Zniżki dla seniorów - dzięki tej karcie zapłacisz mniej. Sprawdź, czy ci się należy

Ogólnopolska Karta Seniora to dokument, który upoważnia do zniżek w wielu sektorach. Dzięki niej można kupić tańsze bilety do kina czy teatru, skorzystać z ulg w gabinetach medycznych, a także zaoszczędzić na codziennych zakupach. Kto może otrzymać Ogólnopolską Kartę Seniora i w jaki sposób ją wyrobić? Wyjaśniamy.

Ogólnopolska Karta Seniora jest skierowana do osób powyżej 60 roku życia i upoważnia do wielu zniżek
Ogólnopolska Karta Seniora jest skierowana do osób powyżej 60 roku życia i upoważnia do wielu zniżek123RF/PICSEL

Polscy seniorzy z każdym rokiem stają się coraz bardziej aktywni. Chętnie podróżują i korzystają z licznych rozrywek, które jeszcze dekadę temu mogły im się wydawać niedostępne. Dzięki Ogólnopolskiej Karcie Seniora wiele z nich oferuje obniżone ceny.

Ogólnopolska Karta Seniora - co to jest i jak działa?

Ogólnopolska Karta Seniora stanowi system zniżek skierowanych do osób powyżej 60 roku życia. Obowiązuje w wielu miejscach w całej Polsce i ma formę niewielkiego, poręcznego dokumentu. Wyglądem przypomina plastikową kartę płatniczą.

Pomysłodawcą tej inicjatywny jest stowarzyszenie MANKO, od 25 lat współpracujące z wieloma instytucjami i samorządami.  Z karty korzysta już ponad 500 000 seniorów.

Ogólnopolska Karta Seniora 2022 - do jakich zniżek upoważnia?

Posiadacze Ogólnopolskiej Karty Seniora zakupią ze zniżką okulary korekcyjne, bezpłatne wykonają przegląd aparatów słuchowych czy otrzymają bonus w sanatoriach i uzdrowiskach (np. darmowe wypożyczenie rowerów.

Mogą także skorzystać ze zniżek w centrach fitness, biurach podróży, restauracjach czy gabinetach medycznych. Zazwyczaj sięgają one od 5 do 20 proc. Pełną listę miejsc honorujących OKS można znaleźć tutaj. 

Jak wyrobić Ogólnopolską Kartę Seniora?

Ogólnopolską Kartę Seniora można wyrobić, składając wniosek na stronie głosseniora.pl.  Może się o nią starać każda osoba, która ukończyła 60 lat.

Jej koszt wynosi 35 zł w przypadku uczestnictwa na rok oraz 50 zł na dwa lata.

Na terenie gmin przyjaznym seniorom kartę można wyrobić bezpłatnie (obecnie jest to ok. 200 gmin). Wysyłka na terenie całej Polski również jest darmowa.

Instrukcja złożenia wniosku o Ogólnopolską Kartę Seniora
Instrukcja złożenia wniosku o Ogólnopolską Kartę Senioramateriał zewnętrzny

Czytaj również:

Zobacz również:

Zagubione lub ranne zwierzęta. Jak pomóc?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas