Reklama

Reklama

Zniżki dla seniorów - dzięki tej karcie zapłacisz mniej. Sprawdź, czy ci się należy

Ogólnopolska Karta Seniora to dokument, który upoważnia do zniżek w wielu sektorach. Dzięki niej można kupić tańsze bilety do kina czy teatru, skorzystać z ulg w gabinetach medycznych, a także zaoszczędzić na codziennych zakupach. Kto może otrzymać Ogólnopolską Kartę Seniora i w jaki sposób ją wyrobić? Wyjaśniamy.

Polscy seniorzy z każdym rokiem stają się coraz bardziej aktywni. Chętnie podróżują i korzystają z licznych rozrywek, które jeszcze dekadę temu mogły im się wydawać niedostępne. Dzięki Ogólnopolskiej Karcie Seniora wiele z nich oferuje obniżone ceny.

Ogólnopolska Karta Seniora - co to jest i jak działa?

Ogólnopolska Karta Seniora stanowi system zniżek skierowanych do osób powyżej 60 roku życia. Obowiązuje w wielu miejscach w całej Polsce i ma formę niewielkiego, poręcznego dokumentu. Wyglądem przypomina plastikową kartę płatniczą.  

Pomysłodawcą tej inicjatywny jest stowarzyszenie MANKO, od 25 lat współpracujące z wieloma instytucjami i samorządami.  Z karty korzysta już ponad 500 000 seniorów. 

Reklama

Ogólnopolska Karta Seniora 2022 - do jakich zniżek upoważnia?

Obecnie dokument ten upoważnia do ulg i zniżek w ponad 3000 miejsc w całej Polsce. Wśród nich są m.in. instytucje kultury, przychodnie, uzdrowiska czy sanatoria. Seniorzy posiadający kartę mogą kupić tańsze bilety do kina, teatru, muzeum czy ogrodu botanicznego, mogą również liczyć na rabaty na zabiegi rehabilitacyjne, zabiegi kosmetyczne czy zakupy. 

Posiadacze Ogólnopolskiej Karty Seniora zakupią ze zniżką okulary korekcyjne, bezpłatne wykonają przegląd aparatów słuchowych czy otrzymają bonus w sanatoriach i uzdrowiskach (np. darmowe wypożyczenie rowerów. 

Mogą także skorzystać ze zniżek w centrach fitness, biurach podróży, restauracjach czy gabinetach medycznych. Zazwyczaj sięgają one od 5 do 20 proc. Pełną listę miejsc honorujących OKS można znaleźć tutaj. 

Czytaj również: Emerytury groszowe. Ilu Polaków pobiera w ZUS takie świadczenia?

Jak wyrobić Ogólnopolską Kartę Seniora?

Ogólnopolską Kartę Seniora można wyrobić, składając wniosek na stronie głosseniora.pl.  Może się o nią starać każda osoba, która ukończyła 60 lat.

Jej koszt wynosi 35 zł w przypadku uczestnictwa na rok oraz 50 zł na dwa lata. 

Na terenie gmin przyjaznym seniorom kartę można wyrobić bezpłatnie (obecnie jest to ok. 200 gmin). Wysyłka na terenie całej Polski również jest darmowa. 

Czytaj również:

Zniżki dla emerytów 2022. Z jakich ulg mogą skorzystać seniorzy w Polsce?

Dodatek osłonowy 2022. Jak złożyć wniosek?

Dodatek węglowy. Pieniędzy nie wystarczy dla wszystkich?

Zobacz również:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emeryci i renciści | seniorzy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy