Reklama

Reklama

Było hitem w PRL-u, wraca w wielkim stylu. Rodzice znów nadają to imię

Imię Wanda cieszy się w ostatnich latach coraz większą popularnością - tylko w pierwszej połowie tego roku nadano je aż 272 razy. Choć brzmi bardzo swojsko, to nie ma jednak żadnych dowodów na to, że jest to imię polskie. Skąd więc pochodzi i jakie jest jego znaczenie?

Czy Wanda to polskie imię?

Choć imię Wanda brzmi jak typowo polskie, to nie ma stuprocentowych dowodów, świadczących o tym, że pochodzi z naszego kraju. Przypomina wprawdzie nazwę plemienia Wandalów, które w starożytności mieszkało nad Wisłą, ale w Ameryce spotyka się też to imię pisane przez "V", a Vanda pochodzi z Indii i jest to nazwa kwiatu - storczyka.

Sporo naukowców przychyla się natomiast do opinii, że imię Wanda wymyślił średniowieczny kronikarz Wincenty Kadłubek, gdy pisał o pięknej córce Kraka, która "nie chciała Niemca". Wanda może pochodzić od starosłowiańskiego słowa węda, czyli wędka - legendarna uroda Wandy łowiła wręcz rycerzy.  Imię Wanda może pochodzić także od litewskiego vandene, czyli rusałka, lub vanduo, czyli woda lub fala. 

W polskich dokumentach imię Wanda pojawiło się już w XIII w. jako Wanda i Węda. Popularność zyskało w XVII w.

Znaczenie imienia Wanda

Jeśli skłonimy się ku opinii, że imię Wanda pochodzi od starosłowiańskiego słowa węda, to oznacza ono po prostu wędkę. Litewskie vandene oznacza rusałkę, a vanduo - wodę lub falę. Ewidentnie kojarzy się więc ono z wodą i dlatego najlepiej nadawać je dziewczynkom urodzonym pod znakiem Ryb. 

Reklama

Czy jest święta Wanda?

Święta o imieniu Wanda nie pojawia się w wykazach hagiograficznych, ale mamy kandydatkę na ołtarze, a jest nią Wanda Malczewska. Urodziła się ona w 1822 roku w Radomiu, w rodzinie ziemiańskiej. Dom opuściła w wieku 24 lat, sporo podróżowała, mieszkała także w klasztorze w Przyrowie. Gdziekolwiek się pojawiała, uczyła ubogie dzieci, katechizowała je, rozdawała modlitewniki i namawiała je do pilnej nauki. 

Wanda Malczewska uznana została za mistyczkę. Miała również dar przewidywania przyszłości i rozpoznawania powołań, przewidziała wiele faktów z dziejów Polski, np. zwycięstwo nad bolszewikami w sierpniu 1920 roku. Wanda Malczewska spoczywa w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Parznie, a do jej grobu pielgrzymują liczni wierni.

W 2006 r. Stolica Apostolska ogłosiła dekret o heroiczności cnót Wandy Malczewskiej. Od tego czasu przysługuje jej tytuł „czcigodnej sługi Bożej”. By otrzymała tytuł świętej, brakuje potwierdzonego kanonicznie cudu, dokonanego za jej wstawiennictwem.

Zobacz również: Imiona, których Polacy nie lubią! 

Wanda: Cechy charakteru

Główną cechą charakteryzującą Wandę jest jej ogromna empatia i opiekuńczość. Wanda jest też romantyczna, posiada głęboki wgląd w świat wewnętrzny i ogromną wyobraźnię. Wanda jest kobietą wrażliwą i delikatną o mocno rozwiniętej intuicji. Jednocześnie jest jednak twarda, konkretna i wygodna. Wyjątkowo ceni sobie bowiem luksus. 

Popularność imienia Wanda

Z roku na rok przybywa dziewczynek, którym nadawane jest imię Wanda, ale największą popularnością cieszyło się ono w XII–XIV w. - wtedy zapisywano je jako Węda. Później straciło trochę na popularności, by się stać jednym z najpopularniejszych imion damskich nadawanych w PRL-u.

Obecnie imię Wanda powróciło w wielkim stylu i tylko w I połowie 2022 roku otrzymały je aż 272 dziewczynki!

Wanda: Zdrobnienia

Najpopularniejszymi zdrobnieniami imienia Wanda są: 

  • Wandzia
  • Wandeczka
  • Wandi
  • Wandunia
  • Wandusia
  • Wanduś
  • Wandiś
  • Wania
  • Wandka

Kiedy Wanda ma imieniny?

Wanda obchodzi imieniny: 26 stycznia i 23 czerwca. 

Zobacz również:

Już nie Zuzanna! Zmiany w rankingu najpopularniejszych imion w Polsce

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: popularne imiona | tradycyjne imiona | imiona damskie | imię Wanda

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy