Ciasto z PRL-u na andrzejki. Kryształek był hitem na prywatkach

Efektowny, niedrogi i nie wymaga piekarnika - kryształek to najlepszy dowód na kreatywność naszych mam i babć. Przygotowanie deseru, który przypomni smak dzieciństwa, jest banalne, a ciasto bez pieczenia ma szanse stać się hitem andrzejkowej imprezy także w 2024 roku.

Kryształek był hitem prywatek w PRL-u
Kryształek był hitem prywatek w PRL-u123RF/PICSEL

Kryształek - lista składników

Większość z nas z pewnością spotkała się z kryształkiem w tej czy innej formie. W niektórych domach podawany był na spodzie z herbatników, w innych na biszkopcie. Jednak w najbardziej klasycznej wersji to ciasto bez pieczenia występuje solo, jako mleczna masa z sześcianami różnokolorowych galaretek. Właśnie taką, najbardziej podstawową wersję kryształka dziś proponujemy. Do jej przygotowania potrzebne będą:

  • 6 różnokolorowych galaretek, 
  • 50 gramów żelatyny,
  • 0,5 litra śmietany kremówki, 
  • szklanka kefiru,
  • szklanka cukru,
  • opakowanie cukru waniliowego.

Wybierając galaretki możesz zdecydować się na dwa opakowania w trzech odmiennych kolorach, lub sięgnąć po sześć różnych galaretek -  ma to znaczenie dla ostatecznego wyglądu kryształka, który właśnie galaretkom zawdzięcza swoją nazwę i efektowny wygląd.

Hit andrzejkowej imprezy rodem z PRL-u. Jak przygotować kryształek?

  1. Przygotuj każdy kolor galaretki z osobna - zamiast przepisowych 400 użyj 350 mililitrów gorącej wody (około 1,5 standardowej szklanki), dzięki temu galaretki będą twardsze i łatwiej wykroisz z nich pożądane kształty.
  2. Żelatynę zalej 0,5 szklanki zimnej, przegotowanej wody i odstawa na 30 minut.
  3. Śmietanę, kefir, cukier i cukier waniliowy zmiksuj na jednolitą masę.
  4. Pokrój galaretki w sześcienne kawałki i dodaj do masy.
  5. Przygotuj formę do ciasta.
  6. Do żelatyny dolej gorącą wodę, aby ją rozpuścić, a następnie ostrożnie wlej do śmietanowej masy. Delikatnie wymieszaj całość i szybko przelej do formy. Dodawanie żelatyny to moment krytyczny - trzeba to robić ostrożnie, aby masa się nie zwarzyła. Odstaw kryształek, aby masa stężała.

Deser po zastygnięciu jest gotowy do pokrojenia i delektowania zarówno oczu, jak i podniebienia. Proste ciasto bez pieczenia, jak nazywały mamy kryształek, było hitem nie tylko andrzejkowych prywatek w PRL-u, dziś postawienie go na stole będzie nie tylko smacznym pomysłem, ale też sposobem by przenieść gości w czasie i przypomnieć im kulinarne pomysły z dawnych lat.

Smacznego!

Jak zrobić ciasto z galaretką bez pieczenia?Interia Kulinaria
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas