Zdrowie Polek i Polaków. To w tej części kraju kobiety żyją najkrócej

Raport opublikowany przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny wskazuje m.in. na długość życia Polaków. Naukowcy skupili się zmianach, które zaszły na przestrzeni lat i wskazali, w których częściach kraju żyje się najkrócej, a w których najdłużej. Oto wyniki badań.

Analiza wskazała, że w 2021 roku długość życia mieszkających w naszym kraju mężczyzn zmniejszyła się o 2,3 roku, a w przypadku kobiet doszło do skrócenia o 2,1 roku
Analiza wskazała, że w 2021 roku długość życia mieszkających w naszym kraju mężczyzn zmniejszyła się o 2,3 roku, a w przypadku kobiet doszło do skrócenia o 2,1 roku123RF/PICSEL

Raport NIZP - PZH

Wirus SARS-CoV-2 miał ogromny wpływ na zdrowie, a także długość życia Polaków. Jak podkreślają naukowcy, podczas pandemii większa ilość zgonów była spowodowana nie tylko przez chorobę COVID-19, ale także wiązała się przeciążeniem systemu ochrony zdrowia, unikania z korzystania z niego przez pacjentów, a także zachowaniami zdrowotnymi Polaków, które niekorzystnie na nich wpływały.

W 2021 roku długość życia kobiet najbardziej skróciła się na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu, bo aż o 2,9 roku
W 2021 roku długość życia kobiet najbardziej skróciła się na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu, bo aż o 2,9 roku123RF/PICSEL

Zmiany w długości życia ludności Polski

Trzeci rozdział raportu został poświęcony zmianom w długości życia Polaków, a przy jego tworzeniu pracował Bogdan Wojtyniak, Jakub Stokwiszewski, Daniel Rabczenko, Tomasz Madej, Paweł Goryński, Aneta Trochonowicz i Tomasz Zdrojewski.

Jak czytamy w raporcie, w 2021 roku długość życia mężczyzny wynosiła 71,75 lat, natomiast kobiet 79,68 lat. Autorzy opracowania porównali dane z rokiem 2019, a wyniki, które otrzymali, niestety nie napawają optymizmem. Zauważono, że "pandemia COVID-19 spowodowała w latach 2020-2021 niespotykane w okresie powojennym skrócenie długości życia ludności Polski".

Otóż analiza wskazała, że w 2021 roku długość życia mieszkających w naszym kraju mężczyzn zmniejszyła się o 2,3 roku, a w przypadku kobiet doszło do skrócenia o 2,1 roku. Autorzy dodali, że pierwszy rok pandemii niekorzystnie wpłynął na zdrowie panów, natomiast w drugim najbardziej ucierpiały kobiety.

Poza tym zaznaczono, jak to wygląda w przypadku miejsca zamieszkania. Badacze podali, że w obu latach pandemia miała większy wpływ na skrócenie długości życia mężczyzn mieszkających w miastach niż na wsiach. Z kolei u kobiet zauważono inną tendencję. W 2020 roku większy wpływ dotyczył pań żyjących na wsi, natomiast rok później wyglądało to podobnie w obu przypadkach.

W najmniej korzystnej sytuacji zdrowotnej są mieszkańcy najmniejszych miasteczek poniżej 5 tys. ludności, których przeciętna długość życia jest najkrótsza, natomiast najdłużej żyją mieszkańcy największych miast powyżej 500 tys. mieszkańców
podali autorzy raportu

Badacze podkreślili, że mężczyźni z najmniejszych miast żyją 2,6 roku krócej od tych z dużych jednostek administracyjnych. W przypadku kobiet różnica między wielkością zamieszkiwanego obszaru wynosi 1,9 roku.

Mężczyźni żyją najdłużej w powiatach leżących w południowej i środkowo-zachodniej Polsce
Mężczyźni żyją najdłużej w powiatach leżących w południowej i środkowo-zachodniej Polsce123RF/PICSEL

Gdzie żyje się najkrócej a gdzie najdłużej?

Raport wskazuje, że w 2020 roku największe skrócenie życia kobiet, czyli o 1,7 roku zauważono w województwie łódzkim, natomiast najmniejsze w zachodniopomorskim - o 0,6 roku. W 2021 roku sytuacja wyglądała już nieco inaczej. Długość życia kobiet najbardziej skróciła się na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu, bo aż o 2,9 roku. Najmniejsze zmiany zaobserwowano w województwie małopolskim - o 1,7 roku.

Okazuje się, że mężczyźni żyją najdłużej w powiatach leżących w południowej i środkowo-zachodniej Polsce. W przypadku kobiet wskazano południową i wschodnią cześć kraju oprócz powiatów znajdujących się na północnym wschodzie województwa lubelskiego.

Jak czytamy w raporcie, podczas pandemii najdłuższe życie dotyczyło pań i panów (78,4 i 83,2) mieszkających w Sopocie. Z kolei najkrótsza długość życia wiązała się z mężczyznami z powiatu makowskiego na Mazowszu oraz kobietami z Chorzowa (68,9 i 77,0).

***

Zdanowicz pomiędzy wersami. Odc. 40: Michał SzczygiełINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas