako "doskonałe".

***
Zobacz również:

Wakacje w Polsce mogą być jeszcze tańszeInteria.tv
INTERIA.PL/ PAP Life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas