Było hitem w PRL-u, wraca w wielkim stylu. Rodzice znów nadają to imię
Imię Wanda cieszy się w ostatnich latach coraz większą popularnością - tylko w pierwszej połowie tego roku nadano je aż 272 razy. Choć brzmi bardzo swojsko, to nie ma jednak żadnych dowodów na to, że jest to imię polskie. Skąd więc pochodzi i jakie jest jego znaczenie?
Spis treści:
Czy Wanda to polskie imię?
Choć imię Wanda brzmi jak typowo polskie, to nie ma stuprocentowych dowodów, świadczących o tym, że pochodzi z naszego kraju. Przypomina wprawdzie nazwę plemienia Wandalów, które w starożytności mieszkało nad Wisłą, ale w Ameryce spotyka się też to imię pisane przez "V", a Vanda pochodzi z Indii i jest to nazwa kwiatu - storczyka.
W polskich dokumentach imię Wanda pojawiło się już w XIII w. jako Wanda i Węda. Popularność zyskało w XVII w.
Znaczenie imienia Wanda
Jeśli skłonimy się ku opinii, że imię Wanda pochodzi od starosłowiańskiego słowa węda, to oznacza ono po prostu wędkę. Litewskie vandene oznacza rusałkę, a vanduo - wodę lub falę. Ewidentnie kojarzy się więc ono z wodą i dlatego najlepiej nadawać je dziewczynkom urodzonym pod znakiem Ryb.
Czy jest święta Wanda?
Zobacz również:
- Święta z Magdą Gessler nadwyrężą portfel. Barszcz z uszkami w cenie dwudaniowego obiadu
- Polacy zajadają się nimi na potęgę. Bosacka radzi: omijaj szerokim łukiem
- Odprawa emerytalna bez tajemnic. Jak obliczyć i maksymalnie wykorzystać w 2024 roku?
- Twoje nazwisko ma jedną z tych końcówek? Może mieć szlacheckie korzenie
Wanda Malczewska uznana została za mistyczkę. Miała również dar przewidywania przyszłości i rozpoznawania powołań, przewidziała wiele faktów z dziejów Polski, np. zwycięstwo nad bolszewikami w sierpniu 1920 roku. Wanda Malczewska spoczywa w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Parznie, a do jej grobu pielgrzymują liczni wierni.
W 2006 r. Stolica Apostolska ogłosiła dekret o heroiczności cnót Wandy Malczewskiej. Od tego czasu przysługuje jej tytuł „czcigodnej sługi Bożej”. By otrzymała tytuł świętej, brakuje potwierdzonego kanonicznie cudu, dokonanego za jej wstawiennictwem.
Zobacz również: Imiona, których Polacy nie lubią!
Wanda: Cechy charakteru
Główną cechą charakteryzującą Wandę jest jej ogromna empatia i opiekuńczość. Wanda jest też romantyczna, posiada głęboki wgląd w świat wewnętrzny i ogromną wyobraźnię. Wanda jest kobietą wrażliwą i delikatną o mocno rozwiniętej intuicji. Jednocześnie jest jednak twarda, konkretna i wygodna. Wyjątkowo ceni sobie bowiem luksus.
Popularność imienia Wanda
Z roku na rok przybywa dziewczynek, którym nadawane jest imię Wanda, ale największą popularnością cieszyło się ono w XII–XIV w. - wtedy zapisywano je jako Węda. Później straciło trochę na popularności, by się stać jednym z najpopularniejszych imion damskich nadawanych w PRL-u.
Obecnie imię Wanda powróciło w wielkim stylu i tylko w I połowie 2022 roku otrzymały je aż 272 dziewczynki!
Wanda: Zdrobnienia
Najpopularniejszymi zdrobnieniami imienia Wanda są:
- Wandzia
- Wandeczka
- Wandi
- Wandunia
- Wandusia
- Wanduś
- Wandiś
- Wania
- Wandka
Kiedy Wanda ma imieniny?
Wanda obchodzi imieniny: 26 stycznia i 23 czerwca.
Zobacz również: