Reklama

Reklama

Elżbieta II traci władzę na Barbadosie: Kim jest Sandra Mason?

30 listopada 2021 roku to przełomowy moment w historii Barbadosu, który teraz wreszcie doczeka się prezydenta. Królowa Elżbieta II oficjalnie straci jedno ze swoich królestw, a na czele państwa stanie Sandra Mason. Kim jest kobieta, która została wybrana przez parlament, aby sprawować najwyższy urząd w swoim kraju?

30 listopada 2021 roku królowa Elżbieta II straci władzę na Barbadosie

Nie wszyscy fani brytyjskiej rodziny królewskiej wiedzą o tym, że Elżbieta II za sprawą uni personalnej wcale nie sprawuje władzy jedynie w Wielkiej Brytanii

Królowa stoi również na czele władzy w 15 innych państwach, wśród których są m.in. Australia, Nowa Zelandia czy Barbados. W ostatnim z wymienionych miejsc przestanie jednak być jednak głową państwa już lada chwila. 

W latach 1627 - 1966 roku Barbados był kolonią Wielkiej Brytanii i choć od czasu uzyskania częściowej niepodległości w tym kraju minęło już 55 lat, dopiero 30 listopada bieżącego roku wyspiarskie państwo oficjalnie zerwie unię personalną z Wielką Brytanią

Reklama

Do tej pory Barbados był monarchią konstytucyjną, a od teraz stanie się republiką

Zamiast Elżbiety II najwyższy urząd w kraju obejmie więc wybrany wcześniej przez parlament prezydent, a będzie nim kobieta — Sandra Mason.

Sandra Mason. Kim jest pierwsza prezydent Barbadosu?

Sandra Mason to 72-letnia gubernator generalna Barbadosu, która została wybrana przez parlament na pierwszego w historii prezydenta tego kraju. 

Ma wykształcenie prawnicze i w trakcie swojej kariery zawodowej pracowała m.in. w Sądzie Najwyższym. Była sędzią Sądu Najwyższego Organizacji Państw Wschodniokaraibskich oraz sędzią Sądu Apelacyjnego Barbadosu. 

W 2012 roku po raz pierwszy przejęła na kilka dni obowiązki gubernatora generalnego, do czasu zaprzysiężenia Elliota Belgrave. 

W 2017 roku została mianowana gubernatorem generalnym Barbadosu i oficjalnie jest nim od 8 stycznia 2018 roku. 

Czytaj również: 

Monika Chwajoł pokazała zdjęcia z młodości

Kourtney Kardashian coraz szczuplejsza 

Znana wokalistka miała wypadek. Spadła ze schodów

Unia Europejska o Omikronie 

Zobacz także: 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Królowa Elżbieta II | sandra mason | Barbados

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy