Reklama

Reklama

Życie seksualne 70-latków, czyli co seniorzy robią w łóżku

Czy seksualność jest domeną wyłącznie ludzi w kwiecie wieku? Nic bardziej mylnego. Seks seniorów w naszym społeczeństwie w końcu przestaje być tematem tabu, dzięki czemu osoby starsze mają więcej odwagi, by korzystać z życia nawet po 70. roku życia. Jak pokazują najnowsze badania, co trzecia osoba w tym wieku jest aktywna seksualnie. Zaskoczeni?

Każda osoba, niezależnie od wieku, ma prawo do czerpania przyjemności z seksu. W dzisiejszych czasach coraz częściej mówi się o tym, że menopauza nie musi być wyrokiem natury nałożonym na kobiety, a bliskość fizyczna z partnerem nie kończy się wraz z jej przyjściem. Choć niektórych wciąż może dziwić fakt, że seniorzy mogą prowadzić aktywne życie seksualne, to najnowsze badania być może sprawią, że ten stan rzeczy powoli będzie stawał się normalnością.

Co trzecia osoba po 70. roku życia jest aktywna seksualnie

Adina Cismaru-Inescu z Uniwersytetu w Liège w Belgii wraz ze swoim zespołem naukowym interesuje się badaniem aktywności seksualnej osób starszych i jej wpływem na ich samopoczucie. 

Reklama

Aby lepiej zrozumieć temat powszechności aktywności seksualnej w tej grupie wiekowej, naukowcy przeprowadzili ankietę wśród 511 osób, które mieszkały w Belgii i ukończyły 70. rok życia. Spośród tych uczestników aż 200 osób było po osiemdziesiątce, a 29 po dziewięćdziesiątce.

Wyniki badań zaskoczyły samych naukowców. Z ankiety wynika, że aż 31 proc. uczestników badania zgłosiło aktywność seksualną w ostatnim roku. Została ona zdefiniowana jako zaangażowanie się we wszelkiego rodzaju praktyki seksualne, w tym również masturbację. Co więcej, spośród pozostałych uczestników, aż 47 proc. przyznało, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy było zaangażowane w akty "fizycznej czułości" z partnerem, czyli pocałunki lub przytulanie.

Wyższą aktywność seksualną zaobserwowano u osób, które są w stałych związkach i cechują się większą otwartością na tematy związane z intymnością.

Czytaj również: Co z tym seksem, czyli życie intymne po pięćdziesiątce

Osoby starsze też mogą czerpać przyjemność z seksu

Według Adiny Cismaru-Inescu, aż 74 proc. aktywnych seksualnie uczestników badania stwierdziło, że ich życie seksualne jest zadowalające.

Światowa Organizacja Zdrowia apeluje, by seksualność uznać za jeden z czynników wpływających na nasze dobre samopoczucie niezależnie od wieku. Czy obserwujemy przełom w postrzeganiu bliskości z drugim człowiekiem i dociera do nas, że seks nie kończy się wraz z menopauzą lub zdmuchnięciem siedemdziesięciu świeczek na torcie? Z pewnością te badania przyczynią się do zmiany postrzegania tego niezwykle przyjemnego i pięknego aspektu, jakim może być seks.

Czytaj również: Czym jest ageizm? One pokazują, że ich to nie dotyczy

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy