Elżbieta II traci władzę na Barbadosie: Kim jest Sandra Mason?

30 listopada 2021 roku to przełomowy moment w historii Barbadosu, który teraz wreszcie doczeka się prezydenta. Królowa Elżbieta II oficjalnie straci jedno ze swoich królestw, a na czele państwa stanie Sandra Mason. Kim jest kobieta, która została wybrana przez parlament, aby sprawować najwyższy urząd w swoim kraju?

30 listopada 2021 roku to ważny moment w historii Barbadosu
30 listopada 2021 roku to ważny moment w historii Barbadosu Hugh Routledge/ShutterstockEast News

30 listopada 2021 roku królowa Elżbieta II straci władzę na Barbadosie

Nie wszyscy fani brytyjskiej rodziny królewskiej wiedzą o tym, że Elżbieta II za sprawą uni personalnej wcale nie sprawuje władzy jedynie w Wielkiej Brytanii.

Królowa stoi również na czele władzy w 15 innych państwach, wśród których są m.in. Australia, Nowa Zelandia czy Barbados. W ostatnim z wymienionych miejsc przestanie jednak być jednak głową państwa już lada chwila.

W latach 1627 - 1966 roku Barbados był kolonią Wielkiej Brytanii i choć od czasu uzyskania częściowej niepodległości w tym kraju minęło już 55 lat, dopiero 30 listopada bieżącego roku wyspiarskie państwo oficjalnie zerwie unię personalną z Wielką Brytanią.

Do tej pory Barbados był monarchią konstytucyjną, a od teraz stanie się republiką.

Zamiast Elżbiety II najwyższy urząd w kraju obejmie więc wybrany wcześniej przez parlament prezydent, a będzie nim kobieta — Sandra Mason.

Sandra Mason. Kim jest pierwsza prezydent Barbadosu?

Królowa Elżbieta II i przyszła prezydent Barbadosu - Sandra Mason
Królowa Elżbieta II i przyszła prezydent Barbadosu - Sandra Mason Jacob KingEast News

Sandra Mason to 72-letnia gubernator generalna Barbadosu, która została wybrana przez parlament na pierwszego w historii prezydenta tego kraju.

Ma wykształcenie prawnicze i w trakcie swojej kariery zawodowej pracowała m.in. w Sądzie Najwyższym. Była sędzią Sądu Najwyższego Organizacji Państw Wschodniokaraibskich oraz sędzią Sądu Apelacyjnego Barbadosu.

W 2012 roku po raz pierwszy przejęła na kilka dni obowiązki gubernatora generalnego, do czasu zaprzysiężenia Elliota Belgrave.

W 2017 roku została mianowana gubernatorem generalnym Barbadosu i oficjalnie jest nim od 8 stycznia 2018 roku.

Czytaj również: 

Zobacz także: 

"Ewa gotuje": Kasza gryczana kiszonaPolsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas