ZUS przypomina o ważnej dacie. Nie złożysz wniosku w terminie - pieniądze przepadną
ZUS przypomina przedsiębiorcom i osobom wykonującym umowy cywilnoprawne o ważnej dacie. Chodzi o świadczenie postojowe. - Zgodnie z przepisami wnioski te mogą złożyć najpóźniej w ciągu 3 miesięcy, od kiedy został zniesiony stan epidemii - czytamy w oficjalnym komunikacie. Termin mija 16 sierpnia.
Spis treści:
Wnioski o świadczenie postojowe - ważna data
Osoby, które starają się o świadczenia postojowe, muszą się pospieszyć. Na złożenie wniosku jest coraz mniej czasu. Termin bowiem mija 16 sierpnia 2022 roku. - Zgodnie z przepisami wnioski te mogą złożyć najpóźniej w ciągu 3 miesięcy, od kiedy został zniesiony stan epidemii - czytamy na stronie ZUS.
Wskazany termin dotyczy wniosków: RSP-D, RSP-DK, RSP-DB, RSP-DD, RSP-DD6, RSP-SK, RSP-C, RSP-CZ, RSP-CK, RSP-CD6.
Wysokość świadczenia postojowego
Jak informuje ZUS, świadczenie postojowe przysługuje zwykle w wysokości 2080 zł, czyli 80 procent kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę (ustalanego na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę) obowiązującego w 2020 roku. - Przedsiębiorca, który rozlicza podatki w formie karty podatkowej i jest osobą zwolnioną z opłacania podatku VAT, może liczyć na świadczenie postojowe w wysokości 1300 zł - przypomina Grzegorz Dyjak z biura prasowego ZUS.
Świadczenie postojowe - warunki
Świadczenie postojowe przeznaczone jest dla przedsiębiorców i osób wykonujących umowy cywilnoprawne, którzy negatywnie odczuli skutki występowania w Polsce COVID-19. Aby otrzymać środki, należy spełnić kilka określonych warunków.
Świadczenie postojowe zwykłe - dotyczy osoby, która prowadzi działalność gospodarczą na podstawie przepisów Prawa przedsiębiorców
Warunki:
- Rozpocząłeś prowadzenie działalności przed 1 kwietnia 2020 r.
- Miałeś przestój w prowadzeniu działalności w wyniku COVID-19.
- Nie zawiesiłeś działalności i uzyskałeś przychód w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku niższy o co najmniej 15 proc. od przychodu uzyskanego w miesiącu poprzednim.
- Zawiesiłeś działalność po 31 stycznia 2020 r.
- Nie masz innego tytułu do ubezpieczeń społecznych, chyba że równocześnie podlegasz ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.
- Mieszkasz na terytorium RP, z obywatelstwem RP, PCz UE, PCz EFTA, Konfederacji Szwajcarskiej lub jesteś cudzoziemcem i legalnie przebywasz na terytorium RP.
Świadczenie postojowe zwykłe - kontynuacja - dotyczy osoby, która prowadzi działalność gospodarczą na podstawie przepisów Prawa przedsiębiorców
Warunki:
- Otrzymałeś świadczenie postojowe z wniosku RSP-D.
- Oświadczyłeś, że twoja sytuacja materialna wykazana we wcześniejszym wniosku nie poprawiła się.
- Kolejne świadczenie możesz otrzymać nie wcześniej niż w następnym miesiącu po tym, w którym otrzymałeś wcześniejsze świadczenie.
Świadczenie postojowe zwykłe - dotyczy osoby, która wykonuje umowę cywilnoprawną (agencyjną, zlecenie, inną umowę o świadczenie usług)
Warunki:
- Jako zleceniodawca lub zamawiający miałeś przestój w działalności w wyniku COVID-19.
- Zawarłeś umowę przed 1 kwietnia 2020 r.
- Uzyskałeś przychód, w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku, niższy od 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez Prezesa GUS na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z FUS.
- Nie masz innego tytułu do ubezpieczeń społecznych.
- Mieszkasz na terytorium RP, z obywatelstwem RP, PCz UE, PCz EFTA, Konfederacji Szwajcarskiej lub jesteś cudzoziemcem i legalnie przebywasz na terytorium RP.
Świadczenie postojowe zwykłe - kontynuacja - dotyczy osoby, która wykonuje umowę cywilnoprawną (agencyjną, zlecenie, inną umowę o świadczenie usług)
Warunki:
- Otrzymałeś świadczenie z wniosku RSP-C lub RSP-CZ.
- Oświadczysz, że twoja sytuacja materialna wykazana we wcześniejszym wniosku nie poprawiła się.
- Kolejne świadczenie możesz otrzymać nie wcześniej niż w następnym miesiącu po tym, w którym otrzymałeś wcześniejsze świadczenie.
*źróło informacji ZUS
Jak złożyć wniosek o świadczenie postojowe?
ZUS przypomina, że od 1 lipca 2022 roku wypłata świadczenia postojowego przedsiębiorcy jest pomocą de minimis. Dlatego do wniosku należy dołączyć: oświadczenie o wielkości pomocy de minimis otrzymanej w ciągu ostatnich 3 lat podatkowych albo oświadczenie o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie. Dodatkowo potrzebny będzie także formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis; jeżeli taki formularz nie zostanie dołączony, wniosek pozostanie bez rozpatrzenia. - Oświadczenie RD-2 można utworzyć samodzielnie na PUE i dołączyć do wniosku o świadczenie postojowe - podkreśla ZUS.
Wnioski o wsparcie można złożyć elektronicznie poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.
***