Reklama

Bożonarodzeniowe tradycje i zwyczaje Elżbiety II. Tak królowa obchodzi święta!

Święta Bożego Narodzenia to dla brytyjskiej rodziny królewskiej wyjątkowy okres w ciągu roku. Jak wyglądają? Jakie tradycje i zwyczaje podtrzymują mają królowa Elżbieta II oraz jej bliscy? Czy Wigilia i Boże Narodzenie 2021 na dworze królewskim będą znacznie różnić się od tego, jak zazwyczaj świętują Windsorowie? Ten czas na pewno nie będzie już taki sam bez księcia Filipa, który zmarł 9 kwietnia 2021 roku. Jak i gdzie królowa zazwyczaj spędza święta? Oto 9 tradycji i zwyczajów bożonarodzeniowych królowej Elżbiety II, które praktykuje się w święta w brytyjskiej rodzinie królewskiej!

Tegoroczne święta Bożego Narodzenia na brytyjskim dworze z pewnością nie będą takie same jak zazwyczaj. Królowa Elżbieta II po raz pierwszy spędzi Wigilię i Boże Narodzenie bez księcia Filipa, który był jej mężem przez prawie 74 lata. Z pewnością nie będzie jej więc łatwo spędzić koniec roku bez ukochanego u boku. 

Poza tym nadal trwa pandemia. Omikron nie daje za wygraną, przez co brytyjska monarchini postanowiła zrezygnować z długoletniej tradycji obchodów Bożego Narodzenia w posiadłości Sandringham w Norfolk, gdzie co roku na święta zjeżdżała spora część rodziny królewskiej.

Nie oznacza to, co prawda, że królowa ma zamiar całkowicie rezygnować z bożonarodzeniowych tradycji, ale w 2021 roku święta z pewnością nie będą tak huczne, jak zazwyczaj. 

Reklama

Oto 9 świątecznych zwyczajów brytyjskiej rodziny królowskiej. Bez jakich tradycji, pałac Buckingham nie byłby już taki sam? Które bożonarodzeniowe zwyczaje królowej pozostaną niezmienne, a od których Windsorowie już odchodzą?

Świąteczne zwyczaje królowej Elżbiety II w 2021 roku ulegną zmianie. Jak i gdzie spędzi Boże Narodzenie?

Królowa do tej pory okres bożonarodzeniowy wiązała z podróżą do pałacu Sandringham. W tym roku świąteczny zwyczaj królowej Elżbiety II nie będzie jednak praktykowany. 

Jak i gdzie królowa Elżbieta II spędzi Boże Narodzenie? 

BBC poinformowało niedawno, że zamiast tradycyjnego przedświątecznego spotkania w wiejskiej posiadłości, Elżbieta II prawdopodobnie postawi w 2021 roku na rodzinną uroczystość w mniejszym gronie w zamku Windsor, gdzie na święta przyjedzie jej najbliższa rodzina. 

Pałac Buckingham podkreślił, że jest to osobista decyzja królowej, związana z rozprzestrzenianiem się COVID-19. W ubiegłym roku Windsorowie również nie wybrali się do Sandringham z tego samego powodu.

Królowa Elżbieta II nie pojedzie w tym roku na święta pociągiem? Zrezygnuje z tradycji!

Z wyjazdem do posiadłości w Sandringham w hrabstwie Norfolk wiązał się jeszcze jeden zwyczaj świąteczny. Królowa Elżbieta II pozostawała wierna tradycji podróżowania do Sandringham pociągiem.

Nie od dziś wiadomo, że brytyjska monarchini uwielbia ten środek komunikacji i  zawsze udawała się tam w samotności. Dopiero później dołączała do niej reszta rodziny. 

W tym roku z tradycyjnej podróży królowej pociągiem prawdopodobnie nic jednak nie wyjdzie. 

Królowa Elżbieta II rozsyła świąteczne kartki. Podpisuje każdą sztukę!

Brytyjska rodzina królewska pozostaje wierna tradycji przygotowywania corocznych kartek świątecznych. Widać na niej oczywiście Windsorów. W tym roku będzie to książę William z rodziną. 

Kartki świąteczne ze zdjęciami royalsów i życzeniami trafiają do ponad 750 osób na całym świecie. Otrzymują je nie tylko członkowie rodziny królewskiej, ale również poddani królowej

Ponoć przygotowuje się je już od lipca, ponieważ inaczej Elżbieta II mogłaby nie zdążyć z ich podpisywaniem do świąt Bożego Narodzenia. To prawdopodobnie nieco męczące, ale królowa nie chce złamać świątecznej tradycji. 

Królowa Elżbieta II pamięta o choince. Kilka świątecznych drzewek w pałacu to świąteczny zwyczaj!

Kolejnym ważnym dla królowej zwyczajem jest strojenie świątecznych drzewek, które rok w rok pojawiają się w Pałacu Buckingham. Zazwyczaj są to trzy duże choinki. 

W przeszłości brytyjska rodzina królewska ubierała je dopiero w Wigilię 24 grudnia. Teraz jednak są one udekorowane dużo wcześniej. 

Zanim choinka po raz pierwszy znalazła się w królewskim pałacu za czasów królowej Wiktorii, funkcję ozdobną pełniła m.in. jemioła. Brytyjczycy zaczęli przystrajać swoje domy świątecznymi drzewkami, gdy w 1848 roku książę Albert wysłał choinki do szkół i wojskowych koszarów. Dziś to już świąteczny  zwyczaj.

Podobno królowa Elżbieta II uwielbia samodzielnie przystrajać choinkę w Sandringham. Używa do tego bardzo starych ozdób. Niektóre mają nawet sto lat!

Królowa Elżbieta II i reszta Windsorów w święta Bożego Narodzenia zawsze jedzą pudding

Pudding świąteczny to jeden z ulubionych bożonarodzeniowych deserów królowej Elżbiety II i pozostałych członków brytyjskiej rodziny królewskiej. 

W tym roku Windsorowie podzielili się nawet na Instagramie przepisem opracowanym przez szefów kuchni pałacu Buckingham. 

Jak przygotować pudding, który uwielbia królowa

Sekretną recepturę znajdziecie tutaj.

Królowa Elżbieta II uwielbia łakocie. Jej kucharze przygotowują na Boże Narodzenie domek z piernika

W okresie przedświątecznym szefowie kuchni królewskich podzielili się również sposobem na przygotowanie idealnego domku z piernika, który zawsze znajduje się podczas świąt Bożego Narodzenia w pałacu królowej Elżbiety II. Jak widać, Windsorowie uwielbiają świąteczne łakocie!

Przepis na domek z piernika szefów kuchni królowej Elżbiety II znajdziecie tutaj.

Królowa Elżbieta II nie chce dostawać praktycznych prezentów na święta Bożego Narodzenia

O prezentach wybieranych przez Elżbietę II i resztę rodziny królewskiej krąży wiele plotek. Mówi się m.in., że brytyjska monarchini od lat kupuje upominki w popularnym londyńskim domu handlowym — Harrodsie, gdy galeria jest już zamknięta dla innych klientów. 

To zwyczaj, który miał sprawiać jej kiedyś dużą przyjemność. Dziś, z racji wieku królowej, prawdopodobnie robi to już za nią jeden z lokajów. 

Jeśli chodzi o bożonarodzeniowe prezenty, Windsorowie mają zresztą dość nietypowy zwyczaj. 

Wręczają sobie niepraktyczne, bardzo zaskakujące upominki, które często mają na celu wprowadzić obdarowywanego członka rodziny w zakłopotanie. Podobno królowa była zachwycona, gdy kilka lat temu dostała w prezencie gumowego kurczaka z piszczałką.

Elżbieta II pamięta również o drobnych upominkach dla służby. 


To królowa Elżbieta II decyduje, kiedy w pałacu kończy się świąteczną ucztę

Można powiedzieć, że królowa Elżbieta II ma w święta jeszcze większą władzę nad członkami rodziny, ponieważ, dopóki nie zdecyduje się udać na odpoczynek, reszta rodziny również nie może odejść od stołu. 

Protokół królewski jasno mówi, że to monarchini pierwsza kładzie się spać!

Królowa Elżbieta II w każde święta Bożego Narodzenia wygłasza orędzie do narodu

Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia to również czas, gdy królowa Elżbieta II tradycyjnie wygłasza orędzie do narodu. Podsumowuje w nim to, co zdarzyło się w danym roku kalendarzowym i składa poddanym życzenia świąteczne. 

W 2021 roku można się spodziewać, że wspomni o sytuacji związanej z pandemią. Niewykluczone również, że napomknie o swoim zmarłym małżonku, księciu Filipie. 

Wiedzieliście, że brytyjska rodzina królewska ma takie bożonarodzeniowe tradycje?

Czytaj również:

Elżbieta II: Królowa zrezygnuje z ważnej tradycji świątecznej??

Elżbieta II: Nie tylko królowa. Meghan i Harry spędzą święta osobno?

Zobacz także:

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy