Reklama

Reklama

Kiedyś biło rekordy popularności. To imię oznacza "należącą do Chrystusa"

Żeńskie imię Krystyna pojawiło się na ziemiach polskich już prawie 800 lat temu. Przez wieki było bardzo popularne, współcześnie nadaje się je już coraz rzadziej. Co oznacza imię Krystyna i ile kobiet w Polsce nosi je dzisiaj? Kiedy obchodzimy imieniny Krystyny?

Na tereny należące dzisiaj do Polski imię Krystyna przybyło już w XIII wieku. W dawnych latach oprócz znanej nam obecnie formy stosowano także wersje Kierstyna oraz Krzysztyna (nie mylić z Krzysztofą). Za granicami naszego kraju występuje jako angielska Christina, hiszpańska Cristina lub francuska Christine.

Co oznacza imię Krystyna? Pochodzenie imienia

Imię Krystyna wzięło się od łacińskiego wyrazu Christinus, czyli "należąca do Chrystusa" lub "należący do Chrystusa", według innych przekładów "pochodząca" lub "pochodzący od Chrystusa" albo po prostu "Chrystusowy". Określenie to, jak nietrudno się domyślić, stosowano w odniesieniu do wyznawców chrześcijaństwa.

Reklama

Przeczytaj także: Było hitem w PRL-u, wraca w wielkim stylu. Rodzice znów nadają to imię

Ile kobiet w Polsce nosi imię Krystyna? Czy imię Krystyna jest popularne?

Według danych zbieranych przez instytucje rządowe, imię Krystyna to wciąż jedno z najpopularniejszych imion w kraju. Wynika to z faktu, że rodzice chętnie nadawali je dzieciom w ubiegłych dekadach, w latach 50. w rejestrach pojawiło się około 200 tys. Krystyn.

Z biegiem czasu jednak widać, że decyduje się na to coraz mniej ojców i matek. W roku 2001 w Polsce imię Krystyna nosiło prawie 602 tys. osób. W 2021 było to niecałe 514 tys. Jeśli chodzi o nowo narodzone dzieci - w całym 2021 r. imię Krystyna nadano 99 razy i 55 w pierwszej połowie 2022. 

Przeczytaj także: Jakie imię przynosi sukces finansowy i zawodowy?

Imieniny Krystyny

Imieniny Krystyny obchodzimy:

  • 18 stycznia
  • 14 lutego
  • 13 marca
  • 24 lipca
  • 6 listopada 
  • 5 grudnia

Czy imię Krystyna jest święte?

Według wykazów Kościoła Rzymskokatolickiego status świętego otrzymało aż 11 kobiet o imieniu Krystyna. Najsłynniejszą jest patronka tego imienia, męczennica św. Krystyna z Bolseny lub z Bolzano, wspominana 24 lipca. Jest opiekunką włoskiego sycylijskiego miasta Palermo, młynarzy, marynarzy czy żeglarzy. 

Nie wiadomo, czy istniała naprawdę, jednak badania archeologiczne odnalazły ślady jej kultu w IV w. n. e. Według legend kobieta miała zostać zabita przez swojego ojca za przyjęcie chrztu i odmowę porzucenia wiary chrześcijańskiej. 

Znane Krystyny

Popularność imienia Krystyna w minionych dekadach sprawiła, że oprócz świętych Kościoła Rzymskokatolickiego, mamy wiele znanych Krystyn. To między innymi:

  • dziennikarka i lektorka Krystyna Czubówna
  • piosenkarka Krystyna Prońko
  • aktorki Krystyna Janda, Krystyna Feldman czy Krystyna Sienkiewicz
  • żeglarka i podróżniczka Krystyna Chojnowska-Liskiewicz

Przeczytaj także: To trzyliterowe imię kiedyś biło rekordy popularności. Oznacza "dająca życie"

Jaka jest kobieta o imieniu Krystyna?

Choć imię nigdy nie określa charakteru, mówi się, że Krystyny to osoby skryte, ostrożnie dobierające słowa, sprawiające wrażenie cichych i spokojnych. Bywają ostrożne, najpierw myśląc, a dopiero potem mówiąc. Cenią sobie niezależność i samodzielność. Zdarza się, że manipulują innymi, by zdobyć to, czego pragną. Trudno zmienić ich zdanie czy przekonać do innego stanowiska. Są realistkami i twardo stąpają po ziemi.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: znaczenie imion | Krystyna

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy